Europejska Formuła 2 Sezon 1973

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1973 Mistrzostw Europejskiej Formuły 2
Inauguracja 11 marca
Zakończenie 14 października
Liczba wyścigów 17
Mistrzowie
Kierowcy Jean-Pierre Jarier
Zespoły March Engineering
Poprzedni sezonNastępny sezon

Europejska Formuła 2 Sezon 1973 – siódmy sezon Europejskiej Formuły 2. Rozpoczął się 11 marca na torze Mallory Park w Wielkiej Brytanii, a zakończył 14 października na włoskim torze ACI Vallelunga Circuit. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Francuz Jean-Pierre Jarier. Wśród zespołów najlepsza okazała się francuska ekipa March Engineering, a wśród konstruktorów francuski March.

Kalendarz wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi 1, 2, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 15 i 17 były złożone z dwóch eliminacji, które składały się na końcowy rezultat.
Wyścigi 3,5,9,12 były złożone z dwóch półfinałów, na bazie których kierowcy startowali w finale. Tylko wyniki z finału były zaliczane do klasyfikacji.

Runda Tor Data Pole Position Najszybsze okrążenie Zwycięzca (kierowcy) Zwycięzca (zespoły) Zwycięzca (konstruktorzy)
1 Wielka Brytania Mallory Park 11 marca Francja Jean-Pierre Beltoise Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hockenheimring 8 kwietnia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
3 Wielka Brytania Thruxton Circuit 23 kwietnia Francja Patrick Depailler Brazylia Carlos Pace
Francja Jean-Pierre Jarier
Francja Jacques Coulon
Francja Henri Pescarolo Wielka Brytania Motul Rondel Racing Francja Motul
4 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Nürburgring 29 kwietnia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans-Joachim Stuck Wielka Brytania Derek Bell Szwecja Reine Wisell Team Pierre Robert Wielka Brytania GRD
5 Francja Circuit de Pau-Ville 5-6 maja Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Beltoise Francja François Cevert Wielka Brytania Coombs Racing Francja Elf-Alpine
6 Szwecja Kinnekulle Ring 20 maja Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Wielka Brytania Team Surtees Wielka Brytania Surtees
7 Belgia Nivelles-Baulers 10 czerwca Francja Jean-Pierre Jarier Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
8 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hockenheimring 17 czerwca Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Wielka Brytania Team Surtees Wielka Brytania Surtees
9 Francja Rouen-Les-Essarts 24 czerwca Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
10 Włochy Autodromo Nazionale di Monza 26 czerwca Wielka Brytania Roger Williamson Wielka Brytania Roger Williamson Wielka Brytania Roger Williamson Wielka Brytania Wheatcroft Racing Francja March
11 Szwecja Mantorp Park 29 lipca Wielka Brytania John Watson Francja Patrick Depailler Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
12 Szwecja Karlskoga Motorstadion 12 sierpnia Wielka Brytania Peter Gethin Szwecja Torsten Palm Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
13 Włochy Autodromo di Pergusa 27 sierpnia Francja Jean-Pierre Jarier Francja Patrick Depailler Francja Jean-Pierre Jarier Francja March Engineering Francja March
14 Austria Salzburgring 4 września Francja Patrick Depailler Francja Patrick Depailler Włochy Vittorio Brambilla Włochy Beta Racing Francja March
15 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Norisring 9 września Francja Jean-Pierre Jarier Francja Jean-Pierre Jarier Australia Tim Schenken Wielka Brytania Motul Rondel Racing Francja Motul
16 Francja Circuit du Séquestre 16 września Włochy Vittorio Brambilla Francja Jean-Pierre Beltoise Włochy Vittorio Brambilla Włochy Beta Racing Francja March
17 Włochy ACI Vallelunga Circuit 14 października Włochy Vittorio Brambilla Włochy Vittorio Brambilla Francja Jacques Coulon Wielka Brytania Lewis Racing Francja March

Klasyfikacja kierowców[edytuj | edytuj kod]

Punktacja:
Wyścig: 9-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)
Do klasyfikacji zaliczano wszystkie wyniki spośród podstawowych wyścigów (2, 3, 4, 7, 9, 11, 13, 16, 17)
Do klasyfikacji zaliczano wszystkie wyniki spośród czterech pierwszych startów w wyścigach dodatkowych (1, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15)
W przypadku startu w kilku wyścigach rozgrywanych w jednym kraju, tylko pierwszy start był zaliczany do klasyfikacji

P. Kierowca Zespół Podwozie Silnik MAL
Wielka Brytania
HOC
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
THR
Wielka Brytania
NÜR
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
PAU
Francja
KIN
Szwecja
BEL
Belgia
HOC
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
ROU
Francja
MON
Włochy
MAN
Szwecja
KAR
Szwecja
PER
Włochy
AUT
Austria
NOR
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
SÉQ
Francja
VAL
Włochy
Punkty
1 Francja Jean-Pierre Jarier March Engineering March BMW 1 1 NU NU 2 1 1 WD 1 1 1 WD NU 2 78
2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Jochen Mass Team Surtees Surtees Ford NU NU DK NU 1 2 1 2 NU 2 WD 3 6 NU 41
3 Francja Patrick Depailler Coombs Racing Elf-Alpine Ford 2 NU 3 NU 2 NW 6 2 4 NU 2 WD 38
4 Włochy Vittorio Brambilla Beta Racing March Ford 6 35 (44)
BMW 11 7 5 NU 3 4 WD NU 2 (1) WD 1 2
5 Francja Jacques Coulon Scuderia Filipinetti March BMW NW 7z NU 10 NW NU 3 4 3 32
Lewis Racing NU 6 WD 3 NU 4 1
6 Francja Bob Wollek Motul Rondel Racing Motul Ford NU 2 6 5 NU NU NW NU 9 WD 5 WD 5 NU 23
7 Wielka Brytania Mike Beuttler Clarke/Mordaunt/Guthrie/Durlacher March BMW WD NU NW WD 15
Lewis Racing 3 4 4
8 Wielka Brytania Derek Bell Team Surtees Surtees Ford 3 4 NU 4 13
9 Wielka Brytania Colin Vandervell Vandervell Racing March BMW NU 6 WD NU NU WD 12
Lewis Racing NU NW 5 2 NU 7 WD
10 Wielka Brytania Roger Williamson Wheatcroft Racing GRD Ford 9 9 8 11 7 WD 9 11
March NW WD
BMW 1
11 Wielka Brytania Dave Morgan Team Reeves Chevron Ford 4 NU 5 NU NU 6 8 NW WD WD WD WD 8
Brabham WD
Texaco Team Lotus Texaco Star Lotus NU NZ NU
12 Wielka Brytania Peter Gethin Chevron Racing Chevron Ford NW NU NU WD NW 2 WD WD 14 6
13 Kanada Dave McConnell DWM Racing Surtees Ford 3 NU NU NW WD 6
14 Szwecja Gunnar Nilsson Team Robert GRD Ford 4 6
15 Brazylia Wilson Fittipaldi Motor Racing Developments Brabham Ford 5 NU NU NU NU NU 6
BMW 5 WD 9
16 Francja Jean-Pierre Jaussaud Motul Rondel Racing Motul Ford NU 6 WD 6 WD NU 8 6 WD WD WD 11 6
17 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Roland Binder prywatny Brabham Ford NZ WD NS NU NW WD WD 4 5
March 6
BMW NU
18 Szwecja Sten Gunnarsson Team Robert GRD Ford NU NW NS 8 4 NW WD NU WD NU WD NS 11 5
19 Stany Zjednoczone Bill Gubelmann prywatny March BMW WD DK 9 12 NW NU 13 10 NU 7 (8) 6 5 NU NU NU 5 (6)
Ford WD
20 Szwajcaria Jo Vonlanthen Vonlanthen Racing GRD Ford NU NZ WD 18 NU NU NU NS NU 8 NU WD 3 4
21 Wielka Brytania John Watson Motor Racing Developments Brabham Ford NU WD 4
Team Arnold Chevron 3
Chevron Racing WD WD 10
22 Francja Jean-Pierre Beltoise March Engineering March BMW NU NU NW NS WD WD WD 3 4
23 Szwecja Torsten Palm Team Surtees Surtees Ford NU NU 3 4
Team Robert GRD NS
24 Wielka Brytania Gerry Birrell Chevron Racing Chevron Ford WD 10 4 NW 10 WD WD NW 4
25 Japonia Hiroshi Kazato GRS International/Team Nippon GRD Ford WD NU NS 9 9 7 6 NU 5 NU 11 NU WD WD NU 4
26 Szwecja Håkan Dahlqvist Team Robert GRD Ford 5 WD WD 3
27 Wielka Brytania John Lepp Chevron Racing Chevron Ford 5 3
28 Szwajcaria Silvio Moser prywatny Surtees Ford NU 11 8 NU WD 10 7 WD NU NU 12 NU NU NU NZ 3
Lewis Racing March BMW 6
29 Wielka Brytania Tom Pryce Motul Rondel Racing Motul Ford 11 NU NU 5 NU WD WD (2) 15 2 (11)
30 Francja Jean-Pierre Jabouille Coombs Racing Elf-Alpine Ford WD NU NU NW WD NU NU WD WD 5 2
31 Włochy Spartaco Dini Scuderia Nettuno March BMW WD 2
Team Marlboro Brabham Ford NU
Scuderia Nettuno 5
32 Wielka Brytania Richard Scott prywatny Scott-Brabham Ford NW NU NU 7 NW WD WD 2
33 Stany Zjednoczone Brett Lunger Chevron Racing Chevron Ford WD WD 1
Space Racing 8 7 NU 9 NU
34 Wielka Brytania Bob Salisbury Team Gerard Surtees Ford 7 NZ 12 9 NU 1
35 Austria Kurt Rieder Lewis Racing March BMW 7 1
36 Włochy Gabriele Serblin Team de Adamich Brabham Ford NU 8 WD WD 1
37 Wielka Brytania Bob Marsland prywatny Brabham Ford NZ 6 1
Kierowcy niedopuszczeni do zdobywania punktów
Australia Tim Schenken Motul Rondel Racing Motul Ford NU NU 2 3 3 NU 3 4 4 1 7
Francja Henri Pescarolo Motul Rondel Racing Motul Ford 4 1 WD 5 NU 3 NU
March Engineering March BMW WD
Szwecja Reine Wisell Team Robert GRD Ford NU NW 1 NU NU WD NU NW NU WD
Francja François Cevert Coombs Racing Elf-Alpine Ford 1 NW
Wielka Brytania Mike Hailwood Team Surtees Surtees Ford 2 NW NS NU WD WD WD
Brazylia Carlos Pace Team Surtees Surtees Ford 12 NU 4 WD WD
Szwecja Ronnie Peterson Texaco Team Lotus Texaco Star Lotus WD WD NU NW 5 7 WD DK 7
P. Kierowca Zespół Podwozie Silnik MAL
Wielka Brytania
HOC
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
THR
Wielka Brytania
NÜR
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
PAU
Francja
KIN
Szwecja
BEL
Belgia
HOC
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
ROU
Francja
MON
Włochy
MAN
Szwecja
KAR
Szwecja
PER
Włochy
AUT
Austria
NOR
Republika Federalna Niemiec (1949–1990)
SÉQ
Francja
VAL
Włochy
Punkty

Uwagi:

  • pogrubienie – pole position
  • kursywa – najszybsze okrążenie

Klasyfikacja zespołów[edytuj | edytuj kod]

P Konstruktor Punkty
1 Francja March Engineering 82
2 Wielka Brytania Team Surtees 45
3 Wielka Brytania Coombs Racing 40
4 Włochy Beta Racing 35
5 Wielka Brytania Lewis Racing 34
6 Wielka Brytania Motul Rondel Racing 31
7 Team Pierre Robert 14
8 Włochy Scuderia Filipinetti 13
9 Wielka Brytania Chevron Racing 13
10 Wielka Brytania Wheatcroft Racing 11
11 Wielka Brytania Team Reeves 8
12 Stany Zjednoczone DWM Racing 6
13 Wielka Brytania Motor Racing Developments 6
14 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Roland Binder 5
15 Stany Zjednoczone Bill Gubelmann 5
16 Szwajcaria Vonlanthen Racing 4
17 Wielka Brytania Team Arnold 4
18 Japonia GRS International/Team Nippon 4
19 Wielka Brytania Vandervell Racing 2
20 Szwajcaria Silvio Moser 2
21 Włochy Scuderia Nettuno 2
22 Wielka Brytania Richard Scott 2
23 Wielka Brytania Space Racing 1
24 Wielka Brytania Team Gerard 1
25 Włochy Team de Adamich 1
26 Wielka Brytania Bob Marsland 1

Klasyfikacja konstruktorów[edytuj | edytuj kod]

P Konstruktor Punkty
1 Francja March 194
2 Wielka Brytania Surtees 67
3 Francja Elf-Alpine 40
4 Francja Motul 31
5 Wielka Brytania Chevron 26
6 Wielka Brytania GRD 24
7 Wielka Brytania Brabham 13
8 Wielka Brytania Scott-Brabham 2

Klasyfikacja dostawców silników[edytuj | edytuj kod]

P Dostawca Punkty
1 Stany Zjednoczone Ford 202
2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) BMW 162

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]