Ergo Proxy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ergo Proxy
Ergo-Proxy-Logo.png
jap. エルゴプラクシー
(Erugo Purakushī)
Gatunekscience fiction,
cyberpunk,
horror,
thriller,
dramat,
fantastyka postapokaliptyczna
Telewizyjny serial anime
ReżyserShukou Murase
StudioManglobe
Stacja telewizyjnaWOWOW, Canal+
Premierowa emisja25 lutego 200612 sierpnia 2006
Liczba odcinków23

Ergo Proxy (jap. エルゴプラクシー Erugo Purakushī) – seria anime w klimatach science fiction, produkowana przez Manglobe, które miało swoją premierę w Japonii 25 lutego 2006 roku w stacji WOWOW. Anime wyreżyserował Shukō Murase, a scenariusz napisał Dai Sato. Ergo Proxy zawiera w sobie elementy animacji 2D, animacji modeli 3D i specjalnych efektów wizualnych. Produkcja była emitowana w Japonii w technologii High Definition.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial był emitowany przez stację Canal +.

Źródło:[1]

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Romdeau to idealny, hermetyczny świat, w którym każdy twój ruch, sposób myślenia, a nawet przyrost naturalny poddawany jest ścisłej kontroli, natomiast głównym celem każdego człowieka jest stać się przykładnym obywatelem. Inspektor Re-l Mayer, wnuczka gubernatora miasta ma już dość tego nudnego raju i łaknie odmiany. Niespodziewanie z laboratorium badawczego ucieka przedziwna istota, a jej pojawienie się współgra z narastającą falą zarażonych wirusem cogito autoreivów (androidów). Wirus sprawia, że maszyny dostępują świadomości własnego „ja”, czyli kolokwialnie mówiąc otrzymują „duszę”. Re-l wraz ze swym asystentem Iggym zaczyna badać sprawę, a wszystkie ślady prowadzą do imigranta imieniem Vincent. Chcąc jednak poznać całą prawdę, ukrywaną dotąd przez władze, kobieta będzie musiała zmierzyć się z wizją postapokaliptycznego świata zewnętrznego, a nie zawsze odnalezienie wszystkich odpowiedzi daje człowiekowi szczęście, o którym marzył.

Kim są Proxy?[edytuj | edytuj kod]

Proxy to trzysta potężnych istot stworzonych z teoretycznie nieśmiertelnych komórek amrita w Projekcie Proxy (PP) posiadające świadomość, uczucia, duszę oraz możliwość tworzenia własnego alter ego. Do samego końca nie wiadomo jednak, jaki cel przyświecał ich stwórcom, faktem natomiast jest, iż tylko one były w stanie przeżyć na doszczętnie zniszczonej i skażonej planecie i doprowadzić do jej odrodzenia. Rozsiane po różnych zakątkach Ziemi Proxy wybudowały miasta-metropolie osłonięte hermetyczną kopułą, pod którą wzorowani na „bogach” nowi ludzie mogli żyć w spokoju. Ponieważ jednak ani pierwotni „bogowie”, ani Proxy nie były bytami doskonałymi, nowe pokolenie także odznaczało się pewną niedoskonałością jak choćby niemożliwością prokreacji.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Re-l Mayer
Jedna z centralnych postaci historii; wnuczka gubernatora miasta, młoda egocentryczna i zimna 19-latka, która za wszelką cenę pragnie się wyrwać ze sztucznie wykreowanego raju, przyprawiającego ją o mdłości. Jej życzenie wkrótce ma się jednak spełnić, gdyż tylko z pozoru przypadkowe spotkanie z istotą zwaną Proxy wplątuje dziewczynę w przygodę pełną niebezpieczeństw i tajemnic. Podczas swej podróży ku poszukiwaniu prawdy będzie jej dane odkryć rzeczy, których, gdyby mogła zadecydować jeszcze raz, pewnie nie chciałaby odkrywać.
Vincent Law
Druga z głównych postaci, igła kompasu historii Ergo Proxy. Z pozoru ciamajdowaty chłopak, imigrant przybyły do miasta z podbitej przez Romdo Moskwy. Gdy go poznajemy pracuje w Centrum Kontroli AutoReivów i ze wszystkich sił stara się zostać wartościowym obywatelem. Jednak zasady panujące w metropolii są takie, że system, któremu przez lata byłeś wierny, może bez żadnego wyrzutu zniszczyć cię bazując na zwykłym przypadku. Vincent Law staje się poszukiwanym przestępcą oskarżonym o „zabicie” asystenta, oficjalnie rzecz jasna. Prawdziwym powodem ścigania mężczyzny przez władze jest niejednoznaczne z początku powiązanie z istotą zwaną Monad-Proxy. Z pomocą, choć nie altruistyczną, przychodzi mu inspektor Re-l Mayer, w której Vincent skrycie się podkochuje. Odtąd razem starają się rozwiązać zagadkę Proxy.
Ergo Proxy
Stwórca Romdo, ukochany Monad Proxy. Po ataku na Moskwę traci pamięć i jako imigrant pod stworzonym przez siebie alter ego - Vincent Law - powraca do swego pierwotnego dzieła.
Monad Proxy
Ukochana Ergo Proxy i założycielka Moskwy. W przypływie rozpaczy to właśnie do niej Ergo ucieka porzucając stworzone przez siebie miasto. Monad zostaje jednak porwana ze swojej siedziby, przez najeźdźców z Romdo i osadzona na tronie jako nowy bóg, którym niestety być nie chce tak, więc zapada w swego rodzaju stagnację. Sfrustrowani mieszkańcy rozpoczynają serię eksperymentów, których wynikiem były naboje FP, (jedyna broń zdolna zabić Proxy) oraz Re-l.
Dedal Yumeno
Lekarz i naukowiec, bezsprzecznie powiązany z tajemniczymi istotami zwanymi Proxy. Mężczyzna o aparycji nastolatka w rzeczywistości jest przynajmniej w wieku Re-l, jeśli nie dużo od niej starszy. W przeciwieństwie do mieszkańców miasta wie, na czym opiera się system panujący w Romdo, najprawdopodobniej kieruje także działaniem sztucznej macicy, bez której ludzkość by wyginęła. Jest ślepo zakochany w Re-l, która jak dotąd wydaje się nie zauważać jego uczucia. Targany złością i poczuciem zdrady, (gdy dziewczyna opuściła go by wyruszyć na poszukiwanie Vincenta), tworzy swoją nową Real z komórek Monad. Istotę doskonałą, własnego „boga”, w oczach, którego pragnął widzieć tylko siebie.
Pino
Autoreiv maskotka, „córka” Raula Creeda. Po spotkaniu z Proxy zyskuje duszę i odtąd podobnie jak Pinokio z powieści Carla Collodiego stara się odnaleźć swoją „ludzką drogę” u boku Vincenta i Re-l. Przez całą swą podróż uczy się określać „ofiarowane” przez wirusa cogito ludzkie uczucia takie jak smutek, radość, czy przyjaźń. Jest to jednocześnie najsympatyczniejsza postać w całym anime, której zawdzięczamy nieliczne motywy humorystyczne.
Iggy
Autoreiv asystent Re-l. Już na samym początku, poznając osobowość tego androida zastanawiamy się jak ktoś tak miły, obowiązkowy i przyjacielski może wytrzymać z kimś tak oschłym jak Re-l Mayer? Choć z drugiej strony to ona dobrała jego system AI do swoich potrzeb, a nie odwrotnie, tak więc zagadka nam się pomnaża. Owego autoreiva, podobnie jak niemal wszystkie postacie, także czeka ogromna przemiana. Najbardziej krzywdzące jest jednak to, że jego ukochana pani tego nie zauważa.
Donov Mayer
Dziadek Re-l i gubernator Romdo. Poznajemy go jako starca otoczonego tajemnicza radą złożoną z czterech renesansowych rzeźb: Derridy, Lucana, Husserla i Berkeley’a. To właśnie jemu w młodości Ergo Proxy powierzył pieczę nad miastem, gdy wyżej wymieniony je opuszczał.
Raul Creed
Szef Agencji Bezpieczeństwa i „ojciec” Pino, wzór wartościowego obywatela. Nie tylko przykładnie zajmuje się swymi obowiązkami, lecz także żywo interesuje się śledztwem związanym z Ergo Proxy. Wraz z Dedalem Yumeno pragnął wprowadzić w życie plan ADW („Aus dem Wickel”), który pozwoliłby ludziom uniezależnić się od swoich bogów.
Kristeva
Osobista asystentka Raula Creeda. Do czasu, gdy (prawdopodobnie) zyskała duszę, była niesamowitą służbistką, później mając już ludzkie odczucia, jako wierny asystent stanęła po stronie swego pana, a w ostateczności na jego prośbę chroniła Pino.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Premiera
01 Przebudzenie/Pulse of Awakening/awakening
Hajimari no Kodō (はじまりの鼓動/awakening) 
25 lutego 2006
Proces "obudzenia" Ergo Proxy wywołuje panikę w Romdo. 
02 Spowiedź/Confession of a Fellow Citizen/confession
Yoki Shimin no Kokuhaku (良き市民の告白/confession) 
4 marca 2006
Scenariusz: Yusuke Asayama & Dai Sato 
03 Miejski Labirynt/Leap into the Void/mazecity
Mu e no Chōyaku (無への跳躍/mazecity) 
11 marca 2006
Scenariusz: Yusuke Asayama & Dai Sato 
04 Niepewna przyszłość/Signs of Future, Hades of Future/futu-risk
Mirai Yomi, Mirai Yomi (未来詠み、未来黄泉/futu-risk) 
18 marca 2006
Scenariusz: Dai Sato 
05 Zmierzch/Recall/twilight
Shōkan (召還/tasogare) 
1 kwietnia 2006
Scenariusz: Seiko Takagi 
06 Powrót/Return Home/domecoming
Kikan (帰還/domecoming) 
8 kwietnia 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
07 re-l124c41+/re-l124C41+/re-l124c41+
Riru 124C41+ (リル124C41+/re-l1244c41+) 
15 kwietnia 2006
Scenariusz: Dai Sato 
08 Światło księżyca/Light Beam/shining sign
Kōsen (光線/shining sign) 
22 kwietnia 2006
Scenariusz: Yusuke Asayama & Dai Sato 
09 Wysłannik absolutu/Shards of Brilliance/angel's share
Kagayaki no Hahen (輝きの破片/angel's share) 
29 kwietnia 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
10 Cytropism/Existence/cytotropism
Sonzai (存在/cytotropism) 
13 maja 2006
Scenariusz: Seiko Takagi 
11 We mgle/In the White Darkness/anamnesis
Shiroi Yami no Naka (白い闇の中/anamnesis) 
20 maja 2006
Scenariusz: Dai Sato 
12 Kryjówka/When You're Smiling/hideout
Kimi Hohoemeba (君微笑めば/hideout) 
27 maja 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
13 Zagubiony/Conceptual Blindspot/wrong way home
Kōsō no Shikaku (構想の死角/wrong way home) 
3 czerwca 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
14 Ofelia/Someone Like You/ophelia
Anata ni Nita Dare ka (貴方に似た誰か/ophelia) 
10 czerwca 2006
Vincent, Re-L oraz Pino zatrzymują się w opuszczonym supermarkecie, by uzupełnić zapasy. 
15 Zabójczy teleturniej/Nightmare Quiz Show/who wants to be in jeopardy!
Nama Akumu no Kuizu Show! (生 悪夢のクイズSHOW!/Who wants to be in jeopardy!) 
17 czerwca 2006
Vincent Law bierzu udział w śmiertelnym teleturnieju. 
16 Pracowicie bezczynni/Dead Calm/busy doing nothing
Deddo Kāmu (デッドカーム/busy doing nothing) 
24 czerwca 2006
Podczas podróży do Moskwy, Re-L dostrzega wiele ciekawych szczegółów swojej szarej codzienności. 
17 Ziemia niczyja/Struggle without End/terra incognita
Owaranai Tatakai (終わらない戦い/terra incognita) 
1 lipca 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
18 Życie po Bogu/Inspecting the Final Destination/life after god
Shūchaku no Shirabe (終着の調べ/life after god) 
8 lipca 2006
Scenariusz: Naruki Nagakawa 
19 Wieczny uśmiech/eternal smile
Shōjo Sumairu (少女スマイル/eternal smile) 
15 lipca 2006
Scenariusz: Yusuke Asayama & Dai Sato 
20 Żegnaj Vincencie/Goodbye Vincent
Kokū no Hijiri Me (虚空の聖眼/Goodbye Vincent) 
22 lipca 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
21 Czas na końcu czasu/shampoo planet
Toki Hate Tsuru Sho (時果つる処/shampoo planet) 
29 lipca 2006
Scenariusz: Naruki Nagakawa 
22 Udręka/bilbul
Shikkoku (桎梏/bilbul) 
5 sierpnia 2006
Scenariusz: Yuko Kawabe 
23 Deus Ex Machina/deus ex machina
Dairinin (代理人/deus ex machina) 
12 sierpnia 2006
Scenariusz: Dai Sato 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]