Europejska Formuła 2 Sezon 1981

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sezon 1981 Mistrzostw Europejskiej Formuły 2
Inauguracja 29 marca
Zakończenie 20 września
Liczba wyścigów 12
Mistrzowie
Kierowcy Geoff Lees
Zespoły Ralt Racing
Poprzedni sezonNastępny sezon

Europejska Formuła 2 Sezon 1981 – piętnasty sezon Europejskiej Formuły 2. Rozpoczął się 29 marca na torze Silverstone Circuit w Wielkiej Brytanii, a zakończył 20 września w Szwecji, na torze Mantorp Park. Tytuł w klasyfikacji kierowców zdobył Brytyjczyk Geoff Lees. Wśród zespołów najlepsza okazała się brytyjska ekipa Ralt Racing, a wśród konstruktorów - brytyjski March Engineering.

Kalendarz wyścigów[edytuj | edytuj kod]

Runda Tor Data Pole Position Najszybsze okrążenie Zwycięzca (kierowcy) Zwycięzca (zespoły) Zwycięzca (konstruktorzy)
1 Wielka Brytania Silverstone Circuit 29 marca Nowa Zelandia Mike Thackwell Wielka Brytania Geoff Lees Nowa Zelandia Mike Thackwell Wielka Brytania Ralt Racing Wielka Brytania Ralt
2 Niemcy Hockenheimring 5 kwietnia Wielka Brytania Geoff Lees Włochy Riccardo Paletti Szwecja Stefan Johansson Wielka Brytania Docking Spitzley Team Toleman Wielka Brytania Lola
3 Wielka Brytania Thruxton Circuit 20 kwietnia Belgia Thierry Boutsen Szwajcaria Marc Surer Kolumbia Roberto Guerrero Niemcy Maurer Motorsport Niemcy Maurer
4 Niemcy Nürburgring 26 kwietnia Włochy Corrado Fabi Belgia Thierry Boutsen Belgia Thierry Boutsen Wielka Brytania March Racing Wielka Brytania March
5 Włochy ACI Vallelunga Circuit 10 maja Szwecja Eje Elgh Włochy Corrado Fabi Szwecja Eje Elgh Niemcy Maurer Motorsport Niemcy Maurer
6 Włochy Mugello 24 maja Belgia Thierry Boutsen Włochy Piero Necchi Włochy Corrado Fabi Wielka Brytania March Racing Wielka Brytania March
7 Francja Circuit de Pau-Ville 8 czerwca Włochy Michele Alboreto Wielka Brytania Geoff Lees Wielka Brytania Geoff Lees Wielka Brytania Ralt Racing Wielka Brytania Ralt
8 Włochy Autodromo di Pergusa 26 czerwca Belgia Thierry Boutsen Belgia Thierry Boutsen Belgia Thierry Boutsen Wielka Brytania March Racing Wielka Brytania March
9 Belgia Circuit de Spa-Francorchamps 9 sierpnia Belgia Thierry Boutsen Wielka Brytania Geoff Lees Wielka Brytania Geoff Lees Wielka Brytania Ralt Racing Wielka Brytania Ralt
10 Wielka Brytania Donington Park 16 sierpnia Niemcy Manfred Winkelhock Wielka Brytania Geoff Lees
Włochy Corrado Fabi
Wielka Brytania Geoff Lees Wielka Brytania Ralt Racing Wielka Brytania Ralt
11 Włochy Misano World Circuit Marco Simoncelli 6 września Belgia Thierry Boutsen Włochy Michele Alboreto
Wielka Brytania Geoff Lees
Włochy Michele Alboreto Włochy Minardi Team Włochy Minardi
12 Szwecja Mantorp Park 20 września Włochy Corrado Fabi Wenezuela Johnny Cecotto Szwecja Stefan Johansson Wielka Brytania Docking Spitzley Team Toleman Wielka Brytania Lola

Klasyfikacja kierowców[edytuj | edytuj kod]

Punktacja:
Wyścig: 9-6-4-3-2-1 (sześć pierwszych pozycji)
Do klasyfikacji zaliczano 9 najlepszych wyników

Pozycja Kierowca Zespół Konstruktor SIL
Wielka Brytania
HOC
Niemcy
THR
Wielka Brytania
NÜR
Niemcy
VAL
Włochy
MUG
Włochy
FRA
Francja
PER
Włochy
BEL
Belgia
DON
Wielka Brytania
MIS
Włochy
SWE
Szwecja
Punkty
1 Wielka Brytania Geoff Lees Ralt Racing Ralt RH6/81-Honda 7 5 NS 5 5 2 1 NU 1 1 2 2 51
2 Belgia Thierry Boutsen March Racing March 812-BMW NU NU NU 1 3 NU 2 1 2 12 8 4 37
3 Szwecja Eje Elgh Maurer Motorsport Maurer MM81-BMW 18 4 2 2 1 4 5 5 3 7 NU 17 35
4 Szwecja Stefan Johansson Docking Spitzley Lola T850-Hart 9 1 7 4 2 NU 8 NU 14 4 9 1 30
5 Włochy Corrado Fabi March Racing March 812-BMW 3 NU NU 3 4 1 NU NU 4 2 NU 7 29
6 Nowa Zelandia Mike Thackwell Ralt Racing Ralt RH6/81-Honda 1 3 5 6 DK NU 5 3 15 22
7 Kolumbia Roberto Guerrero Maurer Motorsport Maurer MM81-BMW NU 10 1 NU NU 6 NU 4 NU NU 4 NU 16
8 Włochy Michele Alboreto Minardi Team Minardi Fly 281-BMW 11 8 NU 8 NU 14 NU 3 8 1 13
9 Niemcy Manfred Winkelhock Bertram Schäfer Racing Ralt RT2-BMW 2 NU DK 12
Maurer Motorsport Maurer MM81-BMW 5 3
10 Włochy Riccardo Paletti March Onyx Racing Team March 812-BMW 2 NU 3 NU 6 10 NU NU 15 NU NU NU 11
11 Włochy Piero Necchi Astra Team Merzario March 812-BMW NW NW 6 NU NU 3 3 11 7 NU 9
12 Holandia Huub Rothengatter Lista Racing Team March 802-BMW 2 13 8 11 NU 6
13 Włochy Carlo Rossi Sanremo Racing Toleman TG280-Hart 5 6 NU NU 8 8 4 NU NU NU 10 6
14 Wenezuela Johnny Cecotto Horag Hotz Racing Minardi Fly 281-BMW 14 NU 4 NW NU 6
March 812-BMW 13 7 NU NU 6 6 6
15 Wielka Brytania Kenny Acheson Docking Spitzley Lola T850-Hart 19 NU NU 6 10 15 NU 3 5
16 Wielka Brytania Jim Crawford Playgrange Racing Toleman TG280-Hart 4 7 NU NU 9 11 10 6 9 7 10 4
17 Francja Richard Dallest Team AGS Motul AGS JH17-BMW NU NU NU 4
AGS JH18-BMW NU 7 NU 5 5
AGS JH15-BMW 9
18 Niemcy Christian Danner March Racing March 812-BMW 10 9 5 10 NU 16 NU NU NU 14 NU 11 2
19 Austria Jo Gartner Jo Gartner Racing Toleman TG280-BMW 7 9 6 NU NU 1
Astra Team Merzario March 812-BMW NZ 8
20 Wielka Brytania Brian Robinson Grange Performance Cars Chevron B42-Hart 6 NW 1
Chevron B48-Hart NZ
21 Włochy Guido Pardini Sanremo Racing Lola T850-BMW NU NU NU 9 7 12 NW NU NU 13 NU 0
22 Szwajcaria Fredy Schnarwiler Formel Rennsport Club Lola T850-BMW 15 12 9 NU NU 7 NU 16 0
23 Wielka Brytania Ray Mallock Cliff Smith Racing Ralt RT4-Hart 8 NZ 9 NU 0
24 Wielka Brytania Paul Smith BMTR March 782-Hart NU 0
March 802-Hart 10 NU 19 NZ 8 10 17 NZ 14
25 Niemcy Harald Brutschin Weigel Renntechnik March 802-BMW NU 8 NU NU NZ 16 0
26 Kolumbia Ricardo Londoño Docking Spitzley Toleman TG280-Hart 9 NU NW 0
Lola T850-Hart NU
27 Szwecja Anders Olofsson prywatny March 792-Hart NU 9 0
28 Włochy Roberto del Castello Sanremo Racing March 782-BMW 18 10 NU 0
29 Włochy Paolo Barilla Minardi Team Minardi Fly 281-Ferrari NU 0
Minardi Fly 281-BMW 10
30 Włochy Guido Daccò DAC Sport Racing Minardi GM75-BMW 17 11 NU 12 20 17 NU NZ 12 0
Astra Team Merzario Merzario M1-BMW NU
31 Austria Sewi Hopfer Sewi Hopfer Racing Toleman TG280-Hart 13 13 NU 14 11 NU 11 NU NZ 0
32 Wielka Brytania Warren Booth Colin Bennett Racing Chevron B48-Hart 16 11 0
33 Austria Franz Konrad Scuderia Teutonia March 802-BMW 11 0
34 Wielka Brytania Tiff Needell Team AGS Motul AGS JH18-BMW 11 0
35 Włochy Gianfranco Trombetti Astra Team Merzario March 812-BMW 20 NU NU NZ NU NU 12 12 12 13 0
36 Szwajcaria Jürg Lienhard Lista Racing Team March 802-BMW 12 NU NU NU 17 NPK 0
37 Szwajcaria Loris Kessel Horag Hotz Racing March 812-BMW 12 NU 19 0
Astra Team Merzario Merzario M1-BMW NPK
Horag Hotz Racing March 802-BMW NU
38 Szwajcaria Marc Surer Horag Hotz Racing March 812-BMW NU 12 0
39 Niemcy Bernd Brutschin Weigel Renntechnik March 802-BMW 13 NZ NZ 0
40 Argentyna Miguel Ángel Guerra Minardi Team Minardi Fly 281-Ferrari 13 0
41 Japonia Keiji Matsumoto Horag Hotz Racing March 802B-BMW 15 0
42 Austria Pierre Chauvet Jo Gartner Racing Toleman TG280-BMW 16 0
43 Wielka Brytania Kim Mather prywatny March 792-Hart NU 18 0
44 Szwecja Stanley Dickens Horag Hotz Racing March 802-BMW 18 0
Włochy Oscar Pedersoli Bertram Schäfer Racing Ralt RT2-BMW NZ NU NU NU -
Włochy Arturo Merzario Astra Team Merzario Merzario M1-BMW NZ NW NU NU -
Francja Patrick Gaillard Team AGS Motul AGS JH17-BMW NU -
Weigel Renntechnik March 802-BMW NU
Niemcy Jochen Dauer GRS Motorsport GRS TC 001-BMW NW NU -
Dania John Nielsen Weigel Renntechnik March 792-BMW NU NW -
Włochy Piero Nappi Scuderia Vesuvio Flammini Ralt RT2-BMW NZ NU -
Włochy Marco Brand Astra Team Merzario Merzario M1-BMW NZ NU -
Niemcy Helmut Kallenborn Escuderia RT Bakar March 752-BMW NU -
Belgia Hervé Regout Bertram Schäfer Racing Ralt RT2-BMW NU -
Włochy Roberto Farnetti Minardi Team Minardi Fly 281-BMW NU -
Wielka Brytania Roy Baker prywatny Chevron B48-Hart NZ -
March 802-Hart NW NZ NPK NZ NZ
Wielka Brytania Bob Howlings prywatny Chevron B42-Hart NZ -
Pozycja Kierowca Zespół Konstruktor SIL
Wielka Brytania
HOC
Niemcy
THR
Wielka Brytania
NÜR
Niemcy
VAL
Włochy
MUG
Włochy
FRA
Francja
PER
Włochy
BEL
Belgia
DON
Wielka Brytania
MIS
Włochy
SWE
Szwecja
Punkty

Uwagi:

  • pogrubienie – pole position
  • kursywa – najszybsze okrążenie

Klasyfikacja zespołów[edytuj | edytuj kod]

P Zespół Punkty
1 Wielka Brytania Ralt Racing 73
2 Wielka Brytania March Racing 68
3 Niemcy Maurer Motorsport 57
4 Wielka Brytania Docking Spitzley 35
5 Włochy Minardi Team 13
6 Wielka Brytania March Onyx Racing 11
7 Włochy Astra Team Merzario 9
8 Lista Racing Team 6
9 Niemcy Bertram Schäfer Racing 6
10 Włochy Sanremo Racing 6
11 Szwajcaria Horag Hotz Racing 6
12 Playgrange Racing 4
13 Francja Team AGS Motul 4
14 Austria Jo Gartner Racing 1
15 Grange Performance Cars 1

Klasyfikacja konstruktorów[edytuj | edytuj kod]

P Konstruktor Punkty
1 Wielka Brytania March 97
2 Wielka Brytania Ralt 79
3 Niemcy Maurer 57
4 Wielka Brytania Lola 35
5 Włochy Minardi 16
6 Wielka Brytania Toleman 11
7 Francja AGS 4
8 Wielka Brytania Chevron 1

Klasyfikacja dostawców silników[edytuj | edytuj kod]

P Dostawca Punkty
1 Niemcy BMW 165
2 Japonia Honda 73
3 Wielka Brytania Hart 46

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]