Erazm Parczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erazm Parczewski
Data i miejsce urodzenia 12 czerwca 1826
Ociąż
Data i miejsce śmierci 12 lipca 1915
Świecie

Erazm Parczewski herbu Nałęcz (ur. 12 czerwca 1826 w Ociążu koło Kalisza, zm. 12 lipca 1915 w Belnie koło Świecia), polski działacz społeczno-narodowy na Pomorzu i Warmii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Bogusława Parczewskiego (17891864) i Magdaleny z Goreckich (17971880). W 1848 brał udział w powstaniu wielkopolskim, podczas którego został wzięty do niewoli i więziony w twierdzy kostrzyńskiej. Maturę zdał w 1849 w Królewskim Katolickim Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. Następnie studiował prawo na Uniwersytecie Śląskim im. Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu.

W 1864 poślubił Teklę z Wolszlegierów i osiadł na Pomorzu w Belnie. Zaangażował się wtedy w działalność społeczno-polityczną. Był członkiem Prowincjonalnego Komitetu Wyborczego dla Prus Zachodnich i Warmii (w latach 18861907 jako prezes). W latach 18741877 był posłem do parlamentu Rzeszy z ramienia ludności polskiej okręgu Świecie, gdzie był aktywnym członkiem poselskiego Koła Polskiego w Berlinie.

Działał również w wielu organizacjach i stowarzyszeniach lokalnych. Między innymi był członikiem: Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Dyrekcji Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Prus Zachodnich, Towarzystwa Przemysłowców i Śpiewaków, Towarzystwa Rolniczego na powiat świecki i chojnicki i wielu innych. W większości tych organizacji sprawował funkcję we władzach. Reprezentował także Pomorze na zebraniu organizacyjnym Towarzystwa Oświaty Ludowej w Poznaniu (1872).

Brał udział w niezliczonych polskich wiecach, szczególnie aktywnie podczas wyborów. W 1898 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Wyborczego na Warmii.

Pochowany został w Jeżewie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Zasłużeni ludzie Pomorza Nadwiślańskiego z okresu zaboru pruskiego. Szkice biograficzne", Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk, 1979