Eugeniusz Grys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugeniusz Grys, (ur. w 1931 w Śmiglu, zm. 10 listopada 2010 w Poznaniu), polski lekarz ginekolog, profesor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1931 r. w Śmiglu, w rodzinie rzemieślniczej. Naukę w liceum w Kościanie, ukończył z wyróżnieniem w 1951 r. i bez egzaminu wstępnego zaczął studiować medycynę w Poznaniu. Dyplom lekarza medycyny uzyskał w 1957 roku, a zaraz potem rozpoczął pracę w Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1965 r. uzyskał doktorat, a 10 lat później tytuł doktora habilitowanego. W listopadzie 1992 r., w Belwederze z rąk prezydenta Rzeczypospolitej odebrał nominację na profesora nauk medycznych.

Eugeniusz Grys zmarł 10 listopada 2010 roku. Został pochowany na zabytkowym cmentarzu jeżyckim w Poznaniu[1] (kwatera L, rząd 6, grób 7).

grób prof. Eugeniusza Grysa na Cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Jest autorem 44 publikacji naukowych i współautorem dalszych 30. Pierwsze z nich dotyczyły wczesnego wykrywania stanów przedrakowych i raka szyjki macicy. Wyniki swych badań przedstawił na Światowym Kongresie Ginekologów w Tokio, zyskując międzynarodowe uznanie. Zajmował się także rzęsistkiem pochwowym powodującym zmiany zapalne narządów płciowych i układu moczowego.

Honorowy Obywatel Śmigla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grys Eugeniusz - miejsce pochówku [dostęp z dnia: 2018-03-15]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Eugeniusz Grys w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).