Etanotiol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Etanotiol
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C2H6S
Inne wzory C2H5SH
Masa molowa 62,13 g/mol
Wygląd bezbarwna ciecz, o zapachu podobnym do czosnku[1]
Identyfikacja
Numer CAS 75-08-1
811-50-7 (sól rtęciowa(II))
811-51-8 (sól sodowa)
PubChem 6343
Podobne związki
Podobne związki etanol
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Etanotiolorganiczny związek chemiczny z grupy tioli. Jest siarkowym analogiem etanolu. Składa się z grupy etylowej, CH3CH2, połączonej z grupą tiolową, SH. Etanotiol jest toksyczny. Występuje w niewielkich stężeniach w ropie naftowej.

Zapach[edytuj | edytuj kod]

Etanotiol jest najbardziej znany ze swojego niezwykle silnego, nieprzyjemnego zapachu. Jest wyczuwalny przez człowieka nawet w stężeniu jedna część etanotiolu na 2,8 miliarda części powietrza (tj. 0,35 ppt czyli 0,00035 ppm), choć zwykle uznaje się, że węch człowieka rozpoznaje substancje w stężeniach 0,5 ppm. Jego zapach przypomina por lub cebulę. Etanotiol jest celowo dodawany do propanu, butanu, LPG, aby nadać zapach tym paliwom, które normalnie są bezwonne, co powoduje zagrożenie pożarem lub wybuchem.

Księga rekordów Guinnessa w edycji 2000 uznała etanotiol za "najbardziej cuchnącą" substancję na świecie. Wydaje się jednak, że nie wszystkie potencjalne substancje były testowane. Inne lotne tiole mają również nieprzyjemny zapach. Tiole mogą być utlenione do sulfotlenków, które mają już słaby zapach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Etanotiol (ang.). [martwy link] The Chemical Database. Wydział Chemii Uniwersytetu w Akronie. [dostęp 2012-08-08].[niewiarygodne źródło?]
  2. a b c Etanotiol (nr W425800) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.
  3. a b c Ethyl mercaptan, [w:] ChemIDplus [online], United States National Library of Medicine [dostęp 2012-08-08] (ang.).
  4. a b Etanotiol (ang.) w wykazie klasyfikacji i oznakowania Europejskiej Agencji Chemikaliów. [dostęp 2015-03-28].