Ernst Eisemann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ernst Eisemann (ur. 1864, zm. w 1941) – niemiecki wynalazca i przemysłowiec.

W roku 1890 w Stuttgarcie uruchomił firmę Ernst Eisemann Werke AG o profilu technicznym. Fascynacje badaniem zjawisk akustycznych oraz zachowaniem pól elektromagnetycznych zaowocowały opracowaniem i zbudowaniem pierwszego na świecie gramofonu. Istotnym sukcesem w jego karierze była w 1896 roku wygrana sprawa sądowa w sporze z Thomasem A. Edisonem o patent na gramofon. Zwycięstwo i własny patent pozwoliły mu uruchomić seryjną produkcję gramofonów. W tym czasie Ernst Eisemann był najpoważniejszym biznesmenem w tej branży. Faktem jest, ze inne branże jego działalności odnosiły w tym czasie większe sukcesy ekonomiczne. Przełomem w jego działalności było skonstruowanie w 1900 roku świecy zapłonowej i iskrownika do silników spalinowych i to było przełomowym rozwiązaniem w technice motoryzacyjnej. W roku 1907 roku Ernst Eisemann otwiera fabrykę prądnic i iskrowników Eisemann Magneto w Nowym Yorku. W 1911 roku opracowuje i rozpoczyna w Stuttgarcie produkcję pierwszej dużej prądnicy prądu przemiennego zsynchronizowanej mechanicznie i elektrycznie z silnikiem spalinowym.

Pierwsza wojna światowa oraz późniejszy kryzys były trudnym okresem dla firm Eisemann w Niemczech, jak i w USA. Konsekwencją zawieruchy wojennej była także utrata kontaktów biznesowych z większością międzynarodowych partnerów. We wczesnych latach dwudziestych Eisemann zaprojektował elektrycznie zasilaną maszynkę do strzyżenia, o nazwie handlowej FORFEX. Urządzenia oparte na tym patencie po czasy współczesne możemy spotkać w salonach fryzjerskich. W obliczu rujnującego gospodarkę kryzysu ekonomicznego Ernst Eisemann nawiązuje kontakt biznesowy ze swym konkurentem Robertem Boschem. Od tej pory konkurujące ze sobą firmy Eisemann i BOSCH zaczęły współpracować na coraz większych obszarach gospodarki. W roku 1924 dochodzi do fuzji Eisemann Werke i Robert Bosch. To posunięcie biznesowe zaowocowało długoletnią i korzystną współpracą dwóch poważnych indywidualności o ogromnym potencjale intelektualnym. Przykład E. Eisemanna i R. Boscha świadczy, że w obliczu kryzysu lepiej współpracować niż konkurować.

Ernst Eisemann wyznaczył standardy w produkcji agregatów prądotwórczych, latarek dla strażaków, oświetlenia i klaksonów rozwijającego się przemysłu motoryzacyjnego. Obecnie agregaty prądotwórcze Eisemann oraz specjalistyczne latarki dla służb ratowniczych i wojska produkowane są w Metallwarenfabrik Gemmingen GmbH. http://www.metallwarenfabrik.com. (informacje zebrał i opracował Tadeusz Zielenkiewicz).

Źródła informacji:

1. The German Machines.

2. ROBERT BOSCH History.

3. Bosch History Magazine 2003.

4. www.noedison.com

5. Deutsches Museum (maszyny silniki).

6. http://www.eisemann.com.pl (zakładka: o firmie).