European Touring Car Cup 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 2014 Mistrzostw European Touring Car Cup
Inauguracja 20 kwietnia
Zakończenie 28 września
Liczba wyścigów 10
Kierowcy Nikołaj Karamyszew
Poprzedni sezonNastępny sezon

European Touring Car Cup 2014 – dziesiąta edycja pucharu wyścigowego European Touring Car Cup. Składała się ona z pięciu rund na torach Circuit Paul Ricard, Slovakiaring, Salzburgring, Circuit de Spa-Francorchamps oraz na torze Autodromo di Pergusa. Ponownie samochody podzielono na cztery kategorie: Super 2000 (TC2 i TC2T), Super 1600 oraz Single-makes Trophy.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Zespół Samochód Nr Kierowcy Rundy Klasa
Słowacja Homola Motorsport[1] BMW 320 TC[1] 2 Słowacja Maťo Homola[1] 1–5 TC2T
Hiszpania Campos Racing[2] Chevrolet Cruze 1.6T[3] 3 Ukraina Ihor Skuz[3] 1–5 TC2T
12 Rosja Nikołaj Karamyszew[3] 1–5 TC2T
Turcja Borusan Otomotiv Motorsport[4] BMW 320 TC[4] 4 Turcja Aytaç Biter[4] 1–5 TC2T
BMW 320si[4] 16 Turcja Kaan Önder[4] 1–5 TC2
23 Turcja Selçuk Salargil[5] 4 TC2
Niemcy Liqui Moly Team Engstler[1] BMW 320 TC[1] 6 Niemcy Franz Engstler[1] 1–2 TC2T
BMW 320si[1] 9 Szwajcaria Christian Fischer[1] 1–5 TC2
11 Bułgaria Płamen Kralew[1] 1–4 TC2
Szwajcaria Rikli Motorsport[6] Honda Civic FD[6] 7 Szwajcaria Peter Rikli[6] 1–5 TC2
10 Szwajcaria Andrina Gugger[6] 1–5 TC2
Węgry MGS Racing Team[7] Chevrolet Cruze LT[7] 8 Węgry Norbert Nagy[7] 1–2 TC2
SEAT León Supercopa 5 SMT
Serbia ASK Sport Auto Vesnić[8] BMW 320si[8] 14 Serbia Milovan Vesnić[8] 1–3 TC2
Węgry Team Unicorse[9] Alfa Romeo 156[9] 15 Węgry Norbert Kiss[9] 1–2 TC2
25 Słowacja Filip Sládecka[5] 4 TC2
Słowacja Sládecka Motorsport[1] Alfa Romeo 156[1] 18 Słowacja Samuel Sládecka[1] 1–5 TC2
Czechy Krenek Motorsport[10] BMW 320si[10] 20 Czechy Michal Matějovský[10] 1–5 TC2
22 Czechy Petr Fulín[11] 1–5 TC2
Włochy Pro Motorsport[5] BMW 320i[5] 24 Włochy Massimo Zanin[5] 4 TC2
26 Włochy Filippo Maria Zanin[5] 4 TC2
Włochy Proteam Racing[12] BMW 320 TC[12] 27 Rosja Michaił Graczew[12] 1–2 TC2T
Luksemburg Team LuxMotor[1] Ford Fiesta 1.6 16V[1] 32 Luksemburg Gilles Bruckner[1] 1, 3–5 S1600
Ford Fiesta ST[5] 2
38 Luksemburg Ben Lintgen[5] 4 S1600
Niemcy Ravenol Team[1] Ford Fiesta 1.6 16V[1] 33 Niemcy Ulrike Krafft[1] 1–5 S1600
34 Szwajcaria Patrick Wolf[1] 1–3 S1600
35 Niemcy Christian Kranenberg[1] 1–5 S1600
36 Niemcy Erwin Lukas[1] 1,3-5 S1600
39 Ukraina Ksenija Niks[1] 1–5 S1600
Niemcy ADAC Team Nordbayern EV[13] SEAT León Supercopa 55 Niemcy Andreas Pfister[13] 1–5 SMT
Finlandia Aku Motorsport Team Niinivirta[14] 56 Finlandia Aku Pellinen[14] 1–4 SMT
Rosja SMP Racing Russian Bears[1] 57 Rosja Michaił Malejew[1] 1–5 SMT
58 Rosja Siergiej Rjabow[1] 1–5 SMT
59 Rosja Dmitrij Bragin[1] 1–5 SMT
60 Rosja Władimir Nikołajew[1] 1–5 SMT
Szwajcaria Topcar Sport[1] 66 Szwajcaria Ronny Jost[1] 1–5 SMT
Hiszpania PCR Sport Club[1] 69 Szwajcaria Urs Sonderegger[1] 1 SMT
Symbol Klasa
TC2T TC2T
TC2 TC2
SMT Single-make Trophy
S1600 Super 1600

Kalendarz wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Runda Kraj Tor Data Pole position Najszybsze okrążenie Zwycięzca Seria towarzysząca
1 R1  Francja Circuit Paul Ricard 20 kwietnia Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew WTCC – Francja
R2 Rosja Nikołaj Karamyszew Ukraina Ihor Skuz
2 R1  Słowacja Slovakiaring 11 maja Słowacja Maťo Homola Słowacja Maťo Homola Węgry Norbert Kiss WTCC – Słowacja
R2 Słowacja Maťo Homola Słowacja Maťo Homola
3 R1  Austria Salzburgring 25 maja Ukraina Ihor Skuz Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew WTCC – Austria
R2 Słowacja Maťo Homola Rosja Nikołaj Karamyszew
4 R1  Belgia Circuit de Spa-Francorchamps 22 czerwca Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew WTCC – Belgia
R2 Rosja Nikołaj Karamyszew Rosja Nikołaj Karamyszew
5 R1  Włochy Autodromo di Pergusa 28 września Rosja Nikołaj Karamyszew Słowacja Maťo Homola Rosja Nikołaj Karamyszew Samodzielna runda
R2 Słowacja Maťo Homola Ukraina Ihor Skuz

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Poz. Kierowca LEC
Francja
LEC
Francja
SVK
Słowacja
SVK
Słowacja
SAL
Austria
SAL
Austria
SPA
Belgia
SPA
Belgia
PER
Włochy
PER
Włochy
 Pkt. 
TC2 Turbo
1 Rosja Nikołaj Karamyszew 11 2 142 8 1 1 11 1 11 NU 103
2 Słowacja Maťo Homola NU NW 91 1 22 2 22 3 22 2 93
3 Ukraina Ihor Skuz 32 1 153 5 NU1 7 33 NU 4 1 79
4 Turcja Aytaç Biter 13 11 NU NW 33 5 25 9 NU3 8 50
5 Rosja Michaił Graczew NU 15 5 3 23
6 Niemcy Franz Engstler NW3 NW 1
TC2
1 Czechy Petr Fulín 22 3 22 2 61 4 41 2 31 3 128
2 Czechy Michal Matějovský 73 16 33 7 42 6 7 5 52 4 84
3 Szwajcaria Peter Rikli 6 5 4 6 11 9 12 8 7 NU 50
4 Słowacja Samuel Sládecka 5 7 18 9 NW NW 52 NU NU 7 39
5 Szwajcaria Christian Fischer NU 10 13 NW 43 3 223 17 38
6 Turcja Kaan Önder 16 NU 8 NU 7 8 NU NW 7 12 31
7 Węgry Norbert Kiss NU1 NW 11 4 24
8 Szwajcaria Andrina Gugger 8 14 NU 13 13 12 9 7 NU NU 22
9 Słowacja Filip Sládecka 6 4 14
10 Bułgaria Płamen Kralew 14 8 12 18 9 24 NW NW 14
11 Węgry Norbert Nagy 9 6 6 NU 13
12 Serbia Milovan Vesnić 15 NW NU NW 8 15 7
13 Włochy Massimo Zanin 14 12 5
14 Turcja Selçuk Salargil NU 18 1
15 Włochy Filippo Maria Zanin 21 NW 1
Super 1600
1 Luksemburg Gilles Bruckner NW NW 212 20 182 17 172 19 152 13 106
2 Niemcy Ulrike Krafft 171 17 201 19 NU1 18 NU1 NW 191 15 90
3 Niemcy Christian Kranenberg 182 18 24 22 19 20 24 23 163 14 84
4 Niemcy Erwin Lukas 21 20 21 21 18 20 18 16 54
5 Ukraina Ksenija Niks 20 21 NU NW 22 22 23 21 19 17 45
6 Szwajcaria Patrick Wolf 193 19 233 21 223 20 36
7 Luksemburg Ben Lintgen 193 22 12
Single Make Trophy
1 Rosja Dmitrij Bragin NU1 NU 102 11 NU2 14 81 6 92 6 87
2 Niemcy Andreas Pfister NU2 NW 71 10 123 11 162 10 10 18† 75
3 Finlandia Aku Pellinen 43 4 173 15 101 10 20 13 60
4 Szwajcaria Ronny Jost 11 9 16 16 15 23 13 14 11 11 59
5 Rosja Siergiej Rjabow 12 12 11 12 14 13 103 11 133 NU 58
6 Rosja Michaił Malejew 10 22 19 14 17 16 11 15 14 10 52
7 Węgry Norbert Nagy 81 5 46
8 Rosja Władimir Nikołajew NU 13 22 17 16 NU 15 16 12 NU 27
Szwajcaria Urs Sonderegger NW NW 0
Poz. Kierowca LEC
Francja
LEC
Francja
SVK
Słowacja
SVK
Słowacja
SAL
Austria
SAL
Austria
SPA
Belgia
SPA
Belgia
PER
Włochy
PER
Włochy
 Pkt. 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae THIRTY FULL-SEASON ENTRIES IN ETCC. European Touring Car Cup, 2014-04-08. [dostęp 2014-04-08].
  2. ORIOLA RE-JOINS CAMPOS FOR ASIAN RACES. Kigema Sport Organisation, 2014-04-08. [dostęp 2014-04-08].
  3. a b c Aleksander Kabanowskij: Nikolay Karamishev plans partial WTCC campaign in 2014. Haymarket Publications, 2014-02-28. [dostęp 2014-03-05].
  4. a b c d e BITER STEPS UP TO TURBOCHARGED BMW. European Touring Car Cup, 2014-03-31. [dostęp 2014-04-01].
  5. a b c d e f g h 2014 FIA EUROPEAN TOURING CAR CUP – Rounds 7 & 8, Spa-Francorchamps – Entry List. European Touring Car Cup, 2014-06-10. [dostęp 2014-06-10].
  6. a b c d FIAETCC.com: RIKLI AND GUGGER TOGETHER AGAIN. European Touring Car Cup, 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].
  7. a b c Neil Hudson: Norbert Nagy to step-up to S2000 class with a Cruze. Mediaempire Stockholm AB, 2014-02-27. [dostęp 5 March 2014].
  8. a b c Neil Hudson: Milovan Vesnić plans ETCC entry in 2014 with a BMW. Mediaempire Stockholm AB, 2013-11-04. [dostęp 2014-03-05].
  9. a b c Neil Hudson: Team Unicorse to field an Alfa Romeo 156 for Norbert Kiss. Mediaempire Stockholm AB, 2014-04-01. [dostęp 2014-04-01].
  10. a b c KRENEK TO FIELD TWO BMW CARS. European Touring Car Cup, 2014-01-30. [dostęp 2014-01-30].
  11. Neil Hudson: Petr Fulín will defend title with Krenek Motorsport. Mediaempire Stockholm AB, 2014-03-29. [dostęp 2014-03-29].
  12. a b c GRACHEV JOINS PROTEAM RACING. European Touring Car Cup, 2014-03-31. [dostęp 2014-04-01].
  13. a b Neil Hudson: Pfister Racing expands to two cars for the 2014 ETCC. Mediaempire Stockholm AB, 2013-12-09. [dostęp 2014-02-02].
  14. a b PELLINEN IN THE SINGLE-MAKE TROPHY. European Touring Car Cup, 2014-03-22. [dostęp 2014-03-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]