Eteri Tutberidze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eteri Tutberidze
Ilustracja
Eteri Tutberidze (2018)
Reprezentacja  ZSRR
Data i miejsce urodzenia 24 lutego 1974
Moskwa
Konkurencja Pary taneczne
Solistki
Partner sportowy Nikołaj Aptier
Aleksiej Kilijakow
Wiaczesław Czicziekin
Trener Tatjana Tarasowa, Gennady Akkerman, Natalja Liniczuk, Jelena Czajkowska, Lidija Kabanowa, Eduard Plinier, Jewgienija Żelikowa
Klub Sambo-70 (SDUSSHOR 37)
Lokalizacja treningowa Moskwa
Zakończenie kariery ok. 1992

Eteri Gieorgijewna Tutberidze, ros. Этер Георгиевна Тутберидзе (ur. 24 lutego 1974 w Moskwie) – radziecka i rosyjska łyżwiarka figurowa i trenerka łyżwiarstwa specjalizująca się w przygotowywaniu młodych solistek i solistów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Tutberidze pochodzi z rodziny o gruzińsko-rosyjsko-ormiańskich korzeniach. W wieku lat czterech rozpoczęła treningi łyżwiarskie pod okiem Evgenii Zelikovej i Edouarda Plinera. Jako nastolatka przerzuciła się z jazdy indywidualnej na tańce na lodzie. Jeździła w parze między innymi z Vyacheslavem Chichekinem i Alexeiem Kiliakovem. Trenowała po kolei u Lidii Kabanovej, Jeleny Czajkowskiej, Natalji Liniczuk i Gennadiego Akkermana[1].

Studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego w moskiewskiej Małachowce, gdzie zrobiła dyplom z choreografii na wydziale sztuki współczesnej[1]. Sześć lat spędziła w Stanach Zjednoczonych, gdzie urodziła się jej córka; Diana (w roku 2003)[2][3].

Po sezonie 1991/1992 zaczęła jeździć w pokazach łyżwiarskich z rewią Ice Capades, a następnie pracować jako trener w San Antonio w Teksasie. Po powrocie do Moskwy pracowała w kilku klubach, zanim ostatecznie osiadła w Samba 70, gdzie współpracuje z Siergiejem Dudakowem.

Do jej byłych i obecnych podopiecznych należą między innymi:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]