Eva Kiedronova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eva Kiedronova
Data i miejsce urodzenia 13 czerwca 1963
Trzyniec, Czechy
Narodowość Czeska
Strona internetowa

Eva Kiedronova (ur. 13 czerwca 1963 w Trzyńcu) – autorka specjalistycznych publikacji dotyczących rodzicielstwa, a w szczególności opieki nad dzieckiem oraz jego naturalnego, psychomotorycznego rozwoju do 1. roku życia. Stworzyła metody hartowania, masażu, ćwiczeń i pływania z niemowlętami, małymi dziećmi i przedszkolakami.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 13 czerwca 1963 w Trzyńcu. Uczyła się w Średniej Szkole Pielęgniarstwa w Nowym Jiczynie, następnie studiowała na podyplomowym studium w Ostrawie, specjalizacja Fizjoterapia. Ukończyła Akademie Wychowania Fizycznego w Ołomuńcu.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Eva Kiedronova jest pierwotnie pielęgniarką rehabilitacji dziecięcej, zawodową pływaczką i ratownikiem wodnym. Od 1989 roku organizuje kursy prawidłowej manipulacji ruchowej z małymi dziećmi, doradza w zakresie rozwoju psychomotorycznego dziecka, ćwiczeń i pływania z noworodkami, niemowlętami i małymi dziećmi, masażu niemowląt i hartowania dzieci od urodzenia. Wspiera edukację specjalistów i rodziców w temacie rozwoju i opieki nad dziećmi, zgodnie z ich potrzebami, nastrojem oraz psychoruchową dojrzałością[1].

W 1985 roku jak pierwsza w Czechosłowacji zaczęła rozwijać i propagować ideę pływania noworodków oraz inne działania dla rodziców najmniejszych dzieci. W 1988 nawiązała współpracę z MUDr. Ivou Malou (specjalistką w dziedzinie psychoruchowego rozwoju dziecka). W 1989 roku założyła Baby Club Kenny v Trzyńcu (ukierunkowany na pływanie z dziećmi). W ten sposób Trzyniec stał się pierwszym miastem w Czechosłowacji, gdzie zaczęto pływać z niemowlętami[2].

W latach 1988-1995 stopniowo organizowała i wprowadzała, wraz z zespołem instruktorów, pływanie niemowląt w czterdziestu dwóch miastach w Czechach i trzech miastach na Słowacji. Obecnie w oparciu o metodologię Evy Kiedronovej pływa niemal cała Czeska Republika[3].

W 2005 roku wybudowała w Trzyńcu pierwsze, własne centrum przeznaczone do pływania z niemowlętami, maluchami i przedszkolakami pod nazwą Przystań Dzieciństwa[4]. W 2013 roku założyła Czeskie Stowarzyszenie Instruktorów Rozwoju Psychomotorycznego Niemowląt i Małych Dzieci[5] (ČAIPA), pod egidą którego zorganizowała w 2014 roku pierwszą międzynarodową konferencję pt. Znaczenie i sposób pływania niemowląt i małych dzieci w poszczególnych krajach. Udział w niej wzięli przedstawiciele dwudziestu jeden krajów[6].

W 2013 otworzyła Instytut Edukacji Evy Kiedronovej z.s[7], którego celem jest edukacja rodziców i profesjonalistów w dziedzinie opieki nad dziećmi.

Promuje edukację rodziców w wychowywaniu poprzez kombinację wykładów, doświadczeń, kursów online i publikacji. W podobny sposób ukierunkowała się na szkolenie specjalistów zagranicą[8].

Metodyka zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Metodyka Evy Kiedronovej opiera się na wzorze rodziców jako głównym faktorze wychowawczym.

Jej metody koncentrują się przede wszystkim na:

 • poprawnej manipulacji ruchowej z dzieckiem,
 • stymulacji psychomotorycznej rozwoju dziecka do pierwszego roku życia,
 • pływaniu niemowląt, małych dzieci i przedszkolaków,
 • ćwiczeniu z niemowlętami i małymi dziećmi,
 • hartowaniu i masowaniu niemowląt.

Metody przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci do 3 roku życia, który to okres Eva Kiedronova uważa za najważniejszy w życiu człowieka.

Zawartością każdej metody jest dokładny opis chwytów, częstych błędów i procedur pracy z dziećmi, zgodnie z ich potrzebami, psychoruchową dojrzałością i samopoczuciem. Dla lepszej komunikacji stworzyła własne nazewnictwo do opisu poszczególnych chwytów.

Metody te mają na celu wspierać zdrowie, właściwy psychoruchowy rozwój i ogólne samopoczucie dziecka we wczesnym wieku.

Metody te dedykowane są przede wszystkim przyszłym rodzicom, rodzicom pierwszego dziecka, a także specjalistom pracującym z najmniejszymi dziećmi lub z rodzicami dzieci do 1 roku życia[9].

W 1993 roku na międzynarodowym kongresie aktywności wodnych w Buenos Aires w Argentynie jej metodyka "pływania" niemowląt i małych dzieci uzyskała uznanie jako najlepiej opracowanej na świecie[10].

Opinie zawodowe[edytuj | edytuj kod]

Uważa, że dziecko nie będzie się zachowywać tak jak pragniemy lub od niego stale wymagamy, ale będzie robić dokładnie to, co obserwuje u swoich rodziców.

Na podstawie długoletniego doświadczenia twierdzi, że np. jeśli dziecko nie potrafi pływać, wynika to często z faktu, że zaobserwowało strach z wody u rodziców. Odwrotnie – jeśli rodzice lubią wodę i często z dzieckiem pływają wtedy i ono reaguje podobnie.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Petra Jurásková, Nová kniha Kiedroňové rozdává rady rodičům, Horizont 1/XIII/2004, s.6
 2. Přístav dětství – Baby club Kenny, Vaš osobní lekař, duben 2006, č.4, s.6
 3. MUDr.
 4. BOUČKOVÁ, Jana, Přístav dětství aneb nový bazén pro plavání kojenců a batolat, Bazén & sauna, 9/10 2006. s.2
 5. http://www.fregata.com.pl/wspolpracujemy-z-europejskimi-ekspertami
 6. Usnesení 107 Rady Města Třince 27.02.2014
 7. www.firmy.cz – Institut vzdělávání Evy Kiedroňové
 8. www.ladybusiness.cz
 9. Poradna psychomotorického vývoje dětí
 10. MUDr. Bohumil Ždichynec, Něžná náruč rodiču, Vaš osobní lekař, 12.2004, č.12
 11. Reference knihy „Něžná náruč rodičů“

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Jana Boučková. Przystań dzieciństwa lub nowy basen do pływania z niemowlętami. , 9/10 2006. Praga: Bazén & sauna. ISSN – 541X 2111 – 541X. 
 • Ja się rodzą wodne dzieci. , 8/1991. Ostrawa: Edukacyjna agencja Salvo. 
 • Vička Gančeva. Przypłynąć sobie na świat, metodyka wg Evy Kiedronovej. , XII 2004. Praga: Regenerace s.r.o. ISSN – 6631 1210 – 6631. 
 • Petra Jurásková. Pływanie i komunikacja jest sprzyjają matkom. , 28 X 2009. Trzyniec: Hutnik. ISSN – 2810 1213 – 2810. 
 • Michaela Hrdinová. Baby Club Kenny zabawia dzieci i kształci rodziców. , 27 II 2009. Kromierzyż: Tygodnik Kromierzyski. ISSN – 6810 0711 – 6810. 
 • MUDr. Bohumil Ždichynec. Czułe ramiona rodziców. , 12/2004. Praga: Aesculapus. ISSN – 8767 1212 – 8767. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]