Eugeniusz Dąbrowski (podporucznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy podporucznika Armii Krajowej. Zobacz też: inne postacie noszące imię i nazwisko „Eugeniusz Dąbrowski”.
Eugeniusz Dąbrowski
Pliszka, Gienek
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia 15 maja 1923
Bojanów
Data i miejsce śmierci 24 listopada 1996
Wrocław
Przebieg służby
Lata służby 1943–1946
Siły zbrojne AK DYSK.png Armia Krajowa
Jednostki „Jędrusie”
2 pułk piechoty AK
WiN
Stanowiska dowódca plutonu
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
akcja „Burza”
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1920-1941) Krzyż Armii Krajowej

Eugeniusz Dąbrowski ps. „Pliszka”, „Gienek” (ur. 15 maja 1923 w Bojanowie, zm. 24 listopada 1996 we Wrocławiu) – żołnierz Armii Krajowej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie Tomasza i Marii z d. Piskorowska[1]. Uczeń gimnazjum w Tarnobrzegu. Podczas okupacji niemieckiej w 1941 żołnierz oddziału partyzanckiego „Jędrusie” z którym brał udział w licznych akcjach dywersyjnych, m.in. w Opatowie (12.03.1943), Mielcu (29.03.1943)[1].

Od marca 1944 awansowany do stopnia plutonowego podchorążego po ukończeniu kursu podchorążych AK[1]. Podczas akcji „Burza” w składzie 2 pułku piechoty AK jako dowódca plutonu[1].

„Za udział w akcji „Burza” został odznaczony Orderem Virtuti Militari[1].

Po przejściu frontu sowieckiego w okolicach Tarnobrzega brał udział w akcjach przeciwko reżimowi komunistycznemu. Był członkiem WiN i DSZ obwód tarnobrzeski oraz Biura Informacji i Propagandy (BIP) AK, używając pseudonimów „Pliszka” i „Gienek”[1].

W maju 1946 aresztowany i skazany na 5 lat więzienia, po roku został zwolniony w wyniku amnestii[1]. Zamieszkał następnie we Wrocławiu gdzie pracował w NBP. Zmarł we Wrocławiu, pochowany na cmentarzu w Tarnobrzegu[1].

Życie rodzinne[edytuj | edytuj kod]

Żonaty z Bronisławą z d. Matusiak. Mieli dwie córki[1].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m Polak (red.) 1999 ↓, s. 21.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]