Ewa Kuklińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Kuklińska
Ilustracja
Imię i nazwisko Ewa Elżbieta Kuklińska
Data i miejsce urodzenia 26 grudnia 1951
Gdańsk
Zawód aktorka, tancerka, piosenkarka, choreograf

Ewa Elżbieta Kuklińska (ur. 26 grudnia 1951 w Gdańsku) – polska aktorka, tancerka, choreograf i piosenkarka, współzałożycielka formacji Naya-Naya i Sabat.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Gdańsku. Wychowywała się w Szczawnicy Zdroju, gdzie jej ojciec był naczelnym lekarzem i dyrektorem uzdrowiska. Jeden z pacjentów, Jerzy Waldorff, nakłonił jej rodziców, by Ewa podjęła naukę w szkole baletowej w Warszawie, którą ukończyła. Została zaangażowana na trzy lata do Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Przez pięć lat tańczyła w najpopularniejszych grupach baletowych Naya-Naya i Sabat. Prywatne lekcje śpiewu pobierała u prof. Olgi Lady. Sztukę estradową doskonaliła na studiach w Paryżu (L'Academie Internationale de la Danse, Schola Cantorum de Paris), jako stypendystka rządu francuskiego.

W latach 1979–1997 związana była z Teatrem Syrena w Warszawie, gdzie zagrała w ponad trzydziestu tytułach, kreując główne i znaczące role m.in. w Czarnej Mańce, Szalonych latach, Broadway - róg Litewskiej, Ostrym makijażu - make up i Manierach miłosnych. Jako choreograf przygotowała ponad 15 sztuk, m.in. Sprawę Romana K., Taniec kogutów czy Cafe pod Minogą.

19 listopada 1977 zadebiutowała jako piosenkarka w programie Telewizji Polskiej Bardzo przyjemny wieczór. Nagrała kilka płyt oraz koncertowała w Europie, Ameryce Północnej i Australii. Jako piosenkarka, tancerka i aktorka reprezentowała Polskę w programach realizowanych przez telewizję w Hamburgu, Berlinie, Pradze, Belgradzie, Toronto, Chicago i Nowym Jorku.

W TVP Polonia prowadziła program Schody, pióra, brylanty. Wzięła udział w ponad 100 widowiskach, takich jak Kabaret Starszych Panów, Melodie wielkiego ekranu czy Muzyka lekka, łatwa i przyjemna.

Grała w przedstawieniach impresaryjnych: Dieta cud (2011) Jana Jakuba Należytego w warszawskim Teatrze Palladium, Zwariowany komisariat (2013) Leszka Kwiatkowskiego, Czysta komercja (2014) Katarzyny Wojtaszak we Wrocławskim Teatrze Komedia oraz Randka w ciemno na dwie pary (2014) Norma Fostera w Teatrze Palladium.

1 października 2015 ukazała się książka Anny Morawskiej Twarze depresji, gdzie Ewa Kuklińska opowiedziała o swoim życiu.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej brat jest lekarzem, mieszka w Teksasie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]