Fabian Waculik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fabian Gerard Waculik
Gerhard Watzulik
kapelan, prezbiter
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 9 sierpnia 1910
Piekary Śląskie
Data i miejsce śmierci 19 kwietnia 1945
Bolonia
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja franciszkanie
Śluby zakonne 27 stycznia 1937
Prezbiterat 26 września 1937
kapitan kapitan
Przebieg służby
Lata służby 1940-1945
Stanowiska kapelan w 3 Dywizji Strzelców Karpackich, 2. Batalionie Komandosów Zmotoryzowanych
Główne wojny i bitwy II wojna światowa (bitwa o Tobruk, bitwa pod Gazala, bitwa o Monte Cassino)
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Orderu Virtuti Militari

Fabian Gerard Waculik OFM (ur. 9 sierpnia 1910 w Piekarach Śląskich, zm. 19 kwietnia 1945 w Bolonii) – polski franciszkanin i kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Zginął we Włoszech, udzielając rannemu polskiemu komandosowi posługi kapłańskiej, pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Piekarach Śląskich na Górnym Śląsku w niemieckojęzycznej rodzinie Józefa i Matyldy z domu Guss. Uczęszczał do niemieckiego gimnazjum w Piekarach Śląskich. Po zdaniu matury podjął prawnicze studia w Uniwersytecie Wrocławskim. 25 stycznia 1933 wstąpił do nowicjatu Prowincji Wniebowzięcia NMP w klasztorze w Wieluniu, gdzie przybrał imię zakonne Fabian. Po złożeniu ślubów czasowych został przyjęty do studium teologicznego we Wronkach, gdzie poszerzył znajomość języka polskiego. 26 września 1937 przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Walentego Dymka we Wronkach. Objął funkcję wikariusza w parafii w Katowicach-Panewnikach przy bazylice oo. franciszkanów.

Po wybuchu II wojny światowej opuścił Górny Śląsk, przedostając się przez Jugosławię na Bliski Wschód do tworzących się Polskich Sił Zbrojnych na Środkowym Wschodzie. W Syrii został przyjęty do Polskiej Brygady Strzelców Karpackich w charakterze kapelana. Przeszedł szlak bojowy przez Tobruk, Ajn al-Ghazalę, Monte Cassino. W ostatniej fazie walk we Włoszech − w bitwie nad rzeką Gaiano pod Bolonią − ojciec Fabian był kapelanem w randze kapitana 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych. Podczas udzielania ostatniej posługi rannemu żołnierzowi został zastrzelony przez niemieckiego snajpera.

Jego imię nosi jedna z ulic w Piekarach Śląskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Franciszek Hugolin Pieprzyk OFM, Waculik Gerard Fabian, w: Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku (pod redakcją Mieczysława Patera, Księgarnia św. Jacka, Katowice 1996, s. 449. ​ISBN 83-7030-177-0
  • Bogusław Szwedo, Zawsze w pierwszej linii. Kapłani odznaczeni Orderem Virtuti Militari 1914-1921 i 1939-1945 Wydawnictwo Rytm, 2004. ​ISBN 83-7399-027-5

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]