Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej

Élisabeth Catez
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1880
Avor (Francja)
Data i miejsce śmierci 9 listopada 1906
Dijon
Czczona przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 25 listopada 1984
bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II
Kanonizacja 16 października 2016
Plac świętego Piotra
przez Franciszka
Wspomnienie 8 listopada

Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej, właśc. Elżbieta Catez, fr. Élisabeth Catez (ur. 18 lipca 1880 w Avor, zm. 9 listopada 1906 w Dijon) – karmelitanka bosa, Święta Kościoła katolickiego.

Jej rodzicami byli Franciszek Józef Catez i Maria Rolland. Elżbieta Catez urodziła się w Avor niedaleko Bourges, gdzie stacjonował oddział, w którym pracował jej ojciec. W wieku 7 lat straciła ojca. W wieku 14 lat złożyła w sercu śluby czystości i postanowiła wstąpić do Karmelu. Jednak nie mówiła tego swojej matce przez kilka lat. Kiedy to wreszcie nastąpiło, matka ograniczyła jej praktyki religijne. Mimo to Elżbieta nadal prowadziła głębokie życie duchowe, otrzymując pierwsze łaski mistyczne w 1899 r. W końcu matka uległa niezłomnemu dążeniu córki do całkowitego oddania się Bogu w życiu kontemplacyjnym i wyraziła zgodę na jej wstąpienie do karmelu po ukończeniu 21 lat. W 1901 r. Elżbieta Catez wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Dijon. Dwa lata później (1903) złożyła śluby zakonne. W 1906 r. rozpoznano u niej chorobę Addisona, która szybko wyniszczała młody organizm. Obecnie sądzi się, że Elżbieta cierpiała także na gruźlicę. W sierpniu, złamana chorobą, odbyła ostatnie rekolekcje (ich owocem są zapiski z każdego dnia, będące traktatem duchowym). Od 30 października przebywała w infirmerii nie wstając z łóżka. 8 listopada wypowiedziała ostatnie słowa, jakie zdołano zrozumieć: Idę do Światła, do Miłości, do Życia. Następnego dnia (9 listopada) o godz szóstej rano oddała ducha Bogu. Umarła w opinii świętości. Miała 26 lat.

Beatyfikowałpapież Jan Paweł II 25 listopada 1984. 3 marca 2016 papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem bł. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej[1]. W poczet świętych Kościoła katolickiego została włączona 16 października 2016, podczas uroczystej mszy świętej na placu Świętego Piotra w Watykanie, której przewodniczył papież Franciszek. Razem z nią świętymi ogłoszono sześciu innych błogosławionych: (Józef Gabriel Brochero, Józef Sánchez del Río, Emanuel González García, Alfons Maria Fusco, Ludwik Pavoni i Salomon Leclerc)[2].

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Elżbieta od Trójcy Świętej będzie świętą. deon.pl. [dostęp 2016-03-03].
  2. Watykan: Kościół ma 7 nowych świętych. deon.pl. [dostęp 2016-10-16].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 149/150. ISBN 83-7097-374-4.