Elise Mertens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elise Mertens
Ilustracja
Państwo  Belgia
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1995
Leuven
Gra praworęczna, oburęczny backhand
Zakończenie kariery aktywna
Trener Rick Vleeshouwers
Gra pojedyncza
Wygrane turnieje 5 WTA, 11 ITF
Najwyżej w rankingu 12 (26 listopada 2018)
Australian Open SF (2018)
Roland Garros 4R (2018)
Wimbledon 4R (2019)
US Open QF (2019, 2020)
Gra podwójna
Wygrane turnieje 10 WTA, 1 WTA 125K, 13 ITF
Najwyżej w rankingu 2 (9 września 2019)
Australian Open QF (2020)
Roland Garros SF (2019)
Wimbledon QF (2019)
US Open W (2019)

Elise Mertens (ur. 17 listopada 1995 w Leuven) – belgijska tenisistka, triumfatorka US Open 2019 w grze podwójnej.

Kariera tenisowa[edytuj | edytuj kod]

W ciągu swojej kariery wygrała pięć turniejów singlowych i dziesięć deblowych rangi WTA Tour. 26 listopada 2018 zajmowała najwyższe miejsce w rankingu singlowym – 12. pozycję, natomiast 9 września 2019, najwyższą lokatę w deblu – 2. miejsce.

W 2015 roku Belgijka osiągnęła finał gry podwójnej w Tajpej. W kolejnym sezonie triumfowała w rozgrywkach deblowych w Auckland oraz w Limoges.

W sezonie 2017 Mertens zdobyła tytuł singlowy w Hobart i została finalistką w Stambule. Spośród deblowych finałów w Stambule, Bukareszcie i Kantonu zwyciężyła tylko w ostatnich zawodach.

W styczniu 2018 wygrała turniej w Hobart – zarówno w singlu, broniąc tytułu sprzed roku, jak i w deblu. Podczas Australian Open 2018 osiągnęła półfinał, pokonując w zawodach między innymi Elinę Switolinę. W tym samym roku triumfowała w grze pojedynczej w Lugano i Rabacie, a w podwójnej – Lugano, Rosmalen i Wuhanie, natomiast w Birmingham i Cincinnati przegrała w finale.

W 2019 roku zwyciężyła w rozgrywkach singlowych w Dosze, pokonując w finale Simonę Halep. W grze podwójnej zanotowała triumfy w Indian Wells, Miami i na US Open, w Wuhanie zaś osiągnęła finał.

W sierpniu 2020 przegrała w meczu mistrzowskim zawodów w Pradze z Halep wynikiem 2:6, 5:7. W październiku zwyciężyła w zawodach deblowych w Ostrawie, natomiast miesiąc później przegrała z Aryną Sabalenką w finale singla w Linzu.

Historia występów wielkoszlemowych[edytuj | edytuj kod]

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

     Qx, przegrana w x rundzie kwalifikacji

     A, brak startu

     NH, turniej nie odbył się

Występy w grze pojedynczej[edytuj | edytuj kod]

Turniej 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 Tytuły Z–P
Australian Open A A A Q2 A SF 3R 4R 0 / 3 10 – 3
French Open A A A Q3 3R 4R 3R 3R 0 / 4 9 – 4
Wimbledon A A Q3 Q2 1R 3R 4R NH 0 / 3 5 – 3
US Open A A Q1 1R 1R 4R QF QF 0 / 5 11 – 5
Ranking na koniec roku 577 264 157 120 35 13 17 0 / 15 35 – 15

Występy w grze podwójnej[edytuj | edytuj kod]

Turniej 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 Tytuły Z–P
Australian Open A A A A 2R 1R 3R QF 0 / 4 6 – 4
French Open A A A A 1R 1R SF 2R 0 / 4 5 – 4
Wimbledon A A A 2R 3R 3R QF NH 0 / 4 8 – 4
US Open A A A A 2R QF W QF 1 / 4 12 – 3
Ranking na koniec roku 725 259 134 79 41 11 6 1 / 16 31 – 15

Występy w grze mieszanej[edytuj | edytuj kod]

Elise Mertens nigdy nie startowała w rozgrywkach gry mieszanej podczas turniejów wielkoszlemowych.

Finały turniejów WTA[edytuj | edytuj kod]

Legenda
Wielki Szlem
Igrzyska olimpijskie
WTA Tour Championships
od
2009
WTA Premier Mandatory
WTA Premier 5
WTA Premier
WTA International Series
WTA 125K series

Gra pojedyncza 8 (5–3)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Przeciwniczka Wynik finału
Zwyciężczyni 1. 14 stycznia 2017 Hobart Twarda Rumunia Monica Niculescu 6:3, 6:1
Finalistka 1. 30 kwietnia 2017 Stambuł Ceglana Ukraina Elina Switolina 2:6, 4:6
Zwyciężczyni 2. 13 stycznia 2018 Hobart Twarda Rumunia Mihaela Buzărnescu 6:1, 4:6, 6:3
Zwyciężczyni 3. 15 kwietnia 2018 Lugano Ceglana Białoruś Aryna Sabalenka 7:5, 6:2
Zwyciężczyni 4. 5 maja 2018 Rabat Ceglana Australia Ajla Tomljanović 6:2, 7:6(4)
Zwyciężczyni 5. 16 lutego 2019 Doha Twarda Rumunia Simona Halep 3:6, 6:4, 6:3
Finalistka 2. 16 sierpnia 2020 Praga Ceglana Rumunia Simona Halep 2:6, 5:7
Finalistka 3. 15 listopada 2020 Linz Twarda (hala) Białoruś Aryna Sabalenka 5:7, 2:6

Gra podwójna 15 (10–5)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partnerka Przeciwniczki Wynik finału
Zwyciężczyni 1. 9 stycznia 2016 Auckland Twarda Belgia An-Sophie Mestach Czarnogóra Danka Kovinić
Czechy Barbora Strýcová
2:6, 6:3, 10–5
Finalistka 1. 30 kwietnia 2017 Stambuł Ceglana Stany Zjednoczone Nicole Melichar Słowenia Dalila Jakupović
Ukraina Nadija Kiczenok
6:7(6), 2:6
Finalistka 2. 23 lipca 2017 Bukareszt Ceglana Holandia Demi Schuurs Rumunia Irina-Camelia Begu
Rumunia Raluca Olaru
3:6, 3:6
Zwyciężczyni 2. 23 września 2017 Kanton Twarda Holandia Demi Schuurs Australia Monique Adamczak
Australia Storm Sanders
6:2, 6:3
Zwyciężczyni 3. 13 stycznia 2018 Hobart Twarda Holandia Demi Schuurs Ukraina Ludmyła Kiczenok
Japonia Makoto Ninomiya
6:2, 6:2
Zwyciężczyni 4. 15 kwietnia 2018 Lugano Ceglana Belgia Kirsten Flipkens Białoruś Wiera Łapko
Białoruś Aryna Sabalenka
6:1, 6:3
Zwyciężczyni 5. 16 czerwca 2018 Rosmalen Trawiasta Holandia Demi Schuurs Holandia Kiki Bertens
Belgia Kirsten Flipkens
3:3 krecz
Finalistka 3. 24 czerwca 2018 Birmingham Trawiasta Holandia Demi Schuurs Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
6:4, 3:6, 8–10
Finalistka 4. 18 sierpnia 2018 Cincinnati Twarda Holandia Demi Schuurs Czechy Lucie Hradecká
Rosja Jekatierina Makarowa
2:6, 5:7
Zwyciężczyni 6. 29 września 2018 Wuhan Twarda Holandia Demi Schuurs Czechy Andrea Sestini Hlaváčková
Czechy Barbora Strýcová
6:3, 6:3
Zwyciężczyni 7. 16 marca 2019 Indian Wells Twarda Białoruś Aryna Sabalenka Czechy Barbora Krejčíková
Czechy Kateřina Siniaková
6:3, 6:2
Zwyciężczyni 8. 31 marca 2019 Miami Twarda Białoruś Aryna Sabalenka Australia Samantha Stosur
Chińska Republika Ludowa Zhang Shuai
7:6(5), 6:2
Zwyciężczyni 9. 8 września 2019 US Open Twarda Białoruś Aryna Sabalenka Białoruś Wiktoryja Azaranka
Australia Ashleigh Barty
7:5, 7:5
Finalistka 5. 28 września 2019 Wuhan Twarda Białoruś Aryna Sabalenka Chińska Republika Ludowa Duan Yingying
Rosja Wieronika Kudiermietowa
6:7(3), 2:6
Zwyciężczyni 10. 25 października 2020 Ostrawa Twarda (hala) Białoruś Aryna Sabalenka Kanada Gabriela Dabrowski
Brazylia Luisa Stefani
6:1, 6:3

Finały turniejów WTA 125K series[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna 2 (1–1)[edytuj | edytuj kod]

Końcowy wynik Nr Data Turniej Nawierzchnia Partnerka Przeciwniczki Wynik finału
Finalistka 1. 22 listopada 2015 Tajpej Dywanowa (hala) Rosja Marina Mielnikowa Japonia Kanae Hisami
Japonia Kotomi Takahata
1:6, 2:6
Zwyciężczyni 1. 20 listopada 2016 Limoges Twarda (hala) Luksemburg Mandy Minella Wielka Brytania Anna Smith
Czechy Renata Voráčová
6:4, 6:4

Występy w Turnieju Mistrzyń[edytuj | edytuj kod]

W grze podwójnej[edytuj | edytuj kod]

Rok Rezultat Partnerka Przeciwniczki Wynik
2018 Ćwierćfinał Holandia Demi Schuurs Australia Ashleigh Barty
Stany Zjednoczone Coco Vandeweghe
1:6, 4:6
2019 Faza grupowa Białoruś Aryna Sabalenka Niemcy Anna-Lena Grönefeld
Holandia Demi Schuurs
Chińskie Tajpej Chan Hao-ching
Chińskie Tajpej Latisha Chan
Węgry Tímea Babos
Francja Kristina Mladenovic
5:7, 6:1, 7–10

7:6(5), 6:4

6:4, 2:6, 5–10

Występy w Turnieju WTA Elite Trophy[edytuj | edytuj kod]

W grze pojedynczej[edytuj | edytuj kod]

Rok Rezultat Przeciwniczka Wynik
2018 Faza grupowa Niemcy Julia Görges
Estonia Anett Kontaveit
2:6, 6:7(5)
6:3, 6:1
2019 Faza grupowa Grecja Maria Sakari
Białoruś Aryna Sabalenka
6:2, 3:6, 6:1
4:6, 6:3, 5:7

Finały turniejów ITF[edytuj | edytuj kod]

turnieje z pulą nagród 100 000 $
turnieje z pulą nagród 75/80 000 $
turnieje z pulą nagród 50/60 000 $
turnieje z pulą nagród 25 000 $
turnieje z pulą nagród 15 000 $
turnieje z pulą nagród 10 000 $

Gra pojedyncza 13 (11–2)[edytuj | edytuj kod]

Rezultat Data Turniej ($) Naw. Przeciwniczka Wynik
Zwyciężczyni 1. 21/04/2013 Egipt Szarm el-Szejk 10 000 Twarda Hiszpania Arabela Fernández Rabener 6:4, 6:3
Zwyciężczyni 2. 20/10/2013 Egipt Szarm el-Szejk 10 000 Twarda Belgia Klaartje Liebens 2:6, 6:2, 6:4
Zwyciężczyni 3. 27/10/2013 Egipt Szarm el-Szejk 10 000 Twarda Belgia Klaartje Liebens 6:7(0), 6:1, 6:3
Zwyciężczyni 4. 29/12/2013 Turcja Stambuł 10 000 Twarda (hala) Dania Karen Barbat 7:5, 4:6, 6:4
Zwyciężczyni 5. 23/03/2014 Portugalia Ponta Delgada 10 000 Twarda Portugalia Bárbara Luz 6:2, 6:4
Finalistka 1. 01/06/2014 Stany Zjednoczone Hilton Head Island 10 000 Twarda Stany Zjednoczone Caitlin Whoriskey 3:6, 6:7(5)
Zwyciężczyni 6. 08/06/2014 Stany Zjednoczone El Paso 25 000 Twarda Stany Zjednoczone Ashley Weinhold 6:1, 3:6, 6:4
Zwyciężczyni 7. 29/06/2014 Tajlandia Bangkok 10 000 Twarda Chińskie Tajpej Lee Pei-chi 6:3, 6:2
Zwyciężczyni 8. 06/07/2014 Tajlandia Bangkok 10 000 Twarda Tajlandia Nungnadda Wannasuk 6:1, 6:1
Finalistka 2. 25/01/2015 Stany Zjednoczone Daytona Beach 25 000 Ceglana Rosja Darja Kasatkina 2:6, 6:4, 0:6
Zwyciężczyni 9. 03/05/2015 Włochy Pula 25 000 Ceglana Hiszpania Yvonne Cavallé Reimers 7:6(6), 6:4
Zwyciężczyni 10. 03/10/2015 Meksyk Ciudad Victoria 50 000 Twarda Francja Amandine Hesse 6:4, 6:3
Zwyciężczyni 11. 18/09/2016 Stany Zjednoczone Atlanta 50 000 Twarda Stany Zjednoczone Melanie Oudin 6:4, 6:2

Gra podwójna 23 (13–10)[edytuj | edytuj kod]

Rezultat Data Turniej ($) Naw. Partnerka Przeciwniczki Wynik
Zwyciężczyni 1. 06/04/2013 Egipt Szarm el-Szejk 10 000 Twarda Belgia Justine De Sutter Rosja Alina Michiejewa
Kanada Jillian O'Neill
6:1, 6:4
Zwyciężczyni 2. 26/10/2013 Egipt Szarm el-Szejk 10 000 Twarda Polska Sandra Zaniewska Ukraina Walerija Strachowa
Brazylia Karina Venditti
6:4, 6:7(5), 12–10
Zwyciężczyni 3. 28/12/2013 Turcja Stambuł 10 000 Twarda (hala) Turcja İpek Soylu Japonia Yuuki Tanaka
Rosja Jekatierina Jaszyna
6:0, 7:6(3)
Finalistka 1. 25/01/2014 Hiszpania Tinajo 10 000 Twarda Hiszpania Arabela Fernández Rabener Włochy Deborah Chiesa
Kolumbia Yuliana Lizarazo
2:6, 6:3, 11–13
Finalistka 2. 01/02/2014 Hiszpania Tinajo 10 000 Twarda Hiszpania Arabela Fernández Rabener Rumunia Ioana Loredana Roșca
Japonia Hikari Yamamoto
1:6, 1:6
Finalistka 3. 08/02/2014 Hiszpania Tinajo 10 000 Twarda Holandia Bernice van de Velde Kanada Petra Januskova
Chińska Republika Ludowa Lu Jiajing
5:7, 7:5, 6–10
Zwyciężczyni 4. 22/03/2014 Portugalia Ponta Delgada 10 000 Twarda Białoruś Swiatłana Pirażenka Czechy Tereza Malíková
Czechy Pernilla Mendesová
6:1, 6:2
Zwyciężczyni 5. 16/08/2014 Belgia Westende 25 000 Twarda Belgia Ysaline Bonaventure Rosja Marina Mielnikowa
Rosja Jewgienija Rodina
6:2, 6:2
Zwyciężczyni 6. 23/08/2014 Belgia Wanfercée-Baulet 15 000 Ceglana Holandia Demi Schuurs Argentyna Tatiana Búa
Chile Daniela Seguel
6:2, 6:3
Finalistka 4. 11/10/2014 Meksyk Monterrey 50 000 Twarda Holandia Arantxa Rus Hiszpania Lourdes Domínguez Lino
Kolumbia Mariana Duque
3:6, 6:7(4)
Zwyciężczyni 7. 01/11/2014 Egipt Szarm el-Szejk 25 000 Twarda Włochy Alice Matteucci Rumunia Ioana Loredana Roșca
Bułgaria Julija Tierzijska
6:7(1), 7:6(4), 10–6
Finalistka 5. 22/11/2014 Indie Nowe Delhi 50 000 Twarda Rosja Marina Mielnikowa Chińska Republika Ludowa Liu Chang
Chińska Republika Ludowa Lu Jiajing
3:6, 0:6
Finalistka 6. 24/01/2015 Stany Zjednoczone Daytona Beach 25 000 Ceglana Holandia Arantxa Rus Stany Zjednoczone Jan Abaza
Stany Zjednoczone Sanaz Marand
4:6, 6:3, 6–10
Zwyciężczyni 8. 05/07/2015 Francja Denain 25 000 Ceglana Turcja İpek Soylu Szwajcaria Xenia Knoll
Argentyna Florencia Molinero
7:6(3), 6:3
Zwyciężczyni 9. 08/08/2015 Belgia Koksijde 25 000 Ceglana Holandia Demi Schuurs Polska Justyna Jegiołka
Francja Sherazad Reix
6:3, 6:2
Zwyciężczyni 10. 26/09/2015 Meksyk Monterrey 50 000 Twarda Belgia Ysaline Bonaventure Rosja Marina Mielnikowa
Luksemburg Mandy Minella
6:4, 3:6, 11–9
Zwyciężczyni 11. 03/10/2015 Meksyk Ciudad Victoria 50 000 Twarda Belgia Ysaline Bonaventure Argentyna María Irigoyen
Czechy Barbora Krejčíková
6:4, 4:6, 10–6
Finalistka 7. 14/11/2015 Zjednoczone Emiraty Arabskie Dubaj 75 000 Twarda Turcja İpek Soylu Turcja Çağla Büyükakçay
Grecja Maria Sakari
6:7(6), 4:6
Zwyciężczyni 12. 30/01/2016 Francja Andrézieux-Bouthéon 50 000 Twarda (hala) Belgia An-Sophie Mestach Szwajcaria Viktorija Golubic
Szwajcaria Xenia Knoll
6:4, 3:6, 10–7
Finalistka 8. 09/04/2016 Korea Południowa Changwon 25 000 Twarda Chińska Republika Ludowa Lu Jiajing Korea Południowa Han Na-lae
Korea Południowa Yoo Mi
6:4, 3:6, 7–10
Finalistka 9. 13/08/2016 Stany Zjednoczone Landisville 25 000 Twarda Belgia An-Sophie Mestach Wielka Brytania Freya Christie
Wielka Brytania Laura Robson
3:6, 4:6
Finalistka 10. 24/09/2016 Stany Zjednoczone Albuquerque 75 000 Twarda Luksemburg Mandy Minella Holandia Michaëlla Krajicek
Grecja Maria Sanchez
2:6, 4:6
Zwyciężczyni 13. 29/10/2016 Meksyk Tampico 50 000+H Twarda Rumunia Mihaela Buzărnescu Stany Zjednoczone Usue Maitane Arconada
Wielka Brytania Katie Swan
6:0, 6:2

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]