Emeka Anyaoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emeka Anyaoku
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1933
Obosi
Sekretarz generalny Wspólnoty Narodów
Okres od 1990
do 1999
Poprzednik Shridath Ramphal
Następca Don McKinnon
Minister spraw zagranicznych Nigerii
Okres od 1983
do 1983
Poprzednik Ishaya Audu
Następca Ibrahim Gambari
Odznaczenia
Wielki Komandor Orderu Nigru (Nigeria) Order Towarzyszy O. R. Tambo I klasy (Republika Południowej Afryki) Honorowy Rycerz Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego

Emeka Anyaoku, właśc. Eleazar Chukwuemeka Anyaoku (ur. 18 stycznia 1933 w Obosi) – nigeryjski polityk, dyplomata i działacz społeczny. W 1983 pełnił krótko funkcję ministra spraw zagranicznych Nigerii, w latach 1990-1999 był sekretarzem generalnym Wspólnoty Narodów. Przewodniczący World Wildlife Fund w latach 2001-2010.

Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Londyńskim. Karierę zawodową rozpoczął w Korporacji na rzecz Rozwoju Wspólnoty Narodów. Po uzyskaniu przez Nigerię niepodległości, dołączył do jej służby dyplomatycznej i w 1963 podjął pracę w stałym przedstawicielstwie tego państwa przy ONZ w Nowym Jorku. W 1966 został wicedyrektorem ds. międzynarodowych w Sekretariacie Wspólnoty Narodów. W 1977 został wybrany na zastępcę sekretarza generalnego tej organizacji. Pełnił tę funkcję przez trzynaście lat, z krótką przerwą na kierowanie nigeryjską dyplomacją w rządzie, który został szybko obalony przez wojskowy przewrót. W 1989 zgromadzeni w Kuala Lumpur szefowie rządów państw członkowskich wybrali go na sekretarza generalnego, a w 1995 uzyskał reelekcję.

Oprócz swojej kariery międzynarodowej, Anyaoku przez większość życia udzielał się także w tradycyjnych strukturach ludu Igbo, z którego pochodzi. Zarówno on, jak i jego żona, posiadają prestiżowe tytuły wodzów plemiennych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram na stronie Sekretariatu Wspólnoty Narodów (ang.) [dostęp 2011-05-13]