Eparchia tyraspolska i dubosarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eparchia tyraspolska i dubosarska
Ilustracja
Sobór Narodzenia Pańskiego w Tyraspolu
Państwo  Naddniestrze
 Mołdawia
Siedziba Tyraspol
Wyznanie prawosławne
Kościół Mołdawski Kościół Prawosławny
Sobór Narodzenia Pańskiego
Biskup diecezjalny arcybiskup tyraspolski i dubosarski Sawa (Wołkow)
Dane statystyczne
Liczba dekanatów 7
Liczba klasztorów 3
brak współrzędnych
Strona internetowa

Eparchia tyraspolska i dubosarska – jedna z eparchii Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego, z siedzibą w Tyraspolu. Obejmuje terytorium Naddniestrza. Jej ordynariuszem jest arcybiskup tyraspolski i dubosarski Sawa (Wołkow), zaś funkcje katedry pełni sobór Narodzenia Pańskiego w Tyraspolu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1990 w eparchii kiszyniowskiej Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego utworzony został wikariat benderski, do którego włączono prawosławne struktury w południowych rejonach Mołdawii na lewym brzegu Dniestru. Pięć lat później powstał odrębny wikariat dubosarski, obejmujący obszar Naddniestrza. Podlegało mu 27 świątyń obsługiwanych przez 35 kapłanów. W 1998 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II podjął decyzję o utworzeniu samodzielnej eparchii tyraspolskiej i dubosarskiej. Jej pierwszym ordynariuszem został biskup Justynian, dotychczasowy pomocniczy biskup dubosarski[1]. W pierwszych latach katedrą eparchii była cerkiew Opieki Matki Bożej w Tyraspolu, w 2000 oddany został do użytku nowy sobór Narodzenia Pańskiego w Tyraspolu, przy którym wzniesiono budynek zarządu eparchii i rezydencję biskupa[1]. Drugą katedrą eparchii jest sobór Wszystkich Świętych w Dubosarach[2].

Biskupi tyraspolscy[1][edytuj | edytuj kod]

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Eparchia dzieli się na siedem dekanatów:

Ponadto eparchii podlegają trzy klasztory:

Łącznie w strukturach eparchii czynne są 103 świątynie parafialne oraz 14 cerkwi domowych przy szpitalach, uczelniach i jednostkach wojskowych[2].

Kandydaci na kapłanów eparchialnych kształceni są w niższej szkole duchownej przy cerkwi Ikony Matki Bożej „Znak” w Benderach[3]. Przy cerkwi Świętych Piotra i Pawła w tym samym mieście znajduje się ponadto studium psalmistów[4]. Eparchia wydaje pisma „Prawosławnoje Pridniestrowje” i „Ribnica Prawosławnaja”, prowadzi również religijne audycje radiowe i telewizyjne[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c ИСТОРИЯ. www.diocese-tiras.org. [dostęp 2015-11-12].
  2. a b c d Благочиния. www.diocese-tiras.org. [dostęp 2015-11-12].
  3. Условия приема. www.diocese-tiras.org. [dostęp 2015-11-12].
  4. a b Тираспольская и Дубоссарская епархия. Патриархия.ru. [dostęp 2015-11-12].