Eugenia Trojanowska-Jastrzębska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugenia Trojanowska-Jastrzębska
Eugenia Trojanowska
Data śmierci 1 marca 2018
Zawód, zajęcie urbanistka
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Eugenia Trojanowska-Jastrzębska (zm. 1 marca 2018) – polska urbanistka i działaczka kombatancka[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej została deportowana z Łodzi na roboty przymusowe do III Rzeszy (pracowała w szkółce róż w okolicach Hamburga), natomiast jej brat został zamordowany w niemieckim-nazistowskim obozie koncentracyjnym[2]. Po wojnie była wieloletnim pracownikiem Pracowni Urbanistycznej, a następnie Biura Programowania i Projektowania Rozwoju Łodzi. Należała do Towarzystwa Urbanistów Polskich[1]. Była zaangażowana w działalność Zarządu i Komisji Rewizyjnej Łódzkiego Oddziału TUP. Była także członkiem Honorowym TUP[3]. Działała również w Stowarzyszeniu Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę[1] i w 2005 była w grupie działaczy tegoż Stowarzyszenia odznaczonych przez podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Edwarda Stanisława SzymańskiegoKrzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[4]. Była także odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Honorową Odznaką Miasta Łodzi[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Eugenia Trojanowska-Jastrzębska (pol.). nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2018-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-07)].
  2. Relacje Zebrane przez Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, 1989 (pol.). collections.ushmm.org. [dostęp 2018-03-09].
  3. Zawiadomienie (pol.). tup.org.pl. [dostęp 2018-03-09].
  4. Odznaczenia dla Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę (pol.). prezydent.pl. [dostęp 2018-03-09].