Erika Flocken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erika Flocken (ur. 12 listopada 1912, zm. 4 kwietnia 1965) - naczelna lekarka w podobozie KL Dachau - Mühldorf i zbrodniarka wojenna.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Doktor medycyny, w trakcie II wojny światowej pracowała dla Organizacji Todt. Od czerwca 1944 do kwietnia 1945 z ramienia tej organizacj sprawowała funkcję naczelnej lekarki obozowej podobozu Mühldorf, należącego do kompleksu Dachau. Flocken zakazała podawania wszelkich środków medycznych więźniom, ograniczając również dopuszczalną liczbę więźniów w obozowych szpitalach. Nie robiła nic by polepszyć fatalne warunki sanitarne w Mühldorf. Flocken uczestniczyła w selekcjach więźniów, których następnie przewożono do Auschwitz-Birkenau celem zagazowania.

Erika Flocken została osądzona w procesie załogi Mühldorf przez amerykański Trybunał Wojskowy w Dachau. Za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości skazana została na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok zamieniono jednak w drodze aktu łaski na dożywocie. Z więzienia w Landsbergu wypuszczono ją 29 kwietnia 1957.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]