Wersja ortograficzna: Erik Valnes

Erik Valnes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erik Valnes
Ilustracja
Data urodzenia 19 kwietnia 1996
Klub Bardufoss Og omegn if
Debiut w PŚ 2.12.2017, Lillehammer (sprint – 27. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ 2.12.2017, Lillehammer (sprint – 27. miejsce)
Pierwsze podium w PŚ 12.01.2019, Drezno
(sprint – 3. miejsce)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata
złoto Oberstdorf 2021 Sprint druż. s.dow.
srebro Oberstdorf 2021 Sprint s.klasyczny
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Goms 2018 sprint
złoto Lahti 2019 sprint
Puchar świata (klasyfikacja sprintów)
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2019/2020

Erik Valnes (ur. 19 kwietnia 1996) – norweski biegacz narciarski, zawodnik klubu Bardufoss Og omegn if.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej zawodnik pojawił się 4 stycznia 2013, podczas zawodów juniorskich w norweskiej miejscowości Steinkjer, gdzie zajął 183. miejsce na dystansie 10 km stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zawodnik zadebiutował 2 grudnia 2017 w Lillehammer, w sprincie stylem dowolnym plasując się na 27. miejscu. Jednocześnie zdobył pierwsze pucharowe punkty.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
2.FIS silver medal.png 25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:01,30 min +0,66 Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
1.FIS gold medal.png 28 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy[1] 14:30,19 min

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
1.FIS gold medal.png 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3
35. 31 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 15 km stylem klasycznym 36:28,3 +3:21,1 Norwegia Mattis Stenshagen
1.FIS gold medal.png 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:21,14

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2017/2018 120.
2018/2019 40.
2019/2020 12.
2020/2021 38.

Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 12 stycznia 2019 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 3:25,94 +2,83 3. Norwegia Sindre Bjørnestad Skar
2. 21 grudnia 2019 Słowenia Planica Sprint stylem dowolnym 2:14,41 +0,83 3. Francja Lucas Chanavat
3. 26 stycznia 2020 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:29,46 +2,37 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
4. 8 lutego 2020 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 2:51,83 +0,52 2. Norwegia Pål Golberg

Miejsca na podium w etapach chronologicznie[edytuj | edytuj kod]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 22 lutego 2020 Norwegia Trondheim Ski Tour Sprint stylem klasycznym 2:52,07 +1,60 3. Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
2. 27 listopada 2020 Finlandia Lahti Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 2:29,56 - 1. -

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2017/2018
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Ruka 26.11 (15 km F) RT Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (2×15 km) Davos 9.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Toblach 16.12 (15 km F) Toblach 17.12 (15 km C) Lenzerheide 30.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (15 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (9 km F) TdS Drezno 13.01 (SP F) Planica 20.01 (SP C) Planica 21.01 (15 km C) Seefeld 27.01 (SP F) Seefeld 28.01 (15 km F) Lahti 3.03 (SP F) Lahti 4.03 (15 km C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km F) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km C) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - 27 - - - - - - - - - - - - 22 - - - - - - 31 - - - - - 13
Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 3 6 - - 9 - - - 12 10 - dns - - - 177
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
13 21 8 12 - 7 - 3 12 7 dnf - - - - - - - - - 3 2 - 17 8 6 40 3 47 23 - 6 35 579
Sezon 2020/2021
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (15 km C) Ruka 29.11 (15 km F) RT Davos 12.12 (SP F) Davos 13.12 (15 km F) Drezno 19.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (SP F) Val Müstair 2.01 (15 km C) Val Müstair 3.01 (15 km F) Toblach 5.01 (15 km F) Toblach 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (15 km C) Val di Fiemme 9.01 (SP C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Lahti 23.01 (2x15 km) Falun 29.01 (15 km F) Falun 30.01 (15 km C) Falun 31.01 (SP C) Ulricehamn 6.02 (SP F) Engadyna 13.03 (15 km C) Engadyna 14.03 (50 km F) punkty
1 43 26 24 - - - - - - - - - - - - - - 51 6 - 12 8 163
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
LPD - zawodnik został zdublowany
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Erik Valnes, Johannes Høsflot Klæbo

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]