Emanoul Aghasi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emanoul Aghasi
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1930
Salmas
Obywatelstwo Iran
Kategoria wagowa kogucia

Emanoul Aghasi (Agassian, Agassi, pers. امانوئل آغاسی, arab. مانوئل آغاس, ur. 25 grudnia 1930 w Salmase) – irański bokser. Reprezentant kraju podczas igrzysk olimpijskich w 1948 w Londynie oraz igrzysk olimpijskich w 1952 w Helsinkach.

Na igrzyskach w Londynie wystąpił w turnieju wagi koguciej. W pierwszej rundzie przegrał z Álvaro Vicente reprezentującym Hiszpanię.

Na igrzyskach w Helsinkach wystąpił w turnieju wagi piórkowej. W pierwszej rundzie przegrał z Len Leischingem ze Związku Południowej Afryki.

Po emigracji do USA w połowie lat 50[1]. zmienił swe imię i nazwisko na Mike Agassi. Już w Stanach Zjednoczonych ożenił się z Elizabeth Dudley z którą ma czworo dzieci, najmłodszym z nich jest tenisista Andre Agassi.

W 2004 opublikował książkę pt. Agassi Story. W książce opisał metody jakich używał aby uczynić swojego najmłodszego syna tenisistą światowej klasy, pierwsze troje dzieci określił mianem „królików doświadczalnych” dla swoich metod treningowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jeffry Jensen: Great Athletes. Dawn P. Dawson (red.). Wyd. Revised. T. 1. Salem Press, 2002, s. 17. ISBN 1-58765-008-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]