Fantastyczna Czwórka (serial animowany 2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu animowanego z 2006 roku. Zobacz też: inne artykuły o tym tytule.
Fantastyczna Czwórka
Fantastic Four: World’s Greatest Heroes
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Francja
Liczba odcinków 26
Liczba serii 1 seria
Produkcja
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 2 września 2006
Polska 1 października 2007
Stacja telewizyjna Cartoon Network
Lata emisji 2006-2007

Fantastyczna Czwórka (ang. Fantastic Four: World’s Greatest Heroes) – amerykańsko-francuski serial animowany na podstawie marvelowskich komiksów.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Czwórka naukowców – Reed Richards, Johnny Storm, Susan Storm i Ben Grimm – podczas katastrofy w kosmosie zostają poddani promieniowaniu kosmicznemu, przez co otrzymują nadludzkie moce. Ich przezwiska to: Pan Fantastic, Ludzka Pochodnia, Niewidzialna Kobieta i Rzecz. Bronią świata przed złem. Jakim cudem doszło do zdobycia przez nich mocy, wiedzą oni sami i Doom, ich największy wróg, który też został napromieniowany. Czwórka ma siedzibę w budynku Baxtera, jednym z bloków w Nowym Jorku.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Fantastyczna Czwórka[edytuj | edytuj kod]

 • Pan Fantastic (w rzeczywistości Reed Richards) – przywódca Fantastycznej Czwórki. Jest naukowcem o wysokiej inteligencji. Jak na badacza przystało, wszystko usiłuję wytłumaczyć w sposób naukowy, nawet takie zjawiska jak magia. Jego ciało może się rozciągać jak guma, spłaszczać się i przyjmować różne kształty.
 • Ludzka Pochodnia (w rzeczywistości Johnnathan Spencer Storm) – nieodpowiedzialny nastolatek, jest bratem Susan. Jego moc polega zarówno na manipulacji ogniem jak i samozapłonie-może stanąć w ogniu. Paląc się potrafi latać poprzez wytwarzaną temperaturę, której używa w charakterze silnika odrzutowego. Potrafi także strzelać ogniem oraz go kontrolować. Johnny kocha denerwować Bena, czasem nazywa go „ceglasty” lub „kamieniołom”. Tak naprawdę nie wiadomo czemu wybrał się na wyprawę kosmiczną, skoro nie jest naukowcem.
 • Niewidzialna (w rzeczywistości Susan Storm) – siostra Johnny’ego. Może stać się niewidzialną i wytwarzać pole ochronne. Tak dobrze kontroluje swoją moc, że może nim otaczać zarówno siebie jaki osoby bądź obiekty w jej pobliżu. Jest w związku z Reedem, co nie jest dla niej łatwe ze względu na jego pragmatyczne i pedantyczne podejście do życia.
 • Rzecz (w rzeczywistości Benjamin Grimm) – jest dużym stworem o kamiennym ciele. Jest bardzo silny (na tyle, że mógł walczyć z samym Hylkiem). Reed pracuje nad wynalazkiem, dzięki któremu już nie będzie potworem, tylko człowiekiem. Ben nazywa Reeda „Giętki” a Johnny’ego „Zapałka”. Gdy Ben był człowiekiem, był duży, umięśniony i miał rude włosy. W przeszłości był żołnierzem i pilotem i prawdopodobnie dlatego poleciał w kosmos.

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • H.E.R.B.I.E. – mówiący i mający osobowość komputer w siedzibie Fantastycznej Czwórki. Pełni funkcje zarówno asystenta, jak i lokaja oraz obrońcy domu. Jest bardzo towarzyski i zdarza mu się żartować. Mimo, że jest zaawansowaną sztuczną inteligencją to zdarza mu się być naiwnym.
 • Alicja Masters – przyjaciółka Fantastycznej Czwórki, a szczególnie Bena. Jest niewidomą czarnowłosą artystką. Specjalizuje się w rzeźbiarstwie, zaś jej częstym tematem prac jest Ben.
 • Courtney Bonner-Davis – starsza pani, która jest właścicielką często pokazywanego w serialu mieszkania. Znajduje się ono w bloku, w którym jest siedziba Czwórki. Nie lubi grupy superbohaterów, lecz nie jest jej wrogiem.
 • Bruce Banner – przyjaciel Reeda, w końcu poznaje resztę Czwórki. Gdy jest zdenerwowany, zmienia się w potwora Hulka, który wszystko rozwala.
 • Frankie – dziewczyna Johnny’ego. Jednak chłopak podszywał się pod Reeda. Frankie otworzyła portal do świata z robakami, gdzie wraz z Johnnym została wessana. Później wrócili do zwykłego świata.
 • Pani Monet – właścicielka jednego z mieszkań w bloku, w którym jest siedziba Czwórki. Podobnie jak Courtney Bonner-Davis nie lubi grupy, jednak nie jest jej wrogiem.
 • Hank Pym – przyjaciel Reeda, pomógł Czwórce się zwiększyć. Tak jak Reed jest naukowcem.
 • Niemożliwiec – zielony kosmita, może się zmieniać we wszystko oraz wchodzić w urządzenia i je zmieniać. Bardzo energiczny. Wkurzał Czwórkę, do której przyleciał. Potem wezwał swoich kumpli, by tu przylecieli… W końcu Reed odebrał mu umiejętność, lecz niemożliwiec ją odzyskał. Jednak stwierdził, że ludzie są nudni, bo nie chcą się z nim bawić, i powiedział kumplom, by tu nie przyjeżdżali. Potem same wrócił na planetę. Choć Czwórka go nie cierpi, nie jest on jej wrogiem.
 • Hulczyca – tymczasowo zastąpiła Bena, jest kuzynką Hulka. Podobnie jak on potrafi zmieniać się w zielonego potwora.
 • Tony Stark / Iron Man – bogaty właściciel Stark Enterprises.
 • Doombot adapcyjny – Robot, posiadający sztuczną inteligencję. Został wysłany przez Dra Dooma by zniszczyć Fantastyczną Czwórkę. Później przechodzi na stronę dobra w wyniku błędu systemu. Doom odzyskuje nad nim kontrolę, jednak Ben przekonuje go aby nie służył już Doomowi. Jego ciało zostaje zniszczone, lecz jego świadomość została załadowana do H.E.R.B.B.I.E.-ego.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Victor von Doom (dr Doom) – Europejski naukowiec, który obrał sobie za cel przejęcia władzy nad światem. Odziany jest w zbroję i zieloną pelerynę z kapturem Jego twarz jest zasłonięta maską, która prawdopodobnie skrywa jego oszpecone oblicze. Jego twarz była tajemnicą, ale została pokazana w odcinku „Po czasie”. Został napromieniowany wraz z Fantastyczną Czwórką. Jego mocą jest kontrolowanie elektryczności. Oprócz tego jest wybitnym naukowcem, którego intelekt jest równy Reedowi, chociaż on sam uważa, że jest od niego lepszy. W odc. „W skórze Dooma” zamienił się ciałem z Reedem, by dostać się do siedziby Fantastycznej Czwórki, chcąc ją i jej okolice wysadzić w powietrze. Lecz Pan Fantastic w jego ciele dostał się do siedziby swojej grupy i po długich tłumaczeniach, że nie jest Doomem, przyjaciele mu uwierzyli. Razem pokonali przeciwnika, po czym on i Reed wrócili do swoich ciał. Następnie, w odc. „Sądny dzień”, zaatakował z kulą energii, która miała zniszczyć całe miasto, lecz Fantastyczna Czwórka znów go pokonała. W odc. „Przynęta i zamiana” znów zaatakował z tą kulą, na dodatek Ben zamienił się mocami z Reedem, a Johnny z Susan… Lecz Czwórka znów pokonała Victora, a ich moce powróciły do właścicieli. Doom wytworzył kulę także w odc. „Zagładus”, do której została wciągnięta cała grupa bohaterów. Tam musieli walczyć z potworem Zagładusem, który miał, na zlecenie Victora, zniszczyć ich, lecz zrezygnował z wypełnienia misji. Potem na zlecenie Czwórki pokonał Dooma. Prawdopodobnie podkochuje się Susan.
 • Ronan Oskarżyciel – skrywa swoją twarz pod kapturem; ma płaszcz. Kosmita, należy do rasy Kree. W odc. „Próba ognia” wezwał do siebie Johnny’ego, gdyż ostatnio zniszczył on sondy jego planety. Zrobił mu proces sądowy. Johnny’ego bronili Reed, Susan i Ben. Miał być skazany, ale uratował dziecko rasy Ronana i wtedy zjawił się przywódca tej rasy i obronił nastolatka. W odc.'„Moim sąsiadem był Skrull” Ronan kazał Skrullom pobrać DNA całej Czwórki, bo chciał stworzyć wielkiego potwora-kosmitę. Lecz superbohaterowie nie wiedzieli tym razem, że Skrulle robią to na zlecenie Ronana. W odc. „Zemsta Skrulli” znów zaatakował, tym razem już ze Skrullami.
 • Zagładus – władca Strefy Negatywnej. Ogromny potwór w mechanicznej zbroi ze skrzydłami i czerwoną skórą. Ma dwoje żółtych oczu, które pozwalają mu widzieć zarówno zwykły obraz, jak i prześwietlić skórę czy ciało. W odcinku „Zagładus” uwięził on Fantastyczną Czwórkę, myśląc, że chcą go okraść. Zdołali go przekonać, że są zwykłymi badaczami, jednak w tym czasie dr. Doom wykradł rdzeń mocy kosmicznej, należący do Zagładusa. Zagładus z pomocą Czwórki pokonał Dooma i zabrał rdzeń. W odcinku „Pojedynek mistrzów” Zagładus był członkiem grupy Ronana. Przegrał z Susan Storm w wyścigu z mechanicznymi ogarami. Nienawidzi całej rasy ludzkiej.
 • Hulk – wielki, zielony potwór, który ma wielką siłę i czynnik regenerujący rany taki jaki posiada jeden z X-Men, Wolverine. Tak naprawdę Hulk nie jest postacią, wymyśloną przez twórców serialu; jest to słynny na świecie potwór. Gdy Bruce Banner jest zdenerwowany, zmienia się w Hulka. Pomimo, że Bruce to dobra postać (przyjaciel Reeda), to jednak Hulk zawsze chce walczyć, i przeważnie jest postacią negatywą, lecz nie jest zły.
 • Agent Pratt – agent, chciał porwać Czwórkę i Hulka.
 • Skrulle – potężna rasa goblino podobnych kosmitów, którzy podszywali się pod mieszkańców budynku Baxtera: Courtney Bonner-Davis, jej męża i panią Monet, a także pod listonosza – Williego Lumpkina i Alicję. Skrulle na zlecenie Ronana pobrały DNA Czwórki. Ronan chciał przez to stworzyć wielkiego potwora-kosmitę. W kolejnym odcinku kosmici wraz z Oskarżycielem zaatakowali Czwórkę. Jeden z nich miał moce całej czwórki.
 • Superskrull – jeden z przywódców Skrulli, który, z pomocą Ronana Oskarżyciela z Kree, uzyskał moce całej Fantastycznej Czwórki i użył ich w odcinku „Zemsta Skrulli”.
 • Robaki – jeden z nich wydostał się z portalu i zaczął rodzić kolejne. W końcu objęły one cały blok, co zdenerwowało mieszkańców… Ostatecznie Reed, Susan i Ben wrzucili je znów do portalu. Tymczasem jeden został w domu pani Monet… Robaki te żywią się energią.
 • Namor – Książę Atlantydy (Sub-mariner) – pół człowiek, pół Atlantyńczyk, władca Atlantydy. Porwał Czwórkę, bo nie chciał, by ludzie się zbliżali do mórz i oceanów. W końcu zrezygnował z tego pomysłu. Jest dumny, i nie lubi przyjmować pomocy od innych, lecz potrafi pójść na kompromis. Namor posiada potężną siłę, zdolność lotu i moc kontrolowania wszelkich morskich stworzeń.
 • Filip Masters – ojczym Alicji, który nienawidzi Fantastycznej Czwórki. Zbierał glinę na plaży. Kiedy na plażę spadła stacja kosmiczna, po wyrzeźbieniu z niej jakiejś osoby, pan Masters mógł ją kontrolować. Kiedy wyrzeźbił z gliny Bena, ten porwał dla niego trzech artystów. Został pokonany przez Alicję i trafił do więzienia. Lecz w nim ulepił z gliny strażnika, a więc prawdopodobnie kazał mu się uwolnić. Następnie usiłował zawładnąć całym miastem. Przejął kontrolę nad Reed'em i kazał mu zbudować machinę, dzięki której mógł wedrzeć się do ludzkich umysłów. Próbował na Czwórce, ale jedyne, co im się stało, to zaswędział ich nos.
 • Luccia von Bardas – Android skonstruowany przez Dooma. Jest jego zaufaną pomocnicą. Na jego zlecenie zaatakowała Czwórkę. Została zniszczona przez Sue w walce.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Sonica
Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz
Dialogi polskie:

Dźwięk i montaż:

Organizacja produkcji:

Wystąpili:

 • Leszek LichotaReed Richards / Pan Fantastic
 • Klementyna UmerSusan Storm / Niewidzialna Kobieta
 • Mateusz DamięckiJohnny Storm / Ludzka Pochodnia
 • Zbigniew KonopkaBen Grimm / Rzecz
 • Jan Aleksandrowicz-Krasko
  • H.E.R.B.I.E.,
  • Lektor,
  • Ulisses Szpon / Szpon (odc. 16),
  • Jeden z policjantów (odc. 17),
  • Diablo (odc. 22)
 • Miriam Aleksandrowicz
  • Courtney Bonner-Davis,
  • Starsza pani (odc. 11)
 • Marcin TrońskiDoktor Doom
 • Joanna Pach
  • Alicja,
  • Frankie (odc. 7),
  • Reporterka (odc. 18),
  • Inne głosy
 • Aleksander Wysocki
  • Ronan Oskarżyciel (odc. 1, 5, 14, 23),
  • Hulk (odc. 4),
  • Namor – Książę Atlantydy (odc. 8, 20)
 • Dariusz Odija
  • Najwyższy (odc. 1, 23),
  • Agent Pratt (odc. 4),
  • Attuma (odc. 20)
 • Mieczysław Morański
  • Mężczyzna w domu dziecka (odc. 1),
  • Taksówkarz (odc. 2),
  • Mężczyzna (odc. 2),
  • Bruce Banner (odc. 4),
  • Listonosz – Willie Lumpkin (odc. 5)
 • Anna Apostolakis
  • Pani Monet (odc. 5, 7, 17, 25),
  • Właściciel psa Rufusa (odc. 6),
  • Dziennikarka (odc. 18),
  • Kosmici (odc. 26)
  • Inne głosy
 • Janusz Wituch
  • Hank Pym (odc. 6),
  • Terminus (odc. 26)
 • Miłogost ReczekFilip Masters / Władca Marionetek (odc. 9)
 • Tomasz Błasiak
  • Artysta malarz (odc. 9),
  • Reporter (odc. 9)
 • Jarosław Domin
  • Psotnik (odc. 10, 23),
  • Jeden ze Skrulli (odc. 14, 15),
  • Jeden z sąsiadów (odc. 17),
  • Jeden z policjantów (odc. 17)
 • Krzysztof Zakrzewski
  • Zagładus (odc. 12, 23),
  • Burmistrz (odc. 15, 16),
  • Jeden z uczonych (odc. 18)
 • Adam PlucińskiRupert (odc. 14)
 • Jacek Kopczyński
  • Filip Masters / Władca Marionetek (odc. 15),
  • Doktor Bentley Whitman / Czarnoksiężnik (odc. 16)
 • Andrzej Hausner
  • Peter Petruski / Klajster (odc. 16),
  • Reporter (odc. 18),
  • Jeden z uczonych (odc. 18)
 • Robert TonderaTony Stark / Iron Man (odc. 21)
 • Jerzy DominikNestor (odc. 23)

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial liczy 26 odcinków.
 • Premiera serialu w Polsce odbyła się 1 października 2007 roku w Cartoon Network.
 • Ostatnia emisja serialu w CN Polska odbyła się 28 czerwca 2008 roku.
 • Serial wrócił na antenę CN 5 października 2013 roku.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01.10.2007 01 Próba ognia Trial by Fire
02.10.2007 02 W skórze Dooma Doomed
03.10.2007 03 Sądny dzień Doomsday
04.10.2007 04 Tęgie lanie Hard Knocks
05.10.2007 05 Moim sąsiadem był Skrull My Neighbor Was a Skrull
08.10.2007 06 Najmniejsi bohaterowie świata World’s Tiniest Superheroes
09.10.2007 07 Zwymiarowany Zoned Out
10.10.2007 08 Imperius Rex Imperious Rex
11.10.2007 09 Władca marionetek Puppet Master
12.10.2007 10 Niemożliwy Impossible
15.10.2007 11 Przynęta i zamiana Bait & Switch
16.10.2007 12 Zagładus Annihilation
17.10.2007 13 Kretowisko De-Mole-Ition
18.10.2007 14 Zemsta Skrulli Revenge of the Skrulls
19.10.2007 15 Sznurki Strings
22.10.2007 16 Straszliwa czwórka Frightful
23.10.2007 17 W kosmosie Doomsday Plus One
24.10.2007 18 Lekarstwo The Cure
25.10.2007 19 Po czasie Out Of Time
26.10.2007 20 Atlantyda atakuje Atlantis Attacks!
29.10.2007 21 Zabawy zbroją Shell Games
30.10.2007 22 Johnny Storm i Eliksir Ognia Johnny Storm And The Potion Of Fire
31.10.2007 23 Pojedynek mistrzów Contest of Champions
01.11.2007 24 Słowo Dooma prawem jest Doom’s Word Is Law
17.11.2007 25 Pod Manhattan Molehatten
17.11.2007 26 Polowanie Wysysacza Scavenger Hunt


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]