Falklandy (osiedle)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osiedla pomiędzy Siemanowicami Śląskimi a Chorzowem. Zobacz też: Falklandy – inne znaczenia tego słowa.
Osiedle Witolda Budryka
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miasto Siemianowice Śląskie
Chorzów
Dzielnica Michałkowice
Maciejkowice
Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa lokalizacyjna Siemianowic Śląskich
Osiedle Witolda Budryka
Osiedle Witolda Budryka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Witolda Budryka
Osiedle Witolda Budryka
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Osiedle Witolda Budryka
Osiedle Witolda Budryka
Ziemia50°19′19,5″N 18°59′40,4″E/50,322083 18,994556

Falklandy – zwyczajowa nazwa osiedla Witolda Budryka, położonego na granicy dwóch miast (Siemianowic Śląskich i Chorzowa). Jest to jedno z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych osiedli na Górnym Śląsku. Na terenie Chorzowa znajdują się trzy bloki (1, 3, 9), a na terenie Siemianowic Śląskich znajduje się pięć bloków (6, 8, 10, 12, 14).

Po chorzowskiej stronie osiedla znajduje się kiosk ruchu, salon fryzjerski oraz sklep wielobranżowy i trzy sklepy spożywcze. Po siemianowickiej stronie osiedla znajduje się piekarnia „Multiback”, bar „Relaks”, trzy sklepy spożywcze oraz piwiarnia. Najbardziej znanym miejscem na osiedlu „Falklandy” jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 2.

Znajdująca się na osiedlu granica pomiędzy Chorzowem a Siemianowicami przebiega wzdłuż ulicy. Samochód jadący z lewej strony znajduje się w Chorzowie, a samochód jadący z prawej w Siemianowicach Śląskich. Sprawia to, że między władzami miast dochodzi do sporów.[potrzebny przypis]

Na osiedle można dojechać pięcioma liniami autobusowymi Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego: do przystanku Michałkowice Budryka autobusami linii 74 i 222, a do przystanku Michałkowice Plac Sportowy liniami: 22, 98 i 974.

Nazwa „Falklandy” została przypisana osiedlu w 1991 roku. Powodem takiego nazewnictwa były spory pomiędzy władzami Siemianowic Śląskich a władzami Chorzowa, co przypominało spór o Falklandy.

Osiedle Budryka, trzy najbliższe bloki należą do Chorzowa