Erotesis baltica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erotyka bałtycka
Erotesis baltica McLachlab, 1877
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina Leptoceridae
Rodzaj Erotesis
Gatunek Erotesis baltica

Erotesis balticaowad, chruścik z rodziny Leptoceridae, polska nazwa - erotyka bałtycka[1]. Larwy prowadzą wodny tryb życia, budują przenośne domki z fragmentów detrytusu (podobne schronienia budują także larwy z rodzaju Triaenodes i Ylodes). Dzięki długim odnóżom trzeciej pary, zaopatrzonym w długie włoski, larwy są zdolne pływać wraz z domkiem. Ułatwia to przemieszczanie się między roślinami wodnymi. Do aktywnego pływania wraz z domkiem zdolne są także larwy z rodzajów: Triaenodes, Ylodes, Leptocerus.

Limnebiont, tyrfofil związany z litoralem zanikającym i zbiorowiskami osoki, bardzo rzadki w Polsce, silnie zagrożony wyginięciem, występuje w całej Europie (wymierający także w innych częściach kontynentu). Larwy znajdowane są w jeziorach oligotroficznych, mezotroficznych, eutroficznych i torfowiskowych wśród elodeidów.

W Polsce występowanie tego gatunku stwierdzone na Pojezierzu Mazurskim w jeziorze Narckim, Redykajny (badania z końca XX w. wskazują, że Erotesis baltica w tym jeziorze już wyginął[2])[3], Wigry, Ublik i Mikołajskim, głównie w osoce (litoral zanikający). Występuje w jeziorach, stawach i zbiornikach okresowych Skandynawii wśród roślinności szuwarowej. W jeziorach Łotwy gatunek rzadki i o małym rozprzestrzenieniu. Na Litwie imagines łowione nad jeziorami eutroficznymi. Występowanie notowane także w jeziorach niemieckich, gdzie larwy liczniejsze były w częściach oligotroficznych niż eutroficznych. W Holandii stwierdzano obecność imagines nad zbiornikami z osoką, nad Balatonem imagines łowione były bardzo rzadko.

Jest to gatunek występujący we Włoszech i Alpach, centralnych subalpejskich górach, na Nizinie Węgierskiej, nizinach środkowoeuropejskich, w Brytanii, północnej Szwecji i na obszarze tajgi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Czachorowski S., 1998. Chruściki (Trichoptera) jezior Polski – charakterystyka rozmieszczenia larw. Wyd. WSP w Olsztynie, 156 str.
  2. Wissig N. 2005. Trichoptera of the Lake Redykajny (Olsztyn). Trichopteron 15: 5

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Erotyka bałtycka i noc biologów w Olsztynie - profesorskie gadanie, czachorowski.blox.pl [dostęp 2017-11-23].
  2. Wissig N. 2005. Trichoptera of the Lake Redykajny (Olsztyn). Trichopteron 15: 5
  3. Erotyka bałtycka i noc biologów w Olsztynie - profesorskie gadanie, czachorowski.blox.pl [dostęp 2017-11-23].