Elżbieta Qin Bian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Elżbieta Qin Bian

婦秦邊麗莎
męczennica
Data i miejsce urodzenia 1846
Nanpeiluo, Chiny
Data i miejsce śmierci 19 lipca 1900
Liucun, Chiny
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 kwietnia 1955
przez Piusa XII
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Qin.

Św. Elżbieta Qin Bian (chiń. 婦秦邊麗莎) (ur. 1846 r. w Nanpeiluo, Hebei w Chinach – zm. 19 lipca 1900 r. w Liucun, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci męża Elżbieta Qin Bian została z szóstką dzieci (trzech synów i trzy córki). Czworo z jej dzieci zostało męczennikami. Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. Ponieważ jej rodzina jako katolicka została odkryta przez bokserów, uciekli do Liucun. Tam pewien bogaty człowiek chciał ożenić jej syna Szymona Qin Chunfu ze swoją jedyną córką, w zamian za co obiecywał ochronę przed bokserami. Szymon Qin odmówił, w następstwie czego człowiek ten doniósł bokserom, gdzie rodzina się ukrywa. Prześladowcy zabili Szymona Qin i poranili jego brata Pawła Qin Baolu. Paweł Qin ukrył się na cmentarzu. Został jednak znaleziony przez bokserów i zabity. Bokserzy wrócili do wsi po kobiety z rodziny i zażądali od nich, żeby wyparły się wiary. W związku z ich odmową wyprowadzili je za wieś i zabili 19 lipca 1900 r.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Została beatyfikowana razem z synem Szymonem Qin Chunfu 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 74.

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]