Elden Curtiss

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elden Curtiss
emerytowany arcybiskup Omaha
ilustracja
Herb Elden Curtiss That we may all be one.
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 16 czerwca 1932
Baker City
arcybiskup metropolita Omaha
Okres sprawowania 1993-2009
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
Prezbiterat 24 maja 1958
Nominacja biskupia 4 marca 1976
Sakra biskupia 28 kwietnia 1976
Sukcesja apostolska
Konsekrator Cornelius Power
Współkonsekratorzy Thomas Joseph Connolly
Francis Peter Leipzig

Elden Francis Curtiss (ur. 16 czerwca 1932 w Baker City w stanie Oregon) – amerykański duchowny katolicki, w latach 1993-2009 arcybiskup metropolita Omaha.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Najstarszy z czwórki synów Eldena i Mary z domu Neiger. Ukończył seminarium duchowne w Kenmore i 24 maja 1958 w katedrze św. Franciszka Salezego w Baker City otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego ordynariusza Baker Francisa Leipziga. Służył duszpastersko na terenie rodzinnej diecezji będąc m. in. kapelanem szpitalnym. Kontynuując studia ukończył takie uczelnie jak: Uniwersytet Fordham, University of Portland i University of Notre Dame. Od roku 1970 był rektorem seminarium duchownego w Mt. Angel w stnie Oregon. Pracował również w komisji, która stworzyła Program dla formacji kapłańskiej dla amerykańskich seminariów duchownych.

4 marca 1976 otrzymał nominację na ordynariusza diecezji Helena w Montanie. Sakry udzielił mu ówczesny metropolita Portland Cornelius Power. W Konferencji Biskupów Amerykańskich był m. in. przewodniczącym Komisji ds. Powołań i Życia Zakonnego i Komisji Administracyjnej. Był też pierwszym przewodniczącym Komitetu ds. Rdzennych Amerykanów. 4 maja 1993 papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Omaha w Nebrasce. W tym okresie swego posługiwania był m. in. konsultorem w Komitecie ds. Małżeństwa i Życia Rodzinnego. Od roku 2001 jest członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny (kadencja członka trwa 15 lat). Na emeryturę przeszedł 3 czerwca 2009 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Daniel Eugene Sheehan
Template-Metropolitan Archbishop.svg Arcybiskup Omaha
1993-2009
Template-Metropolitan Archbishop.svg Następca
George Joseph Lucas