Emiliano Zapata (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie gminy Emiliano Zapata na mapie stanu Tabasco

Emiliano Zapatagmina we wschodniej części meksykańskiego stanu Tabasco, położona u podstawy półwyspu Jukatan, w odległości około 150 km od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest jedną z 17 gmin w tym stanie[1]. Siedzibą władz gminy jest miasto Emiliano Zapata. Nazwa gminy została nadana na cześć meksykańskiego rewolucjonisty, przywódcy chłopskiej partyzantki Emiliano Zapaty.

Ludność gminy Benito Juárez w 2005 roku liczyła 26 576 mieszkańców, co czyni ją jedną z najmniej liczebnych gmin w stanie Tabasco[2].

Geografia gminy[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia gminy wynosi 437,40 km² zajmując tylko 1,78% powierzchni stanu, co czyni ją jedną z najmniejszych w stanie Tabasco. Obszar gminy jest równinny, a położenie u nasady półwyspu sprawia, że powierzchnia jest wyniesiona ponad poziom morza tylko o 30 m. Teren w dużej części pokryty jest lasami, które mają charakter lasów deszczowych. Klimat jest ciepły (rekordowa najniższa zanotowana temperatura wynosi 14 °C) ze średnią roczną temperaturą wynoszącą 26,6 °C oraz z niewielką roczną amplitudą, gdyż średnia najcieplejszego miesiąca (maj) wynosi 30,9 °C, podczas gdy średnia najchłodniejszego (styczeń) wynosi 22,7 °C. Wiatry znad Morza Karaibskiego przynoszą dużą ilość gwałtownych opadów (głównie w lecie), czyniąc klimat wilgotnym opadami na poziomie 1864 mm rocznie[1].

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gmina ze względu na położenie i słabą infrastrukturę należy do uboższych w stanie Tabasco. Ludność gminy jest zatrudniona wg ważności w następujących gałęziach: rolnictwie, hodowli, rybołówstwie, usługach i turystyce. Najczęściej uprawia się kukurydzę, ryż, sorgo, fasolę i arbuzy. Z hodowli najpowszechniejsza jest hodowla bydła mlecznego oraz bydła mięsnego. Rybołówstwo rozwija się dzięki położeniu nad jedną z największych rzek Meksyku – Río Usumacintą[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Encyklopedia Gmin Meksyku – Emiliano Zapata (hiszp.). [dostęp 2010-11-11].
  2. Strona Meksykańskiego Instytutu Statystycznego (INEGI) (hiszp.). [dostęp 2010-11-11].