Elimination Chamber (2018)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elimination Chamber (2018)
Motyw muzyczny „M.O.M (Man on a Mission)” ~ Will Roush[1]
Informacje
Promocja WWE
Brandy Raw
Sponsor Rocket League[2]
Data 25 lutego 2018
Widownia 15 126
Hala T-Mobile Arena
Miejsce Paradise, Nevada
Gale WWE Network – chronologicznie
Elimination Chamber – chronologicznie

Elimination Chamber (2018) (znane w Niemczech jako No Escape (2018)[3][4]) – gala wrestlingu wyprodukowana przez federację WWE dla zawodników brandu Raw. Odbyła się 25 lutego 2018 w T-Mobile Arenie w Paradise w stanie Nevada[5]. Emisja była przeprowadzana na żywo za pośrednictwem WWE Network oraz w systemie pay-per-view. Była to ósma gala w chronologii cyklu WWE Elimination Chamber, a także ostatnia organizowana oddzielnie dla brandu Raw[6]. Podczas gali odbył się pierwszy siedmioosobowy Elimination Chamber match, pierwszy żeński Elimination Chamber match, jak również po raz pierwszy od 2016 nie wystąpili zawodnicy dywizji cruiserweight.

Podczas gali odbyło się sześć walk, w tym jedna podczas pre-show. W walce wieczoru Roman Reigns pokonał Brauna Strowmana, Eliasa, Finna Bálora, Setha Rollinsa i The Miza uzyskując miano pretendenta do tytułu WWE Universal Championship na WrestleManii 34. Ponadto Alexa Bliss obroniła WWE Raw Women’s Championship wygrywając żeński Elimination Chamber match, zaś Asuka pokonała Nię Jax i podtrzymała nieprzerwane pasmo zwycięstw. Podczas gali Ronda Rousey podpisała kontrakt na występy w WWE w brandzie Raw, a także skonfrontowała się z dyrektorem generalnym WWE Triple H'em i komisarz brandu Raw Stephanie McMahon.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też: Wrestling.

Elimination Chamber oferowało walki profesjonalnego wrestlingu z udziałem wrestlerów należących do brandu Raw. Oskryptowane rywalizacje (storyline’y) kreowane są podczas cotygodniowych gal Raw. Wrestlerzy są przedstawieni jako heele (negatywni, źli zawodnicy i najczęściej wrogowie publiki) i face’owie (pozytywni, dobrzy i najczęściej ulubieńcy publiki), którzy rywalizują pomiędzy sobą w seriach walk mających budować napięcie. Kulminacją rywalizacji jest walka wrestlerska lub ich seria[7][8].

Rywalizacje[edytuj | edytuj kod]

Podczas gali Royal Rumble, męski Royal Rumble match wygrał Shinsuke Nakamura, który pozostawszy członkiem brandu SmackDown postanowił zawalczyć z posiadaczem WWE Championship AJ Stylesem na WrestleManii 34[9]. Z tego powodu, posiadacz WWE Universal Championship Brock Lesnar pozostał bez przeciwnika[9]. Generalny menadżer brandu Raw Kurt Angle ogłosił Elimination Chamber match mający wyłonić pretendenta do tytułu Lesnara na WrestleManii. Podczas odcinka tygodniówki Raw z 29 stycznia odbyły się trzy walki kwalifikacyjne, w których Braun Strowman pokonał Kane'a w Last Man Standing matchu, Elias pokonał „Woken” Matta Hardy'ego, zaś wolny agent John Cena pokonał Finna Bálora[10][11]. Tydzień później Elias pokonał Cenę i Strowmana, dzięki czemu uzyskał możliwość wejścia do Elimination Chamber matchu jako ostatni. Ponadto Roman Reigns i WWE Intercontinental Champion The Miz pokonali kolejno Bray'a Wyatta i Apollo Crewsa[12]. 12 lutego podczas odcinka Raw, Cena pokonał The Miza, przez co przegrany został zmuszony do rozpoczęcia Elimination Chamber matchu jako pierwszy. Kilkanaście minut później odbyła się pięcioosobowa walka o ostatnie miejsce w walce, podczas której Seth Rollins i Finn Bálor wspólnie przypięli Bray'a Wyatta[13]. Angle zadecydował, że obaj wezmą udział w Elimination Chamber matchu, który stał się pierwszym w historii siedmioosobowym starciem[14]. 19 lutego zorganizowano gauntlet match, który rozpoczęli Roman Reigns i Seth Rollins. Rollins zdołał przypiąć Reignsa, a także jego kolejnego przeciwnika, Johna Cenę. Elias przypiął Rollinsa, jednakże ten został przypięty przez Bálora. Kolejnym uczestnikiem starcia był The Miz, który przypiął Bálora, zaś całe starcie wygrał Strowman przypinający Miza. Była to najdłuższa walka w historii WWE i trwała niemalże dwie godziny[15].

29 stycznia podczas odcinka tygodniówki Raw, komisarz Stephanie McMahon przekonała zwyciężczynię inauguracyjnego żeńskiego Royal Rumble matchu, Asukę[9], aby przeczekała z wyborem walki z mistrzynią kobiet Raw lub SmackDown do czasu organizacji gali Elimination Chamber. McMahon ogłosiła pierwszy w historii żeński Elimination Chamber match, w którym posiadaczka WWE Raw Women’s Championship musiała bronić mistrzostwa[11]. Tydzień później generalny menadżer Kurt Angle ogłosił, że kolejnymi uczestniczkami walki będą Bayley, Mandy Rose, Mickie James, Sasha Banks i Sonya Deville[12]. 12 lutego Bayley pokonała Banks, zaś Rose i Deville pokonały Bliss i James[13]. Tydzień później Bayley, Banks i James pokonały Bliss, Rose i Deville[15].

15 stycznia podczas odcinka Raw, Asuka pokonała Nię Jax, gdzie sędzia przerwał pojedynek z powodu dalszej niemożności do walki[16]. Obie zawodniczki wzięły udział w pierwszym żeńskim Royal Rumble matchu, który wygrała Asuka[9]. 5 lutego podczas odcinka Raw, generalny menadżer Kurt Angle ogłosił, że Jax zawalczy z Asuką podczas gali Elimination Chamber z dodatkową stypulacją, że jeśli Jax zdoła pokonać Asukę, zostanie ona dodana do walki mistrzowskiej Asuki na WrestleManii[12]. 12 lutego Jax zaatakowała Bayley i Sashę Banks, po czym skierowała wypowiedź do fanów, że to ona zakończy nieprzerwane pasmo zwycięstw Asuki[13]. W kolejnym tygodniu Jax zaatakowała Asukę podczas jej wywiadu z Renee Young[15].

Po zwycięstwie Asuki w Royal Rumble matchu, na arenie zjawiła się była zawodniczka UFC Ronda Rousey, która weszła do ringu i ku boku Asuki, posiadaczek WWE Raw Women’s Championship Alexy Bliss i WWE SmackDown Women’s Championship Charlotte Flair wskazała logo WrestleManii 34. Wystąpienie Rousey potwierdziło, że podpisała pełnowymiarowy kontrakt z WWE[9]. 12 lutego na Raw ogłoszono, że Rousey podpisze kontrakt na występy w brandzie Raw podczas gali Elimination Chamber[13][17].

Po przegranej rywalizacji z Eliasem, 27 listopada Matt Hardy został pokonany przez Bray'a Wyatta. Po walce Hardy usiadł w rogu ringu i wymachując ręką zaczął kilkukrotnie krzyczeć wyraz „delete”[18]. Był to początek przemiany charakteru Hardy'ego, który zaczął występować jako „Woken” Matt Hardy (w latach 2016-2017 występował jako „Broken” Matt Hardy w federacji Total Nonstop Action Wrestling)[19]. Przez kolejne dwa miesiące Wyatt i Hardy występowali we wcześniej nagrywanych promach, w których obiecywali zniszczenie siebie nawzajem. Duo zmierzyło się ze sobą 22 stycznia podczas Raw 25, gdzie Wyatt ponownie pokonał Hardy'ego[20]. W trakcie męskiego Royal Rumble matchu obaj wspólnie wyeliminowali się z walki[9]. 19 lutego ogłoszono, że ich kolejna walka odbędzie się podczas gali Elimination Chamber[15].

W styczniu, Titus Worldwide (Apollo i Titus O'Neil) odnieśli dwa zwycięstwa pokonując Cesaro i Sheamusa[16], którzy podczas gali Royal Rumble zdobyli WWE Raw Tag Team Championship od Jasona Jordana i Setha Rollinsa[9]. Titus Worldwide zawalczyło z nowymi mistrzami dzień po gali Royal Rumble, jednakże przegrali pojedynek. 19 lutego podczas odcinka Raw, Apollo i O'Neil pokonali Cesaro i Sheamusa w non-title matchu[15]. Z tego powodu duo wyzwało Cesaro i Sheamusa do walki na gali Elimination Chamber[21]; pojedynek drużynowy został zatwierdzony 23 lutego[22].

23 lutego ogłoszono, że Luke Gallows i Karl Anderson zmierzą się z The Miztourage (Bo Dallasem i Curtisem Axelem) podczas pre-show gali Elimination Chamber[22].

Wyniki walk[edytuj | edytuj kod]

Nr. Wyniki Stypulacje Czas
1P Luke Gallows i Karl Anderson pokonali The Miztourage (Bo Dallasa i Curtisa Axela) Tag team match[23] 8:50
2 Alexa Bliss (c) pokonała Bayley, Mandy Rose, Mickie James, Sashę Banks i Sonyę Deville Elimination Chamber match o WWE Raw Women’s Championship[24] 29:35
3 Cesaro i Sheamus (c) pokonali Titus Worldwide (Apollo i Titusa O'Neila) (z Daną Brooke) Tag team match o WWE Raw Tag Team Championship[25] 10:05
4 Asuka pokonała Nię Jax Singles match
Jeśli Jax wygra, zostanie dodana do pojedynku mistrzowskiego Asuki na WrestleManii 34[26]
8:15
5 „Woken” Matt Hardy pokonał Bray'a Wyatta Singles match[27] 9:55
6 Roman Reigns pokonał Brauna Strowmana, Eliasa, Finna Bálora, Johna Cenę, Setha Rollinsa i The Miza Elimination Chamber match o miano pretendenta do WWE Universal Championship na WrestleManii 34[28] 40:15
(c) – mistrz/mistrzyni przed walką
P – walka miała miejsce w pre-show

Żeński Elimination Chamber match[edytuj | edytuj kod]

Nr. eliminacji Wrestlerka Nr. wejściowy Wyeliminowana przez Metoda eliminacji Czas
1 Mandy Rose 3 Sashę Banks Bank Statement 13:50
2 Sonya Deville 1 Mickie James Lou Thesz press wykonany ze szczytu komory 17:35
3 Mickie James 5 Bayley Bayley-to-Belly 18:00
4 Bayley 2 Alexę Bliss Rolling pin 25:30
5 Sasha Banks 4 Alexę Bliss Top rope DDT 29:35
Zwyciężczyni Alexa Bliss (c) 6

Męski Elimination Chamber match[edytuj | edytuj kod]

Nr. eliminacji Wrestler Nr. wejściowy Wyeliminowany przez Metoda eliminacji Czas
1 The Miz 1 Brauna Strowmana Running powerslam 20:20
2 Elias 7 Brauna Strowmana Powerslam 25:55
3 John Cena 4 Brauna Strowmana Powerslam 26:25
4 Finn Bálor 3 Brauna Strowmana Powerslam 31:03
5 Seth Rollins 2 Brauna Strowmana Powerslam 36:40
6 Braun Strowman 6 Romana Reignsa Spear 40:15
Zwycięzca Roman Reigns 5

Wydarzenia po gali[edytuj | edytuj kod]

Posiadacz WWE Universal Championship Brock Lesnar oraz jego adwokat Paul Heyman mieli zjawić się 26 lutego podczas odcinka Raw by skonfrontować się ze zwycięzcą męskiego Elimination Chamber matchu, lecz nie pojawili się. Roman Reigns wygłosił wypowiedź w ringu, w którym skrytykował i podsumował Lesnara tym, że pojawia się kiedy tylko chce. Stwierdził, że Lesnar nie docenia fanów WWE, więc on sam nie ma respektu dla Lesnara. Dodał, że pokona Lesnara na WrestleManii i jako nowy mistrz będzie zjawiał się na każdej możliwej gali[29].

Mistrzyni WWE Raw Women’s Championship Alexa Bliss, a także jej przyjaciółka Mickie James, pojawiły się w ringu, gdzie wspólnie cieszyły się ze zwycięstwa Bliss w żeńskim Elimination Chamber matchu. Alexa dodała, że na WrestleManii 34 pokona Asukę i zakończy jej pasmo zwycięstw. Podczas tygodniówki Raw, Asuka, Banks i Bayley wygrały z Bliss, James i Jax w six-woman tag team matchu[29]. 5 marca Asuka i Jax zmierzyły się w rewanżu, który wygrała Asuka[30]. Asuka zjawiła się podczas gali Fastlane, gdzie skonfrontowała się z posiadaczką WWE SmackDown Women’s Championship Charlotte Flair. Dzięki wybraniu Flair jako przeciwniczki na WrestleManii, Asuka została przeniesiona do brandu SmackDown[31].

Ronda Rouse, generalny menadżer Kurt Angle, komisarz Stephanie McMahon oraz dyrektor generalny Triple H pojawili się 26 lutego podczas odcinka Raw, aby wyjaśnić bijatykę, która odbyła się podczas gali Elimination Chamber. Angle, który bał się utraty swojego stanowiska, powiedział Rousey, że ją okłamał w sprawie manipulacji McMahon i Triple H'a. Ronda wymusiła przeprosiny z ich strony, lecz przy wychodzeniu z ringu Triple H zaatakował Angle'a[29]. Tydzień później Stephanie ogłosiła, że Rousey będzie mogła zawalczyć z dowolną wrestlerką na WrestleManii, prócz mistrzyni kobiet Raw lub SmackDown. Angle przypomniał, że Stephanie ma podpisane dwa kontrakty z federacją: jako autorytet, a także jako wrestlerka. Po chwili ogłosił, że on i Rousey zawalczą z Triple H'em i Stephanie w mixed tag team matchu na WrestleManii[30].

WWE Intercontinental Champion The Miz został poinformowany przez Angle'a, że będzie bronił swojego tytułu na WrestleManii. 26 lutego został pokonany przez Setha Rollinsa, zaś po walce ku ich zdziwieniu wyszedł do ringu Finn Bálor, który również miał ustanowioną walkę z Mizem. The Miztourage (Bo Dallas i Curtis Axel) zaatakowali Bálora powodując dyskwalifikację, jednakże na jego ratunek przybyli Luke Gallows i Karl Anderson. Po restarcie walki Bálor pokonał Miza[29]. Tydzień później Rollins i Bálor skonfrontowali się z Mizem, co doprowadziło do 2-on-3 handicap matchu Bálora i Rollinsa z Mizem i The Miztourage, w której Rollins przypiął Miza. Po walce Angle ogłosił, że na WrestleManii The Miz będzie walczył z Rollinsem i Bálorem o Intercontinental Championship[30].

26 lutego Bray Wyatt miał stoczyć walkę z Heathem Slaterem, lecz przed startem pojedynku Wyatt zaatakował Slatera i Rhyno. Po chwili stwierdził, że jego wojna z „Woken” Mattem Hardym nie dobiegła jeszcze końca[29]. Tydzień później Hardy wyzwał Wyatta do „Ultimate Deletion” matchu, który poprzednio raz został zorganizowany w federacji Total Nonstop Action Wrestling[30]. 26 lutego Titus Worldwide przegrało z Cesaro i Sheamusem o Raw Tag Team Championship w two-out-of-three falls matchu[29].

Pomimo przegranej w Elimination Chamber matchu, wolny agent John Cena wciąż nie miał ustanowionej walki na WrestleManii 34 i nieformalnie wyzwał The Undertakera. Po chwili wyjaśnił, że walka z 'Takerem jest niemożliwa[29]. Dzięki statusowi wolnego agenta pojawił się dobę później podczas odcinka tygodniówki SmackDown Live, gdzie został dodany do składu walki o WWE Championship podczas gali Fastlane[32].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. In the #EliminiationChamber, every superstar has one mission — get to #WrestleMania! "M.O.M" by @Dubroush is an #OfficialThemeSong for #WWEChamber. WWE on Twitter. [dostęp February 23, 2018].
 2. Alex Gilyadov: WWE Items Coming to Rocket League. IGN, February 26, 2018. [dostęp February 26, 2018].
 3. WWE No Escape. „WWE” (niem.). [dostęp January 30, 2018]. 
 4. Martin Hoffmann. Darum hat eine WWE-Show zwei Namen (This is why a WWE show has two names). „Sport1”, February 20, 2018 (niem.). [dostęp February 24, 2018]. 
 5. WWE Elimination Chamber 2018 tickets available now. WWE, February 2, 2018. [dostęp February 5, 2018].
 6. WWE.com Staff: WWE pay-per-views just got bigger for 2018!. W: WWE.com [on-line]. February 17, 2018. [dostęp February 19, 2018].
 7. Ed Grabianowski: How Pro Wrestling Works. W: HowStuffWorks, Inc. [on-line]. [dostęp 2012-03-05].
 8. Live & Televised Entertainment. WWE. [dostęp 2012-03-21].
 9. a b c d e f g Jason Powell: WWE Royal Rumble 2018 live review: Men’s and Women’s Royal Rumble matches, Brock Lesnar vs. Braun Strowman vs. Kane for the WWE Universal Championship, AJ Styles vs. Kevin Owens and Sami Zayn in a handicap match for the WWE Championship. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp January 28, 2018].
 10. Elimination Chamber Qualifying Matches begin. W: WWE [on-line]. January 29, 2018. [dostęp January 29, 2018].
 11. a b Jason Powell: WWE Raw Live TV Review: Three Elimination Chamber qualifying matches, The Miz vs. Roman Reigns for the Intercontinental Title, the night after the Royal Rumble. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp January 29, 2018].
 12. a b c Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 2/5: Reigns vs. Bray Wyatt in Elimination Chamber qualifying match, more Elimination Chamber developments. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. February 5, 2018. [dostęp February 5, 2018].
 13. a b c d Jason Powell: WWE Raw Live TV Review: Finn Balor vs. Matt Hardy vs. Bray Wyatt vs. Apollo Crews in a four-way Elimination Chamber qualifying match, Sasha Banks vs. Bayley. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp February 12, 2018].
 14. Adam Martin: Ronda Rousey to sign contract at Elimination Chamber, Men’s Chamber match gets big change. W: WrestleView [on-line]. [dostęp February 12, 2018].
 15. a b c d e Jason Powell: WWE Raw Live TV Review: Braun Strowman vs. Roman Reigns vs. John Cena vs. Finn Balor vs. The Miz vs. Elias vs. Seth Rollins in a gauntlet match match, Sasha Banks, Bayley, and Mickie James vs. Alexa Bliss, Mandy Rose, and Sonya Deville, final push for WWE Elimination Chamber. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp February 19, 2018].
 16. a b Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 1/15: Angle addresses Strowman after last week’s big angle with Lesnar and Kane, more Rumble hype, Jax vs. Asuka. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. January 15, 2018. [dostęp February 6, 2018].
 17. Michael Burdick: Ronda Rousey’s official Raw Contract Signing to take place at WWE Elimination Chamber. WWE, February 12, 2018. [dostęp February 12, 2018].
 18. Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 11/27: Reigns addresses crowd with his newly won IC Title, Elias vs. Reigns, Page & Co. vs. Mickey & Sasha & Bayley. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. November 27, 2017. [dostęp February 20, 2018].
 19. Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 12/4: Reigns defends IC Title against mystery opponents, Sasha vs. Paige, Cruiserweight Fatal Four-way, Bar vs. Shield. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. December 4, 2017. [dostęp February 20, 2018].
 20. Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 1/22: 25th Anniversary of Monday Night Raw including Vince McMahon, Two Locations, Parade of Superstars. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. January 22, 2018. [dostęp January 24, 2018].
 21. Titus Worldwide challenge Sheamus & Cesaro: WWE.com Exclusive, Feb. 19, 2018. W: WWE.com [on-line]. [dostęp February 20, 2018].
 22. a b Adam Martin: RAW Tag Team Championships match now official for Elimination Chamber on Sunday. W: WrestleView [on-line]. February 23, 2018. [dostęp February 23, 2018].
 23. Anthony Benigno: Luke Gallows & Karl Anderson def. The Miztourage (Kickoff Match). W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 24. Anthony Benigno: Raw Women’s Champion Alexa Bliss won the first-ever Women’s Elimination Chamber Match. W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 25. Michael Burdick: Raw Tag Team Champions Cesaro & Sheamus vs. Titus Worldwide. W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 26. Anthony Benigno: Asuka def. Nia Jax. W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 27. Anthony Benigno: “Woken” Matt Hardy def. Bray Wyatt. W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 28. Anthony Benigno: Roman Reigns wins the first-ever Seven-Man Elimination Chamber Match to challenge Universal Champion Brock Lesnar at WrestleMania. W: WWE [on-line]. [dostęp February 25, 2018].
 29. a b c d e f g Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 2/26: Elimination Chamber fallout including Brock’s face-off with Reigns, Asuka has a decision to make, Rousey-Authority fallout. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. February 26, 2018. [dostęp February 28, 2018].
 30. a b c d Wade Keller: KELLER’S WWE RAW REPORT 3/5: Angle stands up for himself and calls out Triple H leading to mixed tag being set, plus Asuka-Jax, Cena. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. March 5, 2018. [dostęp March 5, 2018].
 31. Jason Powell: WWE Fastlane 2018 live review: AJ Styles vs. Kevin Owens vs. Sami Zayn vs. Baron Corbin vs. Dolph Ziggler vs. John Cena in a six-way for the WWE Championship, The Usos vs. New Day for the Smackdown Tag Titles, Charlotte Flair vs. Ruby Riott for the Smackdown Women’s Championship. W: Pro Wrestling Dot Net [on-line]. [dostęp March 11, 2018].
 32. Wade Keller: KELLER’S WWE SMACKDOWN REPORT 2/27: Cena makes first appearance on Smackdown in months as he seeks Path to WrestleMania. W: Pro Wrestling Torch [on-line]. [dostęp February 27, 2018].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]