Emil Iversen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emil Iversen
Emil Iversen
Data i miejsce urodzenia 12 sierpnia 1991
Meråker, Norwegia
Klub Il Varden Meraaker
Debiut w PŚ 7 grudnia 2013, Lillehammer
(37. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 5 grudnia 2014, Lillehammer (6. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 20 lutego 2016, Lahti (1. miejsce – sprint)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 20 lutego 2016, Lahti (sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata
Złoto Seefeld 2019 Sprint druż. s.klas.
Złoto Seefeld 2019 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
Złoto Otepää 2011 Sztafeta

Emil Iversen (ur. 12 sierpnia 1991 w Meråker) − norweski biegacz narciarski, zawodnik klubu Il Varden Meraaker.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Emil Iversen pojawił się 7 marca 2009 roku w Harstad, gdzie w zawodach FIS Race na dystansie 10 km stylem klasycznym zajął 95. miejsce. W styczniu 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Otepää, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył złoty medal w sztafecie. Na tej samej imprezie zajął także czwarte miejsce w sprincie techniką klasyczną, przegrywając walkę o podium z Rosjaninem Glebem Rietiwychem. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata młodzieżowców w Erzurum jego najlepszym wynikiem było osiemnaste miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Wziął też udział w mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu w 2013 roku, zajmując między innymi siódme miejsce w biegu łączonym.

W Pucharze Świata zadebiutował 7 grudnia 2013 roku, podczas zawodów w Lillehammer, gdzie na dystansie 15 km stylem klasycznym zajął 37. miejsce. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas Lillehammer Tour, zajmując 5 grudnia 2014 roku szóste miejsce w sprincie stylem dowolnym. W klasyfikacji generalnej sezonu 2014/2015 zajął ostatecznie 60. miejsce, z dorobkiem 107 punktów. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął podczas czwartego etapu dziesiątej edycji Tour de Ski, zajmując 5 stycznia 2016 roku w Oberstdorfie pierwsze miejsce w sprincie klasykiem. Na podium wyprzedził tam Rosjanina Siergieja Ustiugowa i Aleksieja Połtoranina z Kazachstanu.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
8. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
10. 24 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 50 km stylem klasycznym 2:08:22,1 h +4:36,9 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
10. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
4. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[1] 17:40,69 min +18,42 s Rosja Rosja
5. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min +2,25 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
31. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +4:36,9 min Norwegia Sjur Røthe
1.FIS gold medal.png 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 18:49,86 min
10. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +1:00,5 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
1.FIS gold medal.png 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[3] 1:42:32,1 h

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Wynik Klisza Zwycięzca
27. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
18. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +1:56,8 min Rosja Jewgienij Biełow
22. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum Bieg łączony 2 x 15 km 1:16:30,9 h +2:27,9 min Rosja Raul Szakirzianow
23. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Włochy Federico Pellegrino
17. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:14,0 min Rosja Siergiej Ustiugow
7. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km bieg łączony 1:11:37,1 h +50,4 s Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Wynik Klisza Zwycięzca
4. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym Rosja Siergiej Ustiugow
1.FIS gold medal.png 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4 x 5 km[4] 49:10,5 min

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2013/2014 niesklasyfikowany
2014/2015 60.
2015/2016 7.
2016/2017 11.
2017/2018 9.
2018/2019 6.

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 20 lutego 2016 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:08,14 min 1.
2. 27 listopada 2016 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 35:27,6 min +10,2 s 2. Finlandia Iivo Niskanen
3. 28 stycznia 2017 Szwecja Falun Sprint stylem dowolnym 2:45,77 min +0,06 s 2. Włochy Federico Pellegrino
4. 29 stycznia 2017 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:15:46,7 h 1.
5. 20 stycznia 2018 Słowenia Planica Sprint stylem klasycznym 3:27,35 min +0,62 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
6. 25 listopada 2018 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 36:17,8 min +19,5 s 2. Rosja Aleksandr Bolszunow
7. 30 listopada-2 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour (31 km) 1:24:03,9 h +1:03,3 min 3. Norwegia Didrik Tønseth
8. 16 marca 2019 Szwecja Falun Sprint stylem dowolnym 2:52,38 min +0,10 s 2. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 5 stycznia 2016 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski Sprint stylem klasycznym 2:25,21 min 1.
2. 2 lutego 2016 Kanada Montreal Ski Tour Kanada 17,5 km stylem klasycznym (start masowy) 45:05,4 min 1.
3. 5 marca 2016 Kanada Quebec Ski Tour Kanada 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:31,8 min +1:02,2 min 3. Rosja Siergiej Ustiugow
4. 2 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem klasycznym 3:31,83 min +0,12 s 2. Szwecja Calle Halfvarsson
5. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (start masowy) 29:49,8 min 1.
6. 30 listopada 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem dowolnym 3:19,14 min +0,47 s 2. Włochy Federico Pellegrino
7. 2 stycznia 2019 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 45:30,3 min 1.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - 37 - - - - - - - - - - - - - - - - 52 dns 65 - - - - 0
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (30 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- - 6 68 17 27 - 56 - - - - - - - - - - - - 6 20 - - - - 61 - 107
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
- - - - 7 - - 23 11 36 15 17 1 24 8 6 20 10 - - 37 - - 4 8 1 - 8 1 11 3 7 17 27 28 7 874
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
29 2 2 15 5 4 - 5 dns 9 18 11 31 - - - - - - 2 1 - - - 12 10 - 21 25 53 32 653
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
12 7 33 15 5 - 12 - - - 12 17 19 1 18 35 14 - 2 4 6 - 10 4 6 41 18 31 51 31 635
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
4 2 2 7 65 3 - - - 5 17 5 1 - - - - - - - - 5 - - 12 33 2 - 27 6 10 5 825
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Johannes Høsflot Klæbo, Emil Iversen
  2. Skład zespołu: Emil Iversen, Johannes Høsflot Klæbo
  3. Skład drużyny: Emil Iversen, Martin Johnsrud Sundby, Sjur Røthe, Johannes Høsflot Klæbo
  4. Skład zespołu: Emil Iversen, Erik Bergfall Brovold, Mathias Rundgreen, Sindre Bjørnestad Skar