Wersja ortograficzna: Era (sieć telefonii komórkowej)

Era (sieć telefonii komórkowej)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Ery

Era (początkowo Era GSM, obecnie T-Mobile) − sieć telefonii komórkowej w Polsce, działająca w latach 19962011, której operatorem była Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. W wyniku przejęcia pakietu większościowego PTC (pozostała operatorem) przeprowadzono rebranding i od 5 czerwca 2011 roku sieć działa pod międzynarodową marką T-Mobile.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Era była marką cyfrowej sieci telefonii komórkowej, wykorzystująca między innymi pasmo: GSM 900, GSM 1800 oraz UMTS 2100. Międzynarodowe oznaczenie sieci to 260-02.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polska Telefonia Cyfrowa otrzymała 26 lutego 1996 koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych z numerem przywoławczym 602 i zezwolenie na budowę ruchomej sieci radiokomunikacyjnej według standardu GSM w paśmie 900 MHz, które później zostało rozszerzone również na GSM 1800 MHz. Pierwsze testowe (niekomercyjne) stacje bazowe zostały uruchomione podczas MTP w czerwcu 1996 (anteny w pawilonie 23 i samochód - platforma z masztem i anteną o charakterystyce dookolnej) oraz kilka stacji bazowych w Warszawie. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 16 września 1996 roku. Przez pierwsze lata sieć funkcjonowała pod nazwą Era GSM. 30 października 2006 roku Era jako pierwszy operator w kraju uruchomił komercyjnie usługę HSDPA. Wskutek rebrandingu 5 czerwca 2011 roku nastąpiła zmiana marki na T-Mobile.

Oferta[edytuj | edytuj kod]

Logotyp Ery na terminalu Blackberry

Sieć oferowała usługi abonamentowe dla osób prywatnych i klientów biznesowych (Era Biznes) oraz usługi bezabonamentowe prepaid (Tak Tak), jak również usługi szybkiego dostępu do Internetu (blueconnect) w oparciu o technologie GPRS/EDGE/UMTS/HSDPA/WLAN. 16 października 2006 wprowadzono do oferty telefonię stacjonarną: „Era Domowa” (dla osób fizycznych) oraz „Era Firmowa” (dla podmiotów gospodarczych).

W drugiej połowie 2008 r. zostały wprowadzone dwie nowe usługi „Era Linia Domowa” oraz „Era Internet Stacjonarny”. Oferty te pozwalały na zmianę operatora stacjonarnego na liniach TPSA oraz korzystanie z Internetu w technologii ADSL.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W rankingu Marka 2010 Era była piątą najcenniejszą marką w Polsce (a drugą telekomunikacyjną – po Telekomunikacji Polskiej) – jej wartość wyceniana była na ponad 1,4 mld zł.