Eneco Tour 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eneco Tour 2016
2015 2017
ilustracja
Data 1925 września 2016
Etapów 7
Dystans 998,2 km
Czas zwycięzcy 22h 43' 26"
Zgłoszenia 176 kolarzy
Ukończyło wyścig 84 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Holandia Niki Terpstra
Drugie miejsce Belgia Oliver Naesen
Trzecie miejsce Słowacja Peter Sagan
Pozostałe klasyfikacje
Punktowa Słowacja Peter Sagan
Sprinterska Belgia Bert Van Lerberghe
Najwszechstronniejszych {{{najwszechstronniejszych}}}
Drużynowa Belgia Etixx-Quick Step
Oficjalna strona WWW

12. edycja Eneco Tour odbyła się w dniach 1925 września 2016 roku. Trasa tego siedmioetapowego wyścigu kolarskiego liczyła 998,2 km ze startem w Bolsward i metą w Geraardsbergen.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie wyścigu stanęły 22 ekipy. Wśród nich wszystkie osiemnaście ekip UCI World Tour 2016 oraz cztery zaproszone przez organizatorów.

Numery Kod Drużyna
1-8 LTS Belgia Lotto Soudal
11-18 TNK Rosja Tinkoff
21-28 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
31-38 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
41-48 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
51-58 EQS Belgia Etixx-Quick Step
61-68 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
71-78 KAT Rosja Team Katusha
81-88 SKY Wielka Brytania Team Sky
91-98 CDT Stany Zjednoczone Cannondale-Drapac
101-108 OBE Australia Orica-BikeExchange
Numery Kod Drużyna
111-118 DDD Południowa Afryka Team Dimension Data
121-128 LAM Włochy Lampre-Merida
131-138 AST Kazachstan Pro Team Astana
141-148 IAM Szwajcaria IAM Cycling
151-158 FDJ Francja FDJ
161-168 MOV Hiszpania Movistar Team
171-178 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
181-188 COF Francja Cofidis
191-198 TSV Belgia Topsport Vlaanderen-Baloise
201-208 ROO Holandia Roompot-Oranje Peloton
211-218 WGG Belgia Wanty-Groupe Gobert

Przebieg trasy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Trasa Dystans Typ Zwycięzca Lider
1 19 września Holandia Bolsward > Holandia Bolsward 184,7 km Plainstage.svg płaski Holandia Dylan Groenewegen Holandia Dylan Groenewegen
2 20 września Holandia Breda > Holandia Breda 9,6 km History.gif jazda indywidualna na czas Australia Rohan Dennis Australia Rohan Dennis
3 21 września Belgia Blankenberge > Belgia Ardooie 186 km Plainstage.svg płaski Słowacja Peter Sagan Australia Rohan Dennis
4 22 września Belgia Aalter > Belgia Sint-Pieters-Leeuw 202 km Plainstage.svg płaski Słowacja Peter Sagan Słowacja Peter Sagan
5 23 września Holandia Sittard-Geleen > Holandia Sittard-Geleen 20,9 km History.gif jazda drużynowa na czas Stany Zjednoczone BMC Racing Team Australia Rohan Dennis
6 24 września Belgia Riemst > Belgia Lanaken 197,2 km Hillystage.svg pagórkowaty Słowenia Luka Pibernik Australia Rohan Dennis
7 25 września Belgia Bornem > Belgia Geraardsbergen 197,8 km Hillystage.svg pagórkowaty Norwegia Edvald Boasson Hagen Holandia Niki Terpstra

Etap 1 – 19.09 : Bolsward > Bolsward, 184,7 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Dylan Groenewegen Holandia TLJ 4h 14' 00"
2 Francja Nacer Bouhanni Francja COF + 0"
3 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 0"
58 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
162 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Dylan Groenewegen Holandia TLJ 4h 13' 50"
2 Francja Nacer Bouhanni Francja COF + 4"
3 Belgia Frederik Backaert Belgia WGG + 4"
61 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 10"
162 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 10"

Etap 2 – 20.09 : Breda > Breda, 9,6 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 10' 48"
2 Holandia Jos van Emden Holandia TLJ + 5"
3 Niemcy Jasha Sütterlin Hiszpania MOV + 14"
23 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 23"
107 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 1' 03"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 4h 24' 48"
2 Holandia Jos van Emden Holandia TLJ + 5"
3 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 13"
22 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 23"
108 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 1' 03"

Etap 3 – 21.09 : Blankenberge > Ardooie, 186,0 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 4h 10' 36"
2 Holandia Danny van Poppel Wielka Brytania SKY + 0"
3 Francja Nacer Bouhanni Francja COF + 0"
30 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
158 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 2' 07"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 8h 35' 24"
2 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 3"
3 Holandia Jos van Emden Holandia TLJ + 5"
24 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 23"
160 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 3' 10"

Etap 4 – 22.09 : Aalter > Sint-Pieters-Leeuw, 202,0 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 4h 42' 12"
2 Niemcy André Greipel Belgia LTS + 0"
3 Norwegia Alexander Kristoff Rosja KAT + 0"
82 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 0"
137 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 8' 43"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK 13h 17' 19"
2 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC + 7"
3 Holandia Jos van Emden Holandia TLJ + 12"
23 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 30"
153 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 12' 00"

Etap 5 - 23.09 : Sittard-Geleen > Sittard-Geleen, 20,9 km (TTT)[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zespół Czas
1 Stany Zjednoczone BMC Racing Team 23' 11"
2 Belgia Etixx-Quick Step + 6"
3 Holandia Team LottoNL-Jumbo + 23"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 13h 40' 47"
2 Stany Zjednoczone Taylor Phinney Stany Zjednoczone BMC + 16"
3 Niemcy Tony Martin Belgia EQS + 24"
29 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 57"
145 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 12' 31"

Etap 6 – 24.09 : Riemst > Lanaken, 197,2 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Słowenia Luka Pibernik Włochy LAM 4h 28' 45"
2 Wielka Brytania Mark McNally Belgia WGG + 0"
3 Belgia Bert Van Lerberghe Belgia TSV + 0"
52 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 5"
153 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 6' 14"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Australia Rohan Dennis Stany Zjednoczone BMC 18h 09' 37"
2 Stany Zjednoczone Taylor Phinney Stany Zjednoczone BMC + 16"
3 Niemcy Tony Martin Belgia EQS + 24"
27 Polska Maciej Bodnar Rosja TNK + 57"
148 Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY + 18' 40"

Etap 7 – 25.09 : Bornem > Geraardsbergen, 197,8 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Norwegia Edvald Boasson Hagen Południowa Afryka DDD 4h 33' 36"
2 Holandia Niki Terpstra Belgia EQS + 1"
3 Belgia Oliver Naesen Szwajcaria IAM + 1"
- Polska Maciej Bodnar Rosja TNK DNF
- Polska Michał Kwiatkowski Wielka Brytania SKY DNF
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Niki Terpstra Belgia EQS 22h 43' 26"
2 Belgia Oliver Naesen Szwajcaria IAM + 31"
3 Słowacja Peter Sagan Rosja TNK + 1' 00"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna

Jersey white.svg

Klasyfikacja punktowa

Jersey red.svg

Klasyfikacja sprinterska

Jersey green.svg

Klasyfikacja drużynowa

Jersey yellow number.svg

1 Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Dylan Groenewegen Bert Van Lerberghe Etixx-Quick Step
2 Rohan Dennis Rohan Dennis Peter Sagan Team LottoNL-Jumbo
3 Peter Sagan
4 Peter Sagan Peter Sagan
5 BMC Racing Team Rohan Dennis BMC Racing Team
6 Luka Pibernik
7 Edvald Boasson Hagen Niki Terpstra Etixx-Quick Step
Klasyfikacje końcowe Niki Terpstra Peter Sagan Bert Van Lerberghe Etixx-Quick Step

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Niki Terpstra Jersey white.svg Etixx-Quick Step 22h 43' 26"
2 Belgia Oliver Naesen IAM Cycling + 31"
3 Słowacja Peter Sagan Jersey red.svg Tinkoff + 1' 00"
4 Belgia Greg Van Avermaet BMC Racing Team + 1' 02"
5 Holandia Jos van Emden Team LottoNL-Jumbo + 1' 03"
6 Holandia Wilco Kelderman Team LottoNL-Jumbo + 1' 11"
7 Czechy Zdeněk Štybar Etixx-Quick Step + 1' 15"
8 Hiszpania Jon Izagirre Movistar Team + 1' 19"
9 Holandia Tom Dumoulin Team Giant-Alpecin + 1' 22"
10 Luksemburg Bob Jungels Etixx-Quick Step + 1' 31"

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Słowacja Peter Sagan Jersey red.svg Tinkoff 109
2 Holandia Dylan Groenewegen Team LottoNL-Jumbo 66
3 Norwegia Edvald Boasson Hagen Team Dimension Data 61
4 Włochy Giacomo Nizzolo Trek-Segafredo 56
5 Norwegia Alexander Kristoff Team Katusha 49

Klasyfikacja sprinterska[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Zespół Punkty
1 Belgia Bert Van Lerberghe Jersey green.svg Topsport Vlaanderen-Baloise 70
2 Wielka Brytania Mark McNally Wanty-Groupe Gobert 59
3 Holandia Brian van Goethem Roompot-Oranje Peloton 31
4 Belgia Laurens De Vreese Pro Team Astana 22
5 Belgia Frederik Backaert Wanty-Groupe Gobert 16

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

Zespół Czas
1 Belgia Etixx-Quick Step Jersey yellow number.svg 67h 26' 20"
2 Hiszpania Movistar Team + 1' 15"
3 Holandia Team LottoNL-Jumbo + 1' 29"
4 Szwajcaria IAM Cycling + 2' 40"
5 Belgia Lotto Soudal + 3' 36"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]