Elliot Kenan Kamwana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elliot K. Kamwana
Kraj działania  Brytyjska Afryka Centralna
Data urodzenia 1872
Data śmierci 1956
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół Wacitawala

Elliot Kenan Kamwana (ur. 1872; zm. 1956) – afrykański niezależny kaznodzieja i działacz antykolonialny. Inicjator ruchu religijno-politycznego działającego w centralnej Afryce, Kitawala, który później przekształcił w Wacitawala[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kamwana pochodził znad jeziora Niasa, z ludu Tonga. Choć nie był jeszcze ochrzczony, został liderem ruchu dążącego do masowej konwersji Afrykanów na chrześcijaństwo w północnej Brytyjskiej Afryce Centralnej (obecne Malawi) w latach 90. XIX wieku, co wówczas spotykało się ze stanowczym sprzeciwem władz prowadzących politykę kolonialną. Sfrustrowany podejrzeniami urzędników z Livingstonii zaniepokojonych tym odrodzeniem religijnym, w 1900 roku wyjechał do Blantyre, gdzie w 1902 roku został ochrzczony przez Josepha Bootha, który działał wówczas z ramienia baptystów dnia siódmego. Następnie podjął pracę w Południowej Afryce[2].

W 1907 roku spędził sześć miesięcy w Cape Town z Josephem Boothem, gdzie zapoznał się z naukami Charlesa T. Russella, prezesa Towarzystwa Strażnica, które to nauki później częściowo wykorzystywał w założonym przez siebie ruchu. We wrześniu 1908 roku pojawił się z powrotem w Niasie (nazwa kraju od 1907 roku), gdzie rozpoczął wygłaszanie płomiennych kazań oraz przeprowadzał spektakularne chrzty na wolnym powietrzu. Pociągnął za sobą tysiące osób oraz założył wiele swoich zborów. Tylko w jednym roku miał ochrzcić blisko 10 tysięcy osób, co zaniepokoiło władze brytyjskie[2].

W 1910 roku został aresztowany i zesłany lecz pozwolono mu wrócić w roku 1914. W następnym roku został ponownie zesłany na Seszele, choć wyraźnie dystansował się od powstania wznieconego na początku 1915 roku przez Johna Chilembwe. Do Niasy powrócił w roku 1937 zastając w kraju wiele małych zgromadzeń ruchu Wacitawala (nazwa powstała z połączenia słów „Watch Tower” i „Kitawala”), działających już także na terenie innych krajów centralnej Afryki. Od 1937 roku aż do śmierci mieszkał spokojnie w Niasie usługując jako pastor ruchu Wacitawala[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. John Boweker: Kitawala (ang.). encyclopedia.com, 1997. [dostęp 2015-12-31].
  2. a b c Andrew C. Ross: Kamwana, Elliot Kenan (ang.). dacb.org, 2014-01-01. [dostęp 2015-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu].