Enyūkai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Enyūkai (jap. 園遊会 en'yū-kai)bankiet na wolnym powietrzu (ang. garden party). Słowo to ma szczególne znaczenie w kontekście wielkich przyjęć wydawanych przez cesarza i cesarzową Japonii oraz oddzielnie - przez premiera.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Na enyūkai zapraszani są: przewodniczący i wiceprzewodniczący obu izb Zgromadzenia Narodowego (Izby Reprezentantów i Izby Radców), inni członkowie Zgromadzenia, premier, ministrowie, prezes Sądu Najwyższego (jap. 最高裁判所長官 saikō-saibansho-chōkan), urzędnicy, których mianowanie i odwołanie ze stanowiska wymaga powiadomienia cesarza, inni członkowie organów władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, przewodniczący lokalnych parlamentów, gubernatorzy prefektur, burmistrzowie miast, sołtysi oraz goście wyróżnieni za wyjątkowe osiągnięcia. Na jednym enyūkai spotyka się około 2 000 osób.

Od 1953 roku enyūkai odbywało raz do roku, jesienią. Od 1965 roku do dziś spotkania odbywają się jesienią i wiosną, dlatego rozróżnia się wiosenne enyūkai (jap. 春の園遊会 haru-no en'yū-kai) i jesienne enyūkai (jap. 秋の園遊会 aki-no en'yū-kai). Spotkania odbywają się na terenie cesarskich ogrodów Akasaka (jap. 赤坂御苑 Akasaka-gyoen). Lista zaproszonych gości jest ogłaszana publicznie.

Przed wojną były organizowane podobne spotkania zwane kan'ō-kai (jap. 観桜会 oglądanie kwitnących wiśni) i kangiku-kai (jap. 観菊会 oglądanie chryzantem), które przekształciły się w dzisiejsze sakura-wo miru kai (jap. 桜を見る会) (hanami) organizowane przez premiera Japonii dla kilku tysięcy gości na terenie parku Shinjuku (jap. 新宿御苑 Shinjuku-gyoen) oraz kiku-wo miru kai (jap. 菊を見る会).

W spotkaniach biorą udział przedstawiciele rodziny cesarskiej. Na wiosenne enyūkai zapraszani są przedstawiciele placówek dyplomatycznych. Mogą im towarzyszyć pełnoletnie córki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]