Eparchia kałuska i borowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eparchia kałuska i borowska
Калужская и Боровская епархия
Ilustracja
Sobór Trójcy Świętej w Kałudze
Państwo  Rosja
Siedziba Kaługa
Data powołania 26 października 1799
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Metropolia kałuska
Sobór Trójcy Świętej
Biskup diecezjalny metropolita kałuski i borowski Klemens (Kapalin)
Biskup pomocniczy biskup taruski Józef (Korolow)
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 15
Liczba parafii 168
Liczba klasztorów 8
Położenie na mapie Rosji
Ziemia54°30′52,8″N 36°16′17,1″E/54,514667 36,271417
Strona internetowa

Eparchia kałuska i borowska (Калужская и Боровская епархия) – jedna z eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Powstała 26 października 1799 na mocy rezolucji cara Pawła I. Posiada dwie cerkwie katedralne: sobór Trójcy Świętej w Kałudze i sobór Zwiastowania w Borowsku. Jej zwierzchnikiem od 1990 jest metropolita Klemens (Kapalin).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W momencie powstania eparchia obejmowała obszar guberni kałuskiej, na terenie której znajdowały się 692 parafie i 8 monasterów. Do 1917 liczba ta wzrosła do 13 samodzielnych klasztorów i dwóch filialnych, 609 cerkwi parafialnych i dalszych 94 obiektów pomocniczych. Po 1918 niemal wszystkie instytucje eparchialne zostały zlikwidowane, większość cerkwi została zamknięta. W 1937 arcybiskup kałuski i borowski Augustyn (Bielajew) został rozstrzelany pod zarzutem prowadzenia działalności kontrrewolucyjnej. Do 1942 eparchia nie posiadała zwierzchnika.

W 1945 na terenie eparchii działało 25 cerkwi, zaś 530 innych było nadal przeznaczonych na cele niesakralne lub zamkniętych. Liczba ta nie zmieniła się zasadniczo przez cały okres istnienia ZSRR , co czyniło eparchię kałuską i borowską jedną z najmniejszych w Cerkwi Rosyjskiej. Proces odnowy życia religijnego rozpoczął się dopiero po 1990.

Na terenie eparchii przechowywana jest szczególnie czczona Kałuska Ikona Matki Bożej.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Eparchia kałuska i borowska dzieli się na 15 dekanatów: borowski, żukowski, miasta Obninsk, małojarosławski, miasta Kaługa, taruski i fierzikowski, dzierżyński, miedyński, iznoskowski i juchnowski, kozielski i ulianowski, mieszczowski i mosalski, duminiczyński i chwastowicki, ludynoski i kirowski, kujbyszewski, spas-diemieński i bariatyński. Na terenie całej eparchii działa 168 parafii.

Monastery[edytuj | edytuj kod]

Na terenie eparchii działa siedem samodzielnych klasztorów, w tym męskie:

oraz żeńskie:

Ponadto na terytorium eparchii znajdują się dwa monastery stauropigialne: Pustelnia Optyńska oraz monaster Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny w Szamordinie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]