Euroliga kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Euroliga kobiet (ang. FIBA EuroLeague Women) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki koszykarskie, utworzone z inicjatywy FIBA Europe w 1958 pod nazwą Puchar Europy Mistrzyń Krajowych, przeznaczone dla najlepszych oraz najbogatszych drużyn Europy (zajmujących najwyższe miejsca w czołowych ligach krajowych), od sezonu 1991/1992 jako Euroliga (ang. EuroLeague Women) w formule otwartej, zaś od sezonu 1996/1997 pod obecną nazwą oraz w formule zamkniętej. Od pierwszej edycji (tj. sezonu 1958/1959) do chwili obecnej organizowane i zarządzane przez FIBA Europe.

Udział polskich drużyn[edytuj | edytuj kod]

Sezon Uczestnik Miejsce
1958/59 AZS Warszawa TOP 8
1959/60 Wawel Kraków TOP 8
1960/61 Akademik Warszawa TOP 8
1961/62 Akademik Warszawa TOP 16
1962/63 AZS Warszawa TOP 8
1963/64 Olimpia Poznań TOP 8
1964/65 Wisła Kraków 3. miejsce
1965/66 Wisła Kraków 3. miejsce
1966/67 Wisła Kraków 4. miejsce
1967/68 ŁKS Łódź 3. miejsce
1968/69 Wisła Kraków TOP 6
1969/70 Wisła Kraków 2. miejsce
1970/71 Wisła Kraków 4. miejsce
1971/72 Wisła Kraków TOP 8
1972/73 ŁKS Łódź TOP 8
1973/74 ŁKS Łódź 3. miejsce
1974/75 bd
1975/76 Wisła Kraków TOP 8
1976/77 Wisła Kraków TOP 12
1977/78 bd
1978/79 bd
1979/80 bd
1980/81 bd
1981/82 bd
1982/83 bd
1983/84 bd
1984/85 bd
1985/86 Wisła Kraków TOP 12
1986/87 ŁKS Łódź TOP 16
1987/88 Ślęza Wrocław runda kwalifikacyjna – TOP 18
1988/89 nie występował żaden zespół
1989/90 Włókniarz Pabianice TOP 12
1990/91 bd
1991/92 Polfa Pabianice TOP 12
1992/93 MTK Polfa Pabianice TOP 12
1993/94 Olimpia Poznań 3. miejsce
1994/95 Olimpia Poznań Z powodu problemów organizacyjno-finansowych wycofała się z rozgrywek.
1995/96 ŁKS Sommer Komfort Łódź runda kwalifikacyjna
1996/97 FIBA z powodów dyscyplinarnych zawiesiła polskie żeńskie kluby koszykarskie na dwa sezony.
1997/98
1998/99 Lotos Gdynia 7. miejsce w grupie B – TOP 16
1999/2000 Lotos Gdynia 6. miejsce w grupie B – TOP 16
2000/2001 Lotos Gdynia TOP 8
2001/2002 Lotos VBW Clima Gdynia wicemistrzostwo
2002/2003 bd
2003/2004 Lotos VBW Clima Gdynia wicemistrzostwo
2004/2005 bd
2005/2006 bd
2006/2007 Lotos Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
6. miejsce w grupie C – TOP 18
TOP 16
2007/2008 Lotos PKO BP Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
TOP 16
TOP 16
2008/2009 Lotos PKO BP Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
TOP 16
TOP 16
2009/2010 Lotos Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
TOP 16
4. miejsce
6. miejsce w grupie C – TOP 24
2010/2011 Lotos Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
AZS PWSZ Gorzów Wlkp.
6. miejsce w grupie B – TOP 24
TOP 8
5. miejsce w grupie D – TOP 24
2011/2012 Lotos Gdynia
Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
7. miejsce w grupie A – TOP 23
TOP 8
II runda – TOP 14
2012/2013 Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
II runda – TOP 14
TOP 8
2013/2014 Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
II runda – TOP 14
II runda – TOP 14
2014/2015 Wisła Can-Pack Kraków
Energa Toruń
5. miejsce w grupie A – TOP 15,
7. miejsce w grupie B – TOP 15
2015/2016 Wisła Can-Pack Kraków TOP 8
2016/2017 Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
6. miejsce w grupie A – TOP 16
8. miejsce w grupie B – TOP 16
2017/2018 Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
7. miejsce w grupie B – TOP 16
7. miejsce w grupie A – TOP 16
2018/2019 Wisła Can-Pack Kraków
CCC Polkowice
runda kwalifikacyjna
TOP 8

Triumfatorki i finalistki[edytuj | edytuj kod]

Sezon Finał 3. i 4. miejsce
Mistrzynie Wynik Wicemistrzynie
1958–59 Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
97–84
63–40 / 34–44
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Dinamo Moskwa
Czechosłowacja
Spartak Sokolovo
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
1959–60 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
111–71
62–28 / 49–43
Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
1960–61 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
148–114
76–77 / 72–37
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
USK Tartu
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
1961–62 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
103–82
55–38 / 48–44
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Spartak Leningrad
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Radnički Belgrad
1962–63 Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
112–106
52–57 / 60–49
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
Węgry
MTK
1963–64 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
103–101
63–58 / 40–43
Czechosłowacja
Spartak Sokolovo
Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
1964–65 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
101–93
49–31 / 52–62
Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
Polska
Wisła Kraków
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
1965–66 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
135–95
62–39 / 73–56
Czechosłowacja
Slovan Orbis Praga
Polska
Wisła Kraków
Ludowa Republika Bułgarii
Slavia Sofia
1966–67 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
111–93
56–41 / 55–52
Czechosłowacja
Sparta Praga
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
Polska
Wisła Kraków
1967–68 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
134–92
76–45 / 58–47
Czechosłowacja
Sparta Praga
Polska
ŁKS Łódź
Włochy
Recoaro Vicenza
1968–69 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
144–105
62–48 / 82–57
Niemiecka Republika Demokratyczna
Chemie Halle
Rumunia w epoce komunizmu
Politechnika Bukareszt
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
1969–70 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
120–87
61–45 / 59–42
Polska
Wisła Kraków
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
Czechosłowacja
Sparta Praga
1970–71 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
134–115
72–59 / 62–56
Francja
Clermont
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
Polska
Wisła Kraków
1971–72 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
166–118
80–59 / 86–59
Czechosłowacja
Sparta Praga
Włochy
Geas
Francja
Clermont
1972–73 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryīga
147–104
64–44 / 83–60
Francja
Clermont
Czechosłowacja
Sparta Prague
Włochy
Geas
1973–74 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
164–120
96–67 / 69–53
Francja
Clermont
Polska
ŁKS Łódź
Rumunia w epoce komunizmu
Politehnica București
1974–75 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
159–115
87–59 / 72–56
Czechosłowacja
Sparta Praga
Włochy
Geas
Francja
Clermont
1975–76 Czechosłowacja
Sparta Praga
132–115
55–58 / 77–57
Francja
Clermont
Włochy
Geas
Ludowa Republika Bułgarii
Academic
1976–77 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
76–53 Francja
Clermont
Włochy
Geas
Czechosłowacja
Sparta Praga
1977–78 Włochy
Sesto Geas
74–66 Czechosłowacja
Sparta Praga
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
Ludowa Republika Bułgarii
Minyor Pernik
1978–79 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
97–62 Węgry
BSE
Ludowa Republika Bułgarii
Minyor Pernik
Włochy
Sesto Geas
1979–80 Włochy
FIAT
75–66 Ludowa Republika Bułgarii
Minyor Pernik
Holandia
BOB Oud-Beijerland
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
1980–81 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
83–65 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
Ludowa Republika Bułgarii
Levski-Spartak
Włochy
Accorsi FIAT
1981–82 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
78–56 Ludowa Republika Bułgarii
Minyor Pernik
Włochy
Pagnossin Treviso
Węgry
BSE
1982–83 Włochy
Zolu Vicenza
76–67 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Agon 08 Düsseldorf
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Monting
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
1983–84 Ludowa Republika Bułgarii
Levski Sofia
82–77 Włochy
Zolu Vicenza
Czechosłowacja
VŠ Praga
Węgry
Tungsram
1984–85 Włochy
Fiorella Vicenza
63–55 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Daugava Ryga
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Agon 08 Düsseldorf
Ludowa Republika Bułgarii
Levski-Spartak
1985–86 Włochy
Primigi Vicenza
71–57 Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Agon 08 Düsseldorf
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
CSKA Moskwa
Ludowa Republika Bułgarii
Levski-Spartak
1986–87 Włochy
Primigi Vicenza
86–73 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Dinamo Nowosybirsk
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Agon 08 Düsseldorf
Ludowa Republika Bułgarii
Levski-Spartak
1987–88 Włochy
Primigi Vicenza
70–64 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Dinamo Nowosybirsk
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Jedinstvo Tuzla
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
Agon 08 Düsseldorf
1988–89 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Jedinstvo Tuzla
74–70 Włochy
Primigi Vicenza
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Dinamo Nowosybirsk
Francja
Astarac Mirande
1989–90 Włochy
Enimont Libertas Trogylos
86–71 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
CSKA Moskwa
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii
Crvena zvezda
Francja
Astarac Mirande
1990–91 Włochy
Conad Cesena
84–66 Szwecja
Arvika
Grecja
Sporting
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich
Elektrosila
1991–92 Hiszpania
Dorna Godella
66–56 Wspólnota Niepodległych Państw
Dynamo Kijów
Włochy
Pool Comense
Grecja
Sporting
1992–93 Hiszpania
Dorna Godella
66–58 Włochy
Pool Comense
Francja
Challes-les-Eaux
Słowacja
Ružomberok
1993–94 Włochy
Pool Comense
79–68 Hiszpania
Dorna Godella
Polska
Olimpia Poznań
Niemcy
GoldZack Wuppertal
1994–95 Włochy
Pool Comense
64–57 Hiszpania
Dorna Godella
Rosja
CSKA Moskwa
Francja
Valenciennes Olympic
1995–96 Niemcy
Wuppertal
76–62 Włochy
Pool Comense
Słowacja
Ružomberok
Francja
Bourges
1996–97 Francja
Bourges
71–52 Niemcy
Wuppertal
Słowacja
Ružomberok
Włochy
Pool Comense
1997–98 Francja
Bourges
76–64 Hiszpania
Pool Getafe
Włochy
Pool Comense
Francja
Valenciennes Olympic
1998–99 Słowacja
Ružomberok
63–48 Włochy
Pool Comense
Turcja
Galatasaray
Niemcy
Wuppertal
1999–00 Słowacja
Ružomberok
67–64 Francja
Bourges
Czechy
Gambrinus BVV Brno
Rosja
Dinamo Moskwa
2000–01 Francja
Bourges
73–71 Francja
Valenciennes Olympic
Węgry
Pécs
Czechy
Gambrinus Brno
2001–02 Francja
Valenciennes Olympic
78–72 Polska
Lotos VBW Clima Gdynia
Włochy
Lavezzini Parma
Słowacja
Ružomberok
2002–03 Rosja
UMMC Ekaterinburg
82–80 Francja
Valenciennes Olympic
Czechy
Gambrinus Brno
Francja
Bourges
2003–04 Francja
Valenciennes Olympic
93–69 Polska
Lotos VBW Clima Gdynia
Węgry
Pécs
Czechy
Gambrinus Brno
2004–05 Rosja
VBM-SGAU Samara
69–66 Czechy
Gambrinus Brno
Litwa
VIČI-Aistės
Węgry
Pécs
2005–06 Czechy
Gambrinus Brno
68–54 Rosja
VBM-SGAU Samara
Francja
Valenciennes Olympic
Litwa
Lietuvos Telekomas VIČI-Aistės
2006–07 Rosja
Spartak Moskwa
76–62 Hiszpania
Ros Casares Valencia
Rosja
CSKA Samara
Francja
Bourges
2007–08 Rosja
Spartak Moskwa
75–60 Czechy
Gambrinus Brno
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Francja
Bourges
2008–09 Rosja
Spartak Moskwa
85–70 Hiszpania
Avenida
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Węgry
Euroleasing Sopron
2009–10 Rosja
Spartak Moskwa
87–80 Hiszpania
Ros Casares Valencia
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Polska
Can Pack Wisła Kraków
2010–11 Hiszpania
Halcón Avenida
68–59 Rosja
Spartak Moskwa
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Hiszpania
Ros Casares Valencia
2011–12 Hiszpania
Ros Casares Valencia
65–52 Hiszpania
Rivas Ecópolis
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Turcja
Fenerbahçe
2012–13 Rosja
UMMC Jekaterynburg
82–56 Turcja
Fenerbahçe
Francja
Bourges
Słowacja
Good Angels Košice
2013–14 Turcja
Galatasaray
69–58 Turcja
Fenerbahçe
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Francja
Bourges
2014–15 Czechy
ZVVZ USK Praga
72–68 Rosja
UMMC Jekaterynburg
Rosja
Dinamo Kursk
Turcja
Fenerbahçe
2015–16 Rosja
UMMC Jekaterynburg
72–69 Rosja
Nadezhda Orenburg
Turcja
Fenerbahçe
Czechy
ZVVZ USK Praga
2016–17 Rosja
Dinamo Kursk
77–63 Turcja
Fenerbahçe
Rosja
UMMC Jekaterynburg
Czechy
ZVVZ USK Praga
2017–18 Rosja
UMMC Jekaterynburg
72–53 Węgry
Sopron Basket
Rosja
Dinamo Kursk
Turcja
Yakın Doğu Üniversitesi
2018–19 Rosja
UMMC Jekaterynburg
91–67 Rosja
Dinamo Kursk
Czechy
ZVVZ USK Praga
Węgry
Sopron Basket

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]