Elizabeth Holmes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth Holmes
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 lutego 1984
Waszyngton
Zawód, zajęcie przedsiębiorca

Elizabeth Anne Holmes (ur. 3 lutego 1984 r. w Waszyngtonie) – amerykańska bizneswoman, założycielka firmy Theranos, oskarżona o oszustwo inwestorów i skazana na 10-letni zakaz zajmowania wyższych stanowisk w firmach notowanych na giełdzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona 3 lutego 1984 r. w Waszyngtonie jako córka Christiana i Noel. Wychowywała się w Houston. Już w wieku 7 lat marzyła o zostaniu wynalazcą i zaczęła podejmować pierwsze próby. Chciała zostać lekarzem, ale z powodu lęków przed igłami zdecydowała się jedynie na nauki okołomedyczne[1]. Studiowała inżynierię chemiczną na Uniwersytecie Stanforda i była wyróżniającą się studentką, jednak porzuciła edukację i w 2003 roku założyła firmę Theranos. Następne 10 lat poświęciła na prace nad metodą bezbolesnego pobierania krwi i szybkiego prowadzenia jej analiz w oparciu o kilka kropli uzyskanych z nakłucia palca. Od 2003 roku firma rosła na wartości, osiągając maksymalnie 9 mld dolarów, przy czym majątek Holmes jako posiadaczki 50% udziałów szacowano na 4,5 mld dol. W 2014 r. została najmłodszą miliarderką na świecie wśród tych, które same zapracowały na swoje pieniądze[2].

Wyniki firmy Theranos zostały negatywnie zweryfikowane przez niezależne badania, które wykazały 12-procentową niezawodność jej testów. Spowodowało to odpływ inwestorów. W czerwcu 2016 r. spółka była wyceniana na 0 dolarów, miesiąc później otrzymała zakaz badań krwi, a wobec spółki wszczęto postępowania wyjaśniające. W efekcie w październiku tego samego roku firma rozpoczęła zwolnienia i wygaszanie działalności[2].

W marcu 2018 roku Holmes i jej współpracownik Ramesh Balwani zostali oskarżeni przez komisję ds. papierów wartościowych o pozyskanie środków od inwestorów za pomocą "wyrafinowanego, wieloletniego oszustwa". W ramach ugody Holmes zgodziła się oddać kontrolę nad spółką i jej akcje oraz zapłacić 0,5 mln dolarów grzywny, a także otrzymała 10-letni zakaz zajmowania wyższych stanowisk w firmach notowanych na giełdzie[2].

14 czerwca 2018 r. FBI postawiło jej zarzuty oszustwa względem inwestorów, lekarzy i pacjentów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Avery Hartmans: The rise and fall of Elizabeth Holmes, who started Theranos when she was 19 and became the world's youngest female billionaire before it all came crashing down (ang.). W: Business Insider [on-line]. Insider Inc., 2018-06-15. [dostęp 2018-06-25].
  2. a b c d Damian Szymański: Takiego oszustwa USA dawno nie widziały. Teraz najmłodsza miliarderka świata może skończyć za kratkami (pol.). W: Business Insider Polska [on-line]. Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., 2018-06-16. [dostęp 2018-06-25].