Emil Marat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Emil Marat (ur. 1971 w Żyrardowie) – polski dziennikarz i pisarz nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, trzy lata studiował dziennikarstwo na UW. W latach 1993–1996 pracował w Radiu Kolor. W latach 1996–2000 był reporterem Radia Zet, z którego odszedł wraz z grupą 28 dziennikarzy skonfliktowanych z ówczesnym prezesem radia Robertem Kozyrą[1]. Był współtwórcą a od 2002 do 2012 dyrektorem programowym i od 2006 do 2012 wiceprezesem Radia PiN[2]. Od lipca 2012 prowadzi własną firmę Public Relations. Przez trzy tygodnie świadczył usługi PR dla linii lotniczych OLT i spółki Amber Gold.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

W 2013 w Wydawnictwie WAB (Grupa Wydawnicza Foksal) ukazała się jego debiutancka powieść Szkło[3]. W 2014 w Wydawnictwie Wielka Litera opublikował (wraz z Michałem Wójcikiem) książkę Made in Poland[4] – wywiad rzekę – historię Stanisława Likiernika, żołnierza Kedywu AK, pierwowzoru literackiej postaci „Kolumba” z książki Kolumbowie. Rocznik 20 Romana Bratnego. W tym samym roku ukazała się jego powieść sensacyjna Lawirynt[5] (Noir sur Blanc).

W 2016 ukazały się książki: Ptaki drapieżne (Wydawnictwo Znak; autorzy E. Marat, M. Wójcik)[6], o oddziale Kontrwywiadu Armii Krajowej 993/W (będąca w części zapisem rozmowy z Lucjanem Wiśniewskim – żołnierzem oddziału, wykonawcą wyroków podziemnych sądów), oraz Ostatni (Wydawnictwo Wielka Litera; autorzy E. Marat, M. Wójcik)[7] o ostatnim żyjącym cichociemnym – Aleksandrze Tarnawskim. W 2018 wyszedł Sen Kolumba - reportaż literacki o Krzysztofie Sobieszczańskim (Wydawnictwo WAB; nominacja do Nagrody „Nike” 2019), a w 2019 Wojna nadejdzie jutro – rozmowa rzeka ze Stanisławem Aronsonem (Wydawnictwo Znak; razem z M. Wójcikiem; nominacja do Nagrody im.Teresy Torańskiej)[potrzebny przypis].

Emil Marat publikował m.in. w miesięczniku „Press”, miesięczniku „Więź[8], pod pseudonimem Burski artykuły podróżnicze w miesięczniku „Voyage” i Harper's Bazaar, współpracuje z miesięcznikiem "Zwierciadło".

Jest reprezentowany przez Agencję Literacką Syndykat Autorów[9].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]