Ewa Kamler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Kamler
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1937
Warszawa
Zawód, zajęcie biolożka
Tytuł naukowy profesor nauk przyrodniczych
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ewa Maria Kamler (ur. 18 stycznia 1937 w Warszawie) – polska biolożka, ichtiolog, profesor nauk przyrodniczych, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z ekologią, zoologią i hydrobiologią.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka VII Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, ukończyła następnie studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego. W 1965 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika doktoryzowała się w oparciu o pracę Analiza wpływu warunków środowiskowych na rozmieszczenie larw Plecoptera i Ephemeroptera w wodach górskich. Habilitowała się w 1977 w Instytucie Ekologii PAN na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy zatytułowanej Zmienna respiracji i składu chemicznego karpia. Postanowieniem Prezydenta RP z 9 marca 1992 otrzymała tytuł profesora nauk przyrodniczych[1].

W 1958 podjęła pracę na Politechnice Warszawskiej. W latach 1962–1974 pracowała w Instytucie Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Następnie była zatrudniona w Instytucie Ekologii PAN, w Międzynarodowym Centrum Ekologii PAN oraz w Instytucie Rybactwa Śródlądowego.

Jest członkinią założycielką Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego, członkinią Societas Internationalis Limnologiae, European Ichthyological Union i European Association of Scientific Editors. Uhonorowana licznymi nagrodami, w tym rektora Politechniki Warszawskiej (1961) i nagrodą sekretarza naukowego PAN. Jest autorką książki Early Life History of Fish: An Energetics Approach, za którą została w 1992 wyróżniona nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Opublikowała także książkę Japonia daleka czy bliska..., opisującą jej półroczny pobyt w Japonii.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim (1996)[2] oraz Krzyżem Oficerskim (2011)[3] Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ewa Kamler w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2012-09-15].
  2. M.P. z 1996 r. nr 11, poz. 117
  3. M.P. z 2012 r. poz. 413

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]