Estadio de la Cerámica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z El Madrigal)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Estadio de la Cerámica
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Walencja
Miejscowość Vila-real
Data otwarcia 17 czerwca 1923
Klub Villarreal CF
Pojemność stadionu 24 890 miejsc
Wymiary boiska 105 m × 68 m
Nawierzchnia boiska murawa
Położenie na mapie Walencji
Mapa lokalizacyjna Walencji
Estadio de la Cerámica
Estadio de la Cerámica
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
Estadio de la Cerámica
Estadio de la Cerámica
Ziemia39°56′39″N 0°06′13″W/39,944167 -0,103611

Estadio de la Cerámica, do 2017 El Madrigalstadion piłkarski w Vila-real (prowincja Castellón, region Walencja), stanowiący własność miasta, na którym swoje mecze rozgrywa Villarreal CF. Po kilku rozbudowach, aktualna pojemność trybun wynosi 24 890 miejsc. Drużyna Villarreal CF występuje zwykle w jednolicie żółtych strojach przez co nosi przydomek El Submarino Amarillo (Żółta Łódź Podwodna). Obok stadionu de la Cerámica stoi pomnik przedstawiający właśnie żółtą łódź podwodną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tablica wbudowana z okazji 75-lecia stadionu

17 czerwca 1923 zainaugurowano stadion nazywający się wtedy Campo del Villarreal (pol. Boisko Villarreal). W pierwszym meczu zmierzyły się dwie drużyny z prowincji CastellónCD Castellón i Cervantes. Nazwa El Madrigal obowiązywała w latach 1925–2017 i pochodziła od miejskich terenów o tej samej nazwie, na których leży obiekt. Villarreal CF załozono w tym samym roku co stadion i od początku istnienia rozgrywa na nim swoje spotkania. Stadion leży zaledwie 5 kilometrów od Morza Śródziemnego na wysokości 50 metrów n.p.m.

Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1952. Wśród zmian była między innymi zmiana wymiarów boiska z 95 × 65 metrów na 105 × 65 metrów. Były to wymiary boiska Stadionu Olimpijskiego, na którym rozgrywano mecze w ramach Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952, a które zaadaptowało wiele stadionów na całym świecie.

W latach 60. zbudowano fragment dachu, a w latach 1971–1972 oddano do trybunę południową. Zostały one jednak wyburzone w 1988 w celu zbudowania nowej, którą otwarto 8 marca 1989 podczas towarzyskiego meczu z Atlético Madryt.

Z okazji 75. rocznicy inauguracji stadionu (czyli w 1998) klub rozpoczął kolejną przebudowę. Południowa trybuna została po raz kolejny zburzona, a w jej miejscu stanęła nowa, częściowo kryta, z lożami VIP; zmieniono także koronę trybuny północnej. Prace zakończono w sezonie 1999/00.

Oświetlenie uruchomiono po raz pierwszy podczas meczu Tercera División, pomiędzy Villarreal CF i SE Eivissa-Ibiza. Właściciel – miasto – sfinansowało budowę masztów oświetleniowych umieszczonych w narożnikach stadionu.

Szatnie kilkakrotnie przesuwano. Do 1936 znajdowały się w południowo-wschodniej części stadionu; do 1989 w północno-wschodniej, później w południowo-zachodniej, a po ostatniej przebudowie – pod trybuną główną.

"Casals Grocs" (loże)[edytuj | edytuj kod]

El Madrigal posiada wszelkie udogodnienia konieczne do zapewnienia kibicom komfortu. Jest to między innymi 30 Casals Grocs, klimatyzowanych lóż dla osobistości, wyposażonych w telewizory do oglądania powtórek, wygodne fotele, a nawet trzy windy pozwalające na swobodny dostęp do swoich miejsc. Podczas meczów widzom w lożach oferowany jest catering. Spośród 30 Casals Grocs pięć mieści dwadzieścia osób, dwadzieścia trzy mają po szesnaście miejsc, a pozostałe dwie mieszczą po dwunastu kibiców.

Zmiany wprowadzone w związku z występami w Lidze Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Żeby spełnić wymogi Ligi Mistrzów stadion przeszedł renowację w 2005. Ze względów estetycznych krzesełka zostały obleczone żółtym, nawiązującym do barw klubu, materiałem; odnowiono szatnie tworząc biuro dla trenerów, sale do fizjoterapii, łazienki i prysznice. Stworzono także biura dla delegatów technicznych UEFA, salę kontroli antydopingowych i powiększono pomieszczenie przeznaczone na konferencje prasowe.

Ogrodzenie oddzielające boisko od trybun podwyższono do poziomu jednego metra, przebudowano wejścia dla kibiców i zbudowano dwie restauracje.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]