Eugenio Alliata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugenio Alliata
Ilustracja
Kraj działania  Izrael
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1949
Bolzano Novarese (Włochy)
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Franciszkanie
Śluby zakonne 4 października 1972
Prezbiterat 6 lipca 1975

Eugenio Mario Alliata OFM (ur. 9 grudnia 1949 w Bolzano Novarese, Novara[1]) – włoski archeolog i biblista, franciszkanin, licencjusz nauk biblijnych. Należy do franciszkańskiej Prowincji św. Bonawentury w Piemoncie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskał w 1982 licencjat z teologii ze specjalizacją biblijną we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. W 1985 uzyskał stopień licencjusza archeologii chrześcijańskiej w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie[2].

Uczestniczył w wielu kampaniach wykopaliskowych na Bliskim Wschodzie, w Izraelu i w Jordanii (Nazaret, En Kerem, Góra Nebo, Umm ar-Rasas, Kafarnaum, Kefar Kanna). Liczne publikacje książkowe i artykuły w specjalistycznych periodykach. Uważany za największego znawcę archeologii pierwotnego chrześcijaństwa Palestyny. Współpracował z Bellarmino Bagattim, Virgilio Corbo oraz Stanislao Loffredą.

Obecnie Eugenio Alliata jest wykładowcą archeologii paleochrześcijańskiej w Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie oraz dyrektorem muzeum archeologicznego przy Klasztorze Ubiczowania na Via Dolorosa w Jerozolimie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Schematismus Ordinis Fratrum Minorum. Roma: Curia Generalis, 2009, s. 30.
  2. Alliata Eugenio ofm (ang.). www.custodia.org, 2001-12-08. [dostęp 6 września 2009].
  3. Programma Anno Accademico 2009-2010 (wł.). www.custodia.org. [dostęp 6 września 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]