Eparchia południowoamerykańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eparchia południowoamerykańska
Ilustracja
Sobór katedralny
Państwo  Argentyna
Siedziba Buenos Aires
Nuñez 3541, 1430 Buenos Aires, Argentina
Data powołania 1948
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Buenos Aires
Biskup diecezjalny biskup Caracas Jan (Bērziņš)
Dane statystyczne (2017)
Liczba kapłanów 7[1]
Liczba parafii 13
Liczba klasztorów nie
brak współrzędnych

Eparchia południowoamerykańska – jedna z ośmiu eparchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, obejmująca obszar Ameryki Południowej. Jej obecnym zwierzchnikiem jest biskup Caracas Jan (Bērziņš)[2]. Funkcję katedry pełni sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Buenos Aires[3].

Eparchia działa od 1948, jej powstanie było związane z pojawieniem się w Ameryce Południowej grupy emigrantów rosyjskich przybyłych tam po II wojnie światowej[3]. Pierwszym biskupem ordynariuszem był Pantelejmon (Rudyk)[3]. Pierwotnie obszar Ameryki Południowej był podzielony na cztery odrębne jednostki, jednak z czasem, w miarę spadku liczby duchowieństwa i wiernych, zostały one połączone w jedną[4]. Wiernymi eparchii są przede wszystkim emigranci rosyjscy i ich potomkowie, w mniejszym stopniu emigranci z Serbii i krajów arabskich. W Chile znaczącą grupą są konwertyci narodowości chilijskiej. W praktyce liturgicznej używane są języki: cerkiewnosłowiański oraz hiszpański (w Chile)[4].

Spadek liczby parafii miał miejsce po 2007, gdy część parafii odmówiła uznania ważności aktu o jedności Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, ogłaszając swoim zwierzchnikiem metropolitę Agatangela (Paszkowskiego), następnie pozbawionego stanu duchownego za nieposłuszeństwo wobec własnej hierarchii[4].

Parafie eparchii[edytuj | edytuj kod]

W Argentynie[5]

W Brazylii[6]:

W Wenezueli[7]:

W Paragwaju[8]:

W Urugwaju[9]:

W Chile[10]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]