Estelle Getty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Estelle Getty
Ilustracja
Estelle Getty w 1989
Imię i nazwisko Estelle Scher-Gettleman
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1923
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 22 lipca 2008
Los Angeles
Strona internetowa

Estelle Getty, właściwie Estelle Scher-Gettleman (ur. 25 lipca 1923 w Nowym Jorku, zm. 22 lipca 2008 w Los Angeles) – amerykańska aktorka komediowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Aktorka urodziła się 25 lipca 1923 w Nowym Jorku jako Estelle Scher, córka Karola i Sary Scherów - żydowskich emigrantów z Polski, pracujących przy przetwórstwie szkła. Wychowała się wśród rodzeństwa - siostry Roz i brata Davida. Getty debiutowała w nowojorskim Teatrze Żydowskim.

Największą sławę przyniosła jej rola Sophie Petrillo w amerykańskim sitcomie z lat 80., Złotka. Wykreowała postać niepoważnej Sycylijki, matki jednej z głównych bohaterek. Występowała również w innych amerykańskich produkcjach, głównie komediowych.

W 1988 roku napisała swoją autobiografię, If I Knew Then, What I Know Now... So What?. Od 1941 do 2004 była żoną Arthura Gettlemana, od nazwiska którego zaczerpnęła swój pseudnonim artystyczny. Miała z nim dwóch synów – Carla i Barry’ego.

Zmarła w wieku 84 lat 22 lipca 2008 z przyczyn naturalnych. Została pochowana na „Równinach Abrahama”, żydowskiej kwaterze cmentarza Hollywood Forever.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]