Erownuli Liga (2019)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erownuli Liga 2019
2018 2020
Szczegóły rozgrywek
Termin 1 marca – 1 grudnia 2019
Liczba zespołów 10
Liczba meczów 180
Stadiony (w 7 miastach)
Bramki 472 (2,62 na mecz)
Mistrz Gruzji Dinamo Tbilisi (17)
Król strzelców Lewan Kutalia (20)

Erownuli Liga 2019 była 31. sezonem najwyższej klasy rozgrywkowej w Gruzji w piłce nożnej. Rozgrywki rozpoczęły się 1 marca 2019, a zakończyły 1 grudnia 2019. Liga liczyła 10 zespołów. Każda z drużyn grała z każdym zespołem po 4 razy: 2 razy w rundzie wiosennej i 2 w jesiennej. Tytułu mistrzowskiego nie obronił zespół Saburtalo Tbilisi. Nowym mistrzem Gruzji zostało Dinamo Tbilisi, dla którego był to 17. tytuł mistrzowski w historii klubu. Tytuł króla strzelców zdobył Lewan Kutalia, który strzelił 20 bramek.

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W rozgrywkach brało udział 10 drużyn, walczących o tytuł mistrza Gruzji w piłce nożnej. Każda z drużyn rozegrała po 4 mecze ze wszystkimi przeciwnikami (razem 36 spotkań). 10. drużyna tabeli spadła do Erownuli Liga 2, a 8. i 9. wzięły udział w barażach o utrzymanie się w Erownuli Liga.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w I lidze gruzińskiej w piłce nożnej (2019)
Uczestnicy poprzedniej edycji
SAB Saburtalo Tbilisi Simple gold crown.svg 1
DTB Dinamo Tbilisi 2
TKU Torpedo Kutaisi Simple gold cup.svg 3
CZS Czichura Saczchere 4
DIL Dila Gori 5
LTB Lokomotiwi Tbilisi 6
MET Metalurgi Rustawi 7
SIO Sioni Bolnisi 8
Aiga downarrow inv.svg  Przegrany baraży o Erownuli Liga 2018
SAM SK Samtredia 9
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z Erownuli Liga (2018)
KPO Kolcheti 1913 Poti 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z Erownuli Liga 2
DBA Dinamo Batumi 1
Aiga uparrow inv.svg  Zwycięzca baraży o Erownuli Liga 2018
WIT WIT Georgia Tbilisi 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Klub Miasto Stadion Pojemność
Czichura Saczchere Kutaisi im. Ramaza Szengeli 19 400
Dila Gori Gori im. Tengiza Burdżanadze 8 230
Dinamo Batumi Batumi Chele Arena 6 000
Dinamo Tbilisi Tbilisi im. Borysa Paiczadze 54 549
Lokomotiwi Tbilisi Tbilisi im. Micheila Meschiego 27 223
Metalurgi Rustawi Rustawi Poladi 10 720
Saburtalo Tbilisi Tbilisi im. Micheila Meschiego 27 223
Sioni Bolnisi Bolnisi Stadion Tamaz Stefania 3 242
Torpedo Kutaisi Kutaisi im. Ramaza Szengeli 19 400
WIT Georgia Mccheta Mccheta Park 2 000

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
Różn.
Pkt
Uwagi
1 Dinamo Tbilisi (M) 36 23 6 7 70 31 +39 75 Liga Mistrzów UEFA I runda kwalifikacyjna
2 Dinamo Batumi 36 21 7 8 57 31 +26 70 Liga Europy UEFA I runda kwalifikacyjna
3 Saburtalo Tbilisi (P) 36 21 7 8 67 36 +31 70
4 Lokomotiwi Tbilisi 36 17 4 15 44 46 −2 55
5 Czichura Saczchere 36 12 11 13 48 44 +4 47
6 Torpedo Kutaisi 36 12 8 16 53 54 −1 44
7 Dila Gori 36 11 10 15 40 44 −4 43
8 Metalurgi Rustawi (B,S) 36 9 11 16 40 56 −16 38 Baraż o utrzymanie
9 Sioni Bolnisi (B,S) 36 10 8 18 38 80 −42 38
10 WIT Georgia Tbilisi (S) 36 4 8 24 15 50 −35 20 Spadek do Erownuli Liga 2

Źródło: Erownuli Liga (ang.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Każdy zespół gra z każdym po 4 spotkania – 2 w rundzie jesiennej i 2 w wiosennej.

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość CZS DIL DBA DTB LTB MET SAB SIO TKU WIT
Czichura Saczchere 1:1 1:2 2:2 1:0 0:0 0:0 5:0 0:0 1:0
Dila Gori 2:0 1:0 2:3 3:1 2:1 1:1 0:0 0:2 0:1
Dinamo Batumi 0:0 1:0 3:2 2:1 2:1 4:2 5:1 0:2 2:0
Dinamo Tbilisi 2:0 1:0 0:1 1:3 3:1 4:2 5:1 2:1 2:1
Lokomotiwi Tbilisi 2:0 1:0 1:0 0:4 4:1 1:3 1:2 1:3 0:1
Metalurgi Rustawi 1:1 2:1 0:2 0:1 0:2 3:1 1:1 2:4 0:0
Saburtalo Tbilisi 2:3 2:1 1:0 2:0 1:0 2:1 2:1 3:0 3:0
Sioni Bolnisi 0:5 2:1 2:4 2:1 0:0 3:3 2:3 2:1 1:0
Torpedo Kutaisi 5:3 3:3 3:2 0:0 0:2 2:0 2:3 3:2 2:1
WIT Georgia Tbilisi 1:1 0:1 0:1 1:0 0:3 2:3 0:3 0:1 3:0

Źródło: Erownuli Liga (gruz.).
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość CZS DIL DBA DTB LTB MET SAB SIO TKU WIT
Czichura Saczchere 4:1 2:0 0:2 3:2 3:2 1:3 2:2 1:1 2:1
Dila Gori 2:1 0:0 1:2 0:1 0:0 2:0 2:0 2:2 2:0
Dinamo Batumi 2:0 0:0 1:1 2:1 2:1 1:0 2:0 2:2 1:1
Dinamo Tbilisi 1:0 5:0 2:1 0:1 2:2 2:1 1:1 2:1 2:0
Lokomotiwi Tbilisi 0:2 1:0 2:1 0:6 1:1 1:0 1:1 2:0 1:1
Metalurgi Rustawi 1:0 2:2 0:2 0:2 2:1 0:3 2:1 2:0 1:0
Saburtalo Tbilisi 1:0 3:0 0:0 0:0 4:0 2:2 5:1 1:1 3:1
Sioni Bolnisi 2:1 0:4 0:4 0:3 1:2 2:1 1:3 2:0 1:0
Torpedo Kutaisi 1:2 1:1 1:2 0:1 0:2 0:1 0:2 7:0 1:0
WIT Georgia Tbilisi 0:0 0:2 0:3 0:3 0:2 0:0 0:0 0:0 0:2

Źródło: Erownuli Liga (gruz.).
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Baraże o Erownuli Ligę[edytuj | edytuj kod]

5 grudnia 2019
14:00
SK Telawi
1 – 0 Metalurgi Rustawi Stadion im. Giwi Choczeliego, Telawi
Widzów: 1 000
Sędzia: Giorgi Kruaszwili
11 grudnia 2019
13:30
Metalurgi Rustawi
Kawtaradze Gol 3' (k)
1 – 2 SK Telawi
Lacabidze Gol 15' (s)
Dżotsenidze Gol 32'
Stadion Poladi, Rustawi
Widzów: 700
Sędzia: Irakli Kwirikaszwili

SK Telawi wygrało w dwumeczu 3–1.


5 grudnia 2019
14:00
Sioni Bolnisi 0 – 0 SK Samtredia Stadion Tamaz Stefania, Bolnisi
Widzów: 1 000
Sędzia: Papuna Maczaradze
11 grudnia 2019
13:30
SK Samtredia
Kiłasonia Gol 32'
Kurbanow Gol 38' Gol 71'
Samuszia Gol 64'
4 – 1 Sioni Bolnisi
Ugaława Gol 77'
Stadion im. Erosi Manigaładze, Samtredia
Widzów: 2 000
Sędzia: Giorgi Wadaczkoria

Samtredia wygrała w dwumeczu 4–1.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Nr Zawodnik Klub Bramki
1 Gruzja Lewan Kutalia Dinamo Tbilisi 20
2 Brazylia Flamarion Dinamo Batumi 17
3 Gruzja Irakli Sicharulidze Lokomotiwi Tbilisi 16
4 Gruzja Budu Ziwziwadze Torpedo Kutaisi 13
5 Gruzja Lewan Szengelia Dinamo Tbilisi 12
Rosja Nodar Kawtaradze Dinamo Tbilisi
7 Gruzja Giorgi Diasamidze Saburtalo Tbilisi 11
8 Gruzja Łasza Szindagoridze Saburtalo Tbilisi 10
9 Gruzja Bydzina Macharoblidze Czichura Saczchere 9
Gruzja Jaba Uguława Sioni Bolnisi

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]