Eugeniusz Bojanowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Józef Bojanowski
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1942
Gdynia
doktor habilitowany nauk nauk prawnych
Specjalność: prawo administracyjne
Alma Mater Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Doktorat 1972 – prawo
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Habilitacja 26 marca 1982 – prawo
Uniwersytet Gdański
profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

Eugeniusz Józef Bojanowski (ur. 25 sierpnia 1942 w Gdyni) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz nauczyciel akademicki innych uczelni, specjalista w zakresie prawa administracyjnego.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

W 1960 ukończył liceum ogólnokształcące w Rypinie. Następnie do 1965 studiował prawo na UMK. Po studiach pracował w administracji w Inowrocławiu. Od 1967 podjął obowiązki asystenta na Wydziale Prawa UMK w Katedrze Prawa Administracyjnego, gdzie w 1972 pod kierunkiem prof. Wacława Dawidowicza obronił doktorat. W 1973 przeniósł się na Uniwersytet Gdański, gdzie był adiunktem w Zakładzie Nauki Administracji i Prawa Administracyjnego Instytutu Administracji i Zarządzania Wydziału Prawa i Administracji UG. W 1982 uzyskał habilitację[1]. Został profesorem nadzwyczajnym UG[2]. W 2007 przeszedł w Uniwersytecie Gdańskim na emeryturę[1].

Został wykładowcą Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Był także zatrudniony w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji i w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej[2].

Do grona jego uczniów należą m.in. Mariusz Bogusz, Tomasz Bąkowski, Agnieszka Skóra, Lubomir Wengler, Mikołaj Pułło, Michał Miłosz, Dominika Tykwińska-Rutkowska[3].

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie lat 60. i 70. był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przy Wydziale Prawa UMK. Działalność w PZPR kontynuował w l. 70. i 80. na Uniwersytecie Gdańskim[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b T. Bąkowski, K. Żukowski, Profesor Eugeniusz Bojanowski, „Gdańskie Studia Prawnicze”, 28, 2012, s. 13-14.
  2. a b Dr hab. Eugeniusz Józef Bojanowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-05-26].
  3. T. Bąkowski, K. Żukowski, Profesor Eugeniusz Bojanowski, „Gdańskie Studia Prawnicze”, 28, 2012, s. 14.
  4. Biuletyn Informacji Publicznej IPN [dostęp: 25 V 2018 r.]