Eochaid V mac Condlai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eochaid V mac Condlai
król Dál nAraidi
Okres od ok. 498
do 553
Poprzednik Fiachra I Lonn
Następca Áed I Brecc
legendarny król Ulaidu
Okres od 526
do 553
Poprzednik Cairell I Coscrach
Następca Fergna mac Óengusa
Dane biograficzne
Dynastia Dál nAraidi
Ojciec Condla mac Coelbad
Dzieci Báetán

Eochaid V mac Condlai (zm. 553) – król Dál nAraidi jako Eochaid II mac Condlai od ok. 498 r., król Ulaidu (Ulsteru) z dynastii Dál nAraidi od 526 r. do swej śmierci, syn króla Dál nAraidi Condli (Connli), syna Caelbada, legendarnego króla Ulsteru i na wpół legendarnego zwierzchniego króla Irlandii.

Dál Fiatach panował nad królestwem Ulaid od ok. połowy V w. Eochaid został pierwszym królem Ulaidu ze swego klanu od czasu dziadka. Według listy królewskiej znajdującej się w „Księdze z Leinsteru” objął tron Dál nAraidi po swym stryju o imieniu Fiachra I Lonn lub Fachtna mac Coilbad (MS folio 41e). Po pewnym czasie został królem Ulaidu (Ulsteru) po Cairellu I mac Muiredaig z Dál Fiatach, zmarłym w 526 r. Źródła błędnie podały liczbę lat jego panowania nad Ulsterem. Księga z Leinsteru oraz „Tablica Synchronistyczna Laud” podały dwadzieścia lat rządów. Po jego śmierci tron Dál nAraidi przeszedł na niejakiego Áeda I Brecca, zaś tron Ulsteru na Fergnę mac Óengusa z konkurencyjnej dynastii Dál Fiatach.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

„Księga z Leinsteru” stwierdza, że Eochaid był przodkiem Ui Echach Ulaid. Jednak ten termin był popularny na terenie Ulaidu. Genealogie zamieszczone w „Rawlinson” nie zgadzają się z tym. Prawdopodobniejszą wersją jest ich pochodzenie od brata dziadka Caelbada, także Eochaida (Eochu). Synem Eochaida mac Condlai był Báetán, przyszły król Dál nAraidi. Ten zaś pozostawił po sobie dwóch synów oraz córkę:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Book of Leinster, formerly Lebar na Núachongbála, R. I. Best, O. Bergin and M. A. O'Brien (ed.), first edition, Dublin 1954, s. 192-193 i 195.
  • Byrne F. J., Irish Kings and High-Kings Four Courts Press, Second edition (Repr.), Dublin 2004, ​ISBN 1-85182-552-5​.
  • Dobbs M. E., The History of the Descendants of Ir, „Zeitschrift für celtische Philologie” 13 (1921), s. 313, 340-343.
  • Meyer K. (ed.), The Laud Synchronism, „Zeitschrift für celtische Philologie” 9 (1913), s. 484.
  • Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 4 / Volume 1: Western & Southern Europe, München 2004, s. 34, 36, ​ISBN 3-598-21548-7​.