Erik Bjornsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erik Bjornsen
Erik Bjornsen
Data i miejsce urodzenia 14 lipca 1991
Winthrop, USA
Klub APU Nordic Ski Center
Wzrost 185 cm
Debiut w PŚ 8.12 2012, Quebec
(66. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 1.02 2014, Toblach
(18. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone

Erik Bjornsen (ur. 14 lipca 1991 w Winthrop) – amerykański biegacz narciarski, zawodnik klubu APU Nordic Ski Center.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz na arenie międzynarodowej Erik Bjornsen pojawił się 23 listopada 2007 roku w zawodach US Super Tour w amerykańskim West Yellowstone, gdzie zajął 42. miejsce w sprincie techniką dowolną. W 2009 roku wystartował na mistrzostwach świata młodzieżowców w Praz de Lys – Sommand, zajmując między innymi 21. miejsce w sprincie stylem klasycznym i dwunaste w sztafecie. Najlepsze wyniki w tej kategorii wiekowej osiągnął podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Otepää w 2011 roku, gdzie był dziesiąty w sztafecie i czternasty w sprincie klasykiem. Trzykrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, najlepszy wynik osiągając na mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu w 2013 roku, gdzie był dziesiąty w sprincie techniką klasyczną.

W Pucharze Świata zadebiutował 8 grudnia 2012 roku w Quebecu, zajmując 66. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty zdobył ponad rok później, 1 lutego 2014 roku w Toblach, zajmując osiemnaste miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Najlepsze wyniki w PŚ osiągnął w sezonie 2013/2014.

W 2013 roku wystartował na mistrzostwach świata w Val di Fiemme, zajmując między innymi czternaste miejsce w sprincie drużynowym. Jego najlepszym indywidualnym wynikiem było 48. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później igrzyskach olimpijskich w Soczi był szósty w sprincie drużynowym i jedenasty w sztafecie, a indywidualnie plasował się poza czołową trzydziestką.

Jego siostra Sadie również uprawia biegi narciarskie.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
41. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 30 km bieg łączony 1:08:15,4 h +4:26,9 min Szwajcaria Dario Cologna
39. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,4 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
38. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +3:15,0 min Szwajcaria Dario Cologna
11. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [1] 1:28:42,0 h +4:33,1 min  Szwecja
6. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 23:14,89 min +35,06 s  Finlandia
42. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +4:34,7 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
25. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
41. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +2:44,7 min Szwajcaria Dario Cologna
6. 21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 15:56,26 min +20,72 s Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
51. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min Rosja Nikita Kriukow
DNS. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km bieg łączony 1:13:09,3 h nie wystartował Szwajcaria Dario Cologna
14. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 21:30,98 min półfinał  Rosja
48. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +3:27,5 min Norwegia Petter Northug
52. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 h +15:14,4 min Szwecja Johan Olsson
28. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 h +2:54.0 min Rosja Maksim Wylegżanin
47. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01.6 min +3:19.5 min Szwecja Johan Olsson
11. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[5] 1:34:18.5 h +3:04.9 min  Norwegia
43. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +14:39.1 min Norwegia Petter Northug
36. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
5. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[6] 17:40,69 min +23,58 s Rosja Rosja
18. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +1:56,7 min Finlandia Iivo Niskanen
10. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[7] 1:37:20,1 h +5:31,3 min Norwegia Norwegia
8. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[8] 18:49,86 min +28,56 s  Norwegia
17. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +1:50,3 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
9. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[9] 1:42:32,1 h +4:06,4 min  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
32. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym ? ? Rosja Gleb Rietiwych
37. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +3:09,0 min Rosja Jewgienij Biełow
DNS 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h - Rosja Raul Szakirzianow
10. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym - - Włochy Federico Pellegrino
15. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:00,3 min Rosja Siergiej Ustiugow
16. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:11:37,1 h +2:03,8 min Rosja Siergiej Ustiugow
18. 29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym ? - Rosja Siergiej Ustiugow
17. 30 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 38:26,6 min +2:11,4 min Finlandia Iivo Niskanen

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
21. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym ? ? Rosja Aleksandr Panżynski
44. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 20 km łączony 52:54,1 min +5:11,7 min Rosja Piotr Siedow
12. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[10] 54:05,1 min +3:45,8 min  Rosja
23. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym ? ? Norwegia Tomas Northug
49. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 20 km bieg łączony 56:54,1 min +4:47,1 min Rosja Piotr Siedow
12. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x5 km[11] 54:15,1 min +2:25,7 min  Norwegia
57. 26 stycznia 2011 Estonia Otepää 10 km stylem dowolnym 24:05,2 min +2:27,2 min Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
14. 28 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym ? - Rosja Siergiej Ustiugow
10. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää Sztafeta 4x5 km[12] 49:10,5 min +2:08,0 min  Norwegia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 133.
2014/2015 136.
2015/2016 97.
2016/2017 80.
2017/2018 50.
2018/2019 52.

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Bjornsen nigdy nie stanął na podium zawodów PŚ.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 2 grudnia 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 15 km stylem klasycznym 42:51,0 min 3. +17,9 s Niemcy Janosch Brugger

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
- - - - - 66 36 44 46 - - - - - - - - 47 - - - 66 - - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 34 40 18 - 69 51 50 51 - - - 13
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
56 52 58 51 36 39 47 63 56 41 48 60 59 58 - - - - 57 40 24 dnf - 60 57 38 38 dnf 7
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
73 54 43 46 42 - 68 - - 69 30 33 38 56 56 46 41 41 - 39 46 dnf 69 21 35 - 27 25 31 20 32 44 49 34 45 42 32
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
42 41 24 45 61 57 - - 20 64 42 53 46 31 dnf - - - 28 43 35 - - 53 36 44 - 33 31 11 25 57
Sezon 2017/2018
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
24 26 43 26 35 20 58 - 29 26 25 27 22 32 - - - 32 - - 37 9 20 32 18 - 31 52 22 38 121
Sezon 2018/2019
Kuusamo 24.11 (SP C) Kuusamo 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
42 31 63 43 3 32 52 - - 76 60 dns - - - - - 33 24 30 - 42 39 16 - - - - 48 18 19 20 113
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Andrew Newell, Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Simi Hamilton
  2. Skład drużyny: Simi Hamilton, Erik Bjornsen
  3. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Simi Hamilton
  4. Skład zespołu: Erik Bjornsen, Andrew Newell
  5. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Kyle Bratrud, Simi Hamilton
  6. Skład zespołu: Simi Hamilton, Erik Bjornsen
  7. Skład drużyny: Kyle Bratrud, Erik Bjornsen, Tad Elliott, Simi Hamilton
  8. Skład drużyny: Simi Hamilton, Erik Bjornsen
  9. Skład drużyny: Erik Bjornsen, Scott Patterson, David Norris, Kyle Bratrud
  10. Skład zespołu: Erik Bjornsen, Noah Hoffman, Patrick Johnson, Alexander Treinen
  11. Skład zespołu: David Norris, Sam Tarling, Scott Patterson, Erik Bjornsen
  12. Skład drużyny: Tyler Kornfield, Scott Patterson, Andrew Dougherty, Erik Bjornsen