Elektrosmog

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Elektrosmog (smog elektromagnetyczny) – niewłaściwe określenie promieniowania elektromagnetycznego o różnej częstotliwości, należącego do zakresu promieniowania niejonizującego, najczęściej odnoszące się do fragmentu zakresu fal radiowych (300 kHz – 300 GHz). Pojęcie elektrosmogu jest błędnie uważane za synonim promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł sztucznych, czyli wytworzonych przez człowieka w odróżnieniu od promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze źródeł naturalnych.

Występowanie promieniowania elektromagnetycznego w zakresach fal radiowych jest zjawiskiem powszechnym i jak najbardziej pożądanym, ponieważ służy do przesyłania informacji przy użyciu radiowych technik bezprzewodowych (radio, TV, telefonia komórkowa, łączność alarmowa, internet bezprzewodowy wifi, bluetooth, itp.), w związku z czym jest produktem, a nie odpadem (zanieczyszczeniem).

Cząstka "-smog", użyta w części określenia, powstała z połączenia angielskich słów "smoke" (dym) i "fog" (mgła) sugeruje występowanie szkodliwej zawiesiny w środowisku wywołującej niepożądane skutki zdrowotne i razem z cząstką "elektro-" ma na celu przywołanie nieuzasadnionej analogii do pola elektromagnetycznego[1], które w odróżnieniu od prawdziwego smogu nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm.

Określenie elektrosmog jest często stosowane przez pseudoekologów jako argument świadczący o szkodliwości pola elektromagnetycznego wytwarzanego np. przez stacje bazowe telefonii komórkowej oraz inne urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne i wpisuje się w szeroko pojęty nurt teorii spiskowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]