Europejskie kwalifikacje w piłce siatkowej mężczyzn do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europejskie kwalifikacje w piłce siatkowej mężczyzn do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016
2012 2020
Szczegóły rozgrywek
Organizator CEV
Termin 5 - 10 stycznia 2016
Liczba drużyn 8
Awans Awans do turnieju olimpijskiego  Rosja
Statystyki rozgrywek
MVP Rosja Maksim Michajłow
Liczba meczów 16
Strona internetowa

Europejskie kwalifikacje stanowią drugą szansę (po Pucharze Świata) dla drużyn zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) na awans do turnieju olimpijskiego w piłce siatkowej mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016[1][2].

Rozgrywki w odróżnieniu od poprzedniej edycji składają się tylko z jednej rundy. Udział w niej ma zapewnione osiem najlepszych zespołów rankingu europejskiego, które nie zdołały zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie poprzez Puchar Świata. Europejski Turniej Kwalifikacyjny zostanie rozegrany w dniach 5-10 stycznia 2016 roku w niemieckiej hali Max-Schmeling-Halle w Berlinie.

Awans na igrzyska olimpijskie uzyska tylko zwycięzca turnieju. Zespoły z miejsc 2-3. będą mogły uczestniczyć w światowym turnieju eliminacyjnym, który będzie ostatnią szansą zdobycia awansu.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zespoły podzielone zostały na dwie grupy (A i B). Z każdej grupy dwie najlepsze drużyny awansują do półfinałów, po których rozegrany będzie finał. Do turnieju olimpijskiego awans uzyska zwycięzca turnieju.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

8 drużyn, najwyżej sklasyfikowanych w rankingu CEV na 19 października 2015 roku, które nie zdobyły kwalifikacji do turnieju olimpijskiego.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Niemcy 8 3 3 (1) 0 (0) 9 2 4,500 261 232 1,125
2.  Polska 7 3 2 (0) 1 (1) 8 4 2,000 276 260 1,062
3.  Serbia 3 3 1 (0) 2 (0) 4 7 0,571 247 258 0,957
4.  Belgia 0 3 0 (0) 3 (0) 1 9 0,111 221 255 0,867

Źródło: http://www.cev.lu/Competition-Area/CompetitionStandings.aspx?ID=836
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
5.01 18:00 Belgia  0:3  Niemcy 26:28 19:25 24:26 2500 1
5.01 20:30 Serbia  1:3  Polska 25:22 18:25 23:25 21:25 3300 2
6.01 18:00 Niemcy  3:0  Serbia 25:20 26:24 25:20 3500 3
7.01 15:00 Polska  3:0  Belgia 25:20 30:28 25:19 2300 4
8.01 14:00 Serbia  3:1  Belgia 25:18 21:25 25:21 25:21 1300 5
8.01 20:00 Polska  2:3  Niemcy 25:21 17:25 22:25 25:20 10:15 7500 6

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1.  Francja 9 3 3 (0) 0 (0) 9 1 9,000 245 187 1,310
2.  Rosja 6 3 2 (0) 1 (0) 7 3 2,333 226 206 1,097
3.  Bułgaria 3 3 1 (0) 2 (0) 3 7 0,429 215 239 0,900
4.  Finlandia 0 3 0 (0) 3 (0) 1 9 0,111 198 252 0,786

Źródło: http://www.cev.lu/Competition-Area/CompetitionStandings.aspx?ID=836
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Wyniki spotkań

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
5.01 15:00 Finlandia  0:3  Rosja 17:25 16:25 19:25 1900 7
6.01 15:00 Bułgaria  3:1  Finlandia 29:27 25:15 23:25 25:22 1400 8
6.01 20:30 Rosja  1:3  Francja 15:25 25:20 17:25 19:25 2900 9
7.01 18:00 Bułgaria  0:3  Rosja 20:25 22:25 17:25 1900 10
7.01 20:30 Francja  3:0  Finlandia 25:21 25:20 25:16 2500 11
8.01 17:00 Francja  3:0  Bułgaria 25:19 25:20 25:15 4500 12

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
9.01 16:35 Niemcy  1:3  Rosja 33:31 22:25 19:25 24:26 6900 13
19:35 Francja  3:0  Polska 29:27 32:30 25:20 7200 14

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
10.01 13:35 Polska  3:2  Niemcy 20:25 25:22 16:25 28:26 16:14 7200 15

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
10.01 16:35 Francja  1:3  Rosja 25:14 16:25 23:25 21:25 7000 16

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
atakujący
Najlepsi
przyjmujący
Najlepsi
środkowi
Najlepszy
libero
Rosja
Siergiej Tietiuchin
Francja
Benjamin Toniutti
Rosja
Maksim Michajłow
Francja Earvin N’Gapeth
Niemcy Denis Kaliberda
Niemcy Marcus Böhme
Polska Mateusz Bieniek
Francja
Jenia Grebennikov

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół
1.  Rosja
2.  Francja
3.  Polska
4.  Niemcy
5.  Serbia
 Bułgaria
7.  Belgia
 Finlandia
Kwalifikacja na igrzyska olimpijskie
Kwalifikacja do światowego turnieju kwalifikacyjnego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]