Equity (związek zawodowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Equity
Państwo  Wielka Brytania
Data założenia 1930
Dziedzina związek zawodowy
Przewodniczący Malcolm Sinclair
Adres Guild House, Upper St Martin's Lane, London WC2H 9EG
Położenie na mapie City of Westminster
Mapa lokalizacyjna City of Westminster
Equity
Equity
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Equity
Equity
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Equity
Equity
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Equity
Equity
Ziemia51°30′45,9″N 0°07′38,6″W/51,512750 -0,127389
Strona internetowa
Siedziba Equity

Equity (dawniej British Actors' Equity Association) - brytyjski związek zawodowy grupujący przede wszystkim aktorów, a w mniejszym stopniu także piosenkarzy, tancerzy, modelki, choreografów, scenografów, reżyserów i inspicjentów, jak również prezenterów radiowych i telewizyjnych oraz artystów kabaretowych i cyrkowych.

Historia i charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Equity powstała w 1930 z inicjatywy grupy aktorów występujących na West Endzie. Organizacja szybko wchłonęła istniejącą wcześniej Gildię Sceniczną (Stage Guild). Podstawowym celem jej działalności była i jest poprawa warunków pracy aktorów, w szczególności w kwestiach finansowych. Aż do roku 1988 członkostwo w Equity miało charakter obligatoryjny dla wszystkich profesjonalnych aktorów występujących w Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem artystów zagranicznych grających w tym kraju gościnnie. Dopuszczalne było zatrudnianie ściśle limitowanej liczby aktorów spoza Equity w teatrach na prowincji (tzw. regional productions), co miało związek z faktem, iż członkiem można było zostać tylko po przepracowaniu jako aktor określonego czasu, a zatem młodzi artyści musieli mieć miejsce, gdzie mogli debiutować przed uzyskaniem członkostwa. Pojawienie się aktora nie będącego członkiem organizacji w Londynie, w szczególności na West Endzie czy też w telewizji albo filmie, zostałoby uznane za poważne naruszenie przez producenta układu zbiorowego. Equity zostało zmuszone do zmiany członkostwa na dobrowolne w czasie reform gospodarczych premier Margaret Thatcher, jednak do dziś pozostaje zdecydowanie wiodącym związkiem aktorskim w Wielkiej Brytanii.

Jedną z najbardziej znanych zasad Equity jest ta zakazująca, aby dwóch żyjących członków posługiwało się tym samym imieniem i nazwiskiem w swojej pracy zawodowej. W praktyce oznacza to, iż młodzi artyści noszący popularne nazwiska są często zmuszeni przyjąć pseudonim sceniczny.

Lista przewodniczących[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]