Exodus (polski zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy polskiej grupy muzycznej. Zobacz też: Exodus (amerykański zespół muzyczny).
Exodus
Rok założenia 1976
Rok rozwiązania 1985
Pochodzenie  Polska
Gatunek rock symfoniczny, rock progresywny
Powiązania MadMax
Strona internetowa

Exoduspolski zespół artrockowy, wykonujący rock symfoniczny. Został utworzony jesienią 1976 w Warszawie przy klubie Riviera-Remont na bazie grupy Źródło braci Andrzeja i Wojciecha Puczyńskich. Oprócz nich w pierwszym składzie zespołu znaleźli się Paweł Birula, Władysław Komendarek i Jerzy Machnikowski, którego po roku zastąpił Zbigniew Fyk. Obok Krzaka i Kombi gwiazda Muzyki Młodej Generacji, najlepszy zespół w historii polskiego rocka symfonicznego. Należał do najciekawszych i najpopularniejszych grup rockowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1977 roku w klubie Riviera-Remont i w domu Andrzeja Poniatowskiego formacja nagrała suitę Nadzieje, niepokoje, po czym przygotowała profesjonalny program estradowy, dając kilkanaście koncertów w różnych miastach Polski. Brała udział w licznych imprezach muzycznych. Były to m.in.: Polskie Targi Estradowe w Łodzi (1977), Międzynarodowa Wiosna Estradowa w Poznaniu (1978-1979), Pop Session w Sopocie (1978), czy Muzyczny Camping w Lubaniu (1979). Koncertowała także z brytyjskim zespołem The Rubettes; w rodzimej Rivierze oraz za granicą (ZSRR, RFN, nieco później Węgry).

Exodus przygotował muzykę do do kilku spektakli muzycznych z których największa popularność zdobyły: Nadzieje, niepokoje (1977), spektakl plastyczno-baletowy Maski (1979) i Ostatni teatrzyk objazdowy (1980). Dwa ostatnie zostały sfilmowane i były prezentowane przez TVP, lecz taśmy z nimi zostały skasowane. Ocalał tylko fragment jednego z widowisk, wykorzystany w telewizyjnym filmie Mysz. Wraz z krakowską grupą Skaldowie zespół wziął także udział w telewizyjnym widowisku baletowym Podróż magiczna (1979) (reż. A. Wasylewski)[1].

W 1980 roku wydał płytę długogrającą The Most Beautiful Day (Ten najpiękniejszy dzień), która okazała się dużym sukcesem komercyjnym, osiągając status złotej płyty (sprzedano 200 tysięcy egzemplarzy). W tym samym roku Exodus otrzymał tytuł zespołu, na którego nagrania najbardziej czekają czytelnicy magazynu „Non Stop”. Zrealizował też kilka teledysków dla Telewizyjnej Listy Przebojów. Na przełomie 1981 i 1982 roku został nagrany i wydany drugi longplay pt. Supernova, zawierający krótsze formy, będące próbą dotrzymania kroku nowym muzycznym trendom (ich zapowiedzią był wydany w 1981 na singlu utwór Jestem automatem).

W roku 1983 Exodus nawiązał współpracę z Markiem Wójcickim, nazywanym najszybszym polskim gitarzystą. Wspólnie nagrali, wydany po raz pierwszy dopiero w 2006 roku, album Hazard. Nowy skład miał sprostać erze boomu rockowego w Polsce, a mianowicie – grać ostrzej. Rok później w zespole nastąpił rozłam i doszło do reorganizacji składu. Na przełomie 1985 i 1986 roku podejmowano próby kontynuacji działalności pod nazwą MadMax. Jedynym śladem po twórczości tej grupy są trzy nagrania zarejestrowane w Polskim Radiu Białystok oraz teledysk do utworu pt. Atak serca.

Po odejściu z zespołu Władysław Komendarek rozpoczął karierę solową, a Andrzej Puczyński – po rozwiązaniu Exodusu vel grupy MadMax – założył wydawnictwo płytowe Izabelin. Obecnie jest prezesem Universal Music Polska.

W 1992 roku została wydana płyta Exodus: Singles Collection (CD, Izabelin), zbierająca wszystkie nagrania singlowe zespołu.

W roku 2010 Stachursky nagrał cover piosenki Exodusu pt. Ponury pejzaż i zamieścił ją na płycie Wspaniałe polskie przeboje 2.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowy skład[edytuj | edytuj kod]

Pozostali członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

  • „Uspokojenie wieczorne” / „To, co pamiętam” (1978)
  • „Niedokończony sen” / „Dotyk szczęścia” (1979)
  • „Ostatni teatrzyk objazdowy” (część pierwsza) / „Ostatni teatrzyk objazdowy” (część druga) (1980)
  • „Spróbuj wznieść się wyżej” / „Jest taki dom” (1981)
  • „Jestem automatem” / „Najdłuższy lot” (1981)
  • „Kosmiczny ojcze” / „Ta frajda” (1985)

DVD[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podróż magiczna (pol.). www.filmpolski.pl, 2017-02-11. [dostęp 2020-03-26].
  2. Exodus - Hazard (2008) (ang.). www.progarchives.com. [dostęp 2020-03-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]